DRM AACS 2.0 złamany? Po sieci krąży kopia filmu z Blu-ray w UltraHD

DRM AACS 2.0 złamany? Po sieci krąży kopia filmu z Blu‑ray w UltraHD

DRM AACS 2.0 złamany? Po sieci krąży kopia filmu z Blu-ray w UltraHD
04.05.2017 14:02

W czasach, gdy większość filmów fabularnych ma w scenariuszachdziury wielkości góry lodowej (wszyscy dobrzy scenarzyści poszlipracować nad serialami), szansą na odzyskanie zainteresowaniawidzów ma być spektakularna jakość obrazu. Wydawane na Blu-rayfilmy w rozdzielczości 4K wyglądają znacznie lepiej, niżcokolwiek innego, internetowy streaming nie ma się im co równać. Aco z torrentami? Na straży własności intelektualnej stoi mechanizmszyfrowania AACS 2.0 – wspólne dzieło m.in. Intela, Microsoftu,Sony, Disneya i Warner Bros. A może jednak już nie stoi?

Na prywatnym torrentowym trackerze UltraHDclub pojawiła siępiracka kopia filmu Smerfy2 z 2013 roku. Dobrej jakości ripów tego filmu w sieci jestpełno, ale ta kopia jest szczególna. Grupa THRONE, która stoi zajej wydaniem, chwali się, że to pierwszy dostępny w sieci dyskUltraHD Blu-ray – i sądząc po rozmiarach torrenta, tj. ponad 53GB, chyba nie zmyśla.

AACS 2.0 Cracked. from PiracySęk w tym, że w teorii filmy z takich dysków byłyniekopiowalne. Mechanizm DRM Advanced Access Content System (AACS) wwersji 2.0 miał całkowicie uodpornić media na piractwo. Danezabezpieczone na dysku szyfrem AES były odszyfrowywane przezodtwarzacz na bieżąco pobranym z sieci unikatowym kluczem-licencjąi dostarczane do telewizora po najnowszej wersji szyfrowanegopołączenia HDCP 2.2. Zdaniem projektantów nowego DRM-a, nie byłomowy, żeby powtórzyła się historia sprzed 10 lat, kiedy topojawiły się w sieci klucze pozwalające odszyfrować dane z dyskówHD DVD.

Obraz

Wydanie przez THRONE kopii Smerfów 2 w rozdzielczości 4K możejednak oznaczać powtórkę z historii. Choć nie ma bezpośrednichdowodów na złamanie AACS 2.0, to jest dowód pośredni – ścieżkadźwiękowa dostępna w ripie płyty. To tak jak w oryginaleAtmos/TrueHD, podczas gdy dźwięk w wydaniu FullHD jest w formacieDTS-HD. Pozyskanie oryginalnej ścieżki dźwiękowej nie byłoby zaśmożliwe bez złamania DRM.

Obraz

Dlaczego hakerzy nie przedstawili jednak żadnych informacji,rzucających więcej światła na ich osiągnięcie? Niewykluczone,że może chodzić o odkrytą przez nich lukę w zabezpieczeniach,której ujawnienie skończyłoby się szybkim wydaniem łatki – iuniemożliwieniem kolejnych ripów. Może to oczywiście być teżoszustwo, mające na celu zyskanie sławy – ot po prostuwykorzystano jakąś wydajną kartę do ripowania AACS 1.0, anastępnie wykorzystując klaster GPU transkodowano gorszy materiałźródłowy do wyższej rozdzielczości i bardzo wysokiego bitrate(do 109 Mb/s).

Jeśli THRONE zdołało zrobić to, co deklaruje, to na Smerfach 2się nie skończy – tym bardziej, że coraz więcej osób mawystarczającej jakości łącza internetowe, by takie piractwouprawiać. Ripy UltraHD swoje przecież „ważą”. Pobranietakiego obrazu 50 GB po łączu 100 Mb/s zajmie minimalnie 75 minut.Dostawcy szybkich łączy i producenci dużych talerzowych twardychdysków mogą się tylko po cichu uśmiechać.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (80)