Druk 3D rośnie w siłę: urządzenia HP działają m.in. w fabrykach BMW i Volkswagena

Druk 3D rośnie w siłę: urządzenia HP działają m.in. w fabrykach BMW i Volkswagena

Drukarki 3D mają swój udział na linii montażowej BMW i8 Roadster (depositphotos)
Drukarki 3D mają swój udział na linii montażowej BMW i8 Roadster (depositphotos)
Oskar Ziomek
18.11.2018 16:39, aktualizacja: 19.11.2018 16:06

Myśląc o drukowaniu 3D rzadko kiedy na myśl w pierwszej kolejności przychodzi przemysł motoryzacyjny. Najpierw najczęściej myślimy o niewielkich figurkach czy zabawkach. Albo o bardziej odważnych projektach jak drukowanie całych domów. Druk trójwymiarowy ma także inne, bardziej praktyczne zastosowania, które już dziś stosowane są na dużą skalę.

Okazuje się bowiem, że wiele drukarek 3D wytwarza elementy i części, które są wykorzystywane w przemyśle motoryzacyjnym. O nowych informacjach związanych z drukiem 3D wykorzystywanym przy produkcji samochodów dowiadujemy się dzięki targom Formnext 2018, podczas których firma HP zaprezentowała nowe możliwości drukarki HP Jet Fusion 3D. Z tego modelu korzystają znane na rynku motoryzacyjnym marki.

BMW i8 Roadster na etapie produkcji, źródło: materiały prasowe HP.
BMW i8 Roadster na etapie produkcji, źródło: materiały prasowe HP.

Części wydrukowane przez urządzenia HP trafiają podczas produkcji do modelu BMW i8 w wersji Roadster oraz są wykorzystywane do produkcji narzędzi będących w użyciu na linii montażowej Volkswagena T-Cross. W tym przypadku prognozuje się, że jeszcze do końca tego roku wszystkie wykorzystywane narzędzia przy produkcji tego modelu będą właśnie efektem pracy drukarek 3D.

Korzystając z naszych standardów w dziedzinie motoryzacji i technologii Multi Jet Fusion firmy HP, nasz zespół produkcyjny jest w stanie produkować wytrzymałe, niezawodne części, takie jak szynę prowadząca szyby do naszego BMW i8 Roadster. W ostatnim dziesięcioleciu z dumą przekroczyliśmy liczbę miliona wydrukowanych części 3D... – skomentował współpracę z HP dr Dominik Rietzel, szef jednego z działów produkcyjnych w BMW Group.

Zależnie od zastosowań, do druku w fabrykach samochodów wykorzystywane są nie tylko materiały sztuczne, ale także metal, w tym przypadku dzięki rozwiązaniom HP Metal Jet. Motoryzacja to jednak nie jedyna dziedzina, gdzie mają zastosowanie drukarki 3D. Podczas pokazu firmy HP zaprezentowano nowe obszary, w których można wykorzystać zalety urządzeń tej marki: poza transportem była mowa między innymi o przemyśle czy medycynie, a także współpracy z firmą Autodesk. O szczegółach można przeczytać na stronie HP.

Programy

Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (22)