Drukowanie bez papieru? Można wyświetlić dokument na ekranie E Ink

Drukowanie bez papieru? Można wyświetlić dokument na ekranie E Ink

Drukowanie bez papieru? Można wyświetlić dokument na ekranie E Ink
01.08.2013 14:04

Coraz częściej papier możemy zastąpić dokumentami elektronicznymi. Rośnie popularność książek w postaci elektronicznej, coraz więcej firm decyduje się na elektroniczne faktury, mało kto pisze na papierze listy. Wraz z powolnym odchodzeniem do lamusa tego nośnika informacji pojawiają się rozwiązania, które zastąpią druk. Tylko jak drukować bez papieru?

W zasadzie, jeśli nie chcemy używać papieru, wystarczy wyświetlić dokument na ekranie urządzenia. Najlepiej na ekranie przypominającym papier, który umożliwi pisanie po „kartkach” dokumentu, choć można znaleźć nawet oprogramowanie pozwalające wykorzystać tablet lub smartfon z Androidem jako drukarkę dla naszych plików (na przykład firmy ThinPrint) lub nawet elektroniczne kartki, na których można drukować wielokrotnie. Można również zaopatrzyć się w urządzenie EnerGenie E-paper Printer (ePP2, następca ePP), nazwane przez producenta drukarką bez papieru, które właśnie zadebiutowało na polskim rynku. Poniższy film przedstawia opakowanie i sposób działania urządzenia — osobom niezainteresowanym pudełkiem i konfiguracją polecam przewinięcie pierwszych dwóch minut prezentacji.

Unboxing and using the Energenie e-paper printer

Zasada działania urządzenia jest bardzo prosta. Bezpapierowa „drukarka” przypomina spory czytnik e-booków, wyposażony w przykryty szkłem ekran E Ink EPD o przekątnej 9,7 cala i rozdzielczości 1600×1200 pikseli (200 dpi). System traktuje to urządzenie jak zwykłą drukarkę i w taki właśnie sposób się z nim komunikuje. Wszystkie drukowane dokumenty są na nim zapisywane, można także skorzystać z karty MicroSD. Dokumenty prezentowane są tak, jakbyśmy mieli do dyspozycji kolejne kartki, choć niestety nie formatu A4, do którego jesteśmy przyzwyczajeni. Co ważne, możemy nimi sterować korzystając z obsługi dotyku przez ekran, specjalnym piórkiem możemy także wprowadzać poprawki lub na przykład podpisać fakturę jednym z kilku „ołówków”, które mamy do dyspozycji w panelu edycji. Znajdziemy tam także gumkę, która pozwala na zmazywanie notatek lub wydrukowanego tekstu, co przyda się przy korektach.

To rozwiązanie nie zastąpi nam jeszcze drukarki i ryz papieru, ale może sprawdzić się przy wydrukach kontrolnych, korektach, czy też przy pracy z dokumentami, które drukujemy raz i potem wyrzucamy, jak listy zadań czy notatki na spotkanie (do przechowywania wydrukowanych biletów nadal lepiej nadaje się poręczny smartfon). Według producenta, korzystając z tego urządzenia zrobimy spore oszczędności, uratujemy mnóstwo drzew i wyprodukujemy mniej śmieci.

Obraz

Urządzenie może działać również na baterii. Zostało wyposażone w akumulator o pojemności 2350 mAh, co pozwala na około 10 tysięcy odświeżeń ekranu. Drukarkę można podłączyć do komputera z Windows lub OS X.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (14)