DSM 5.2: kontenery Dockera i wersjonowanie plików zawitały na Synology

DSM 5.2: kontenery Dockera i wersjonowanie plików zawitały na Synology

DSM 5.2: kontenery Dockera i wersjonowanie plików zawitały na Synology
15.05.2015 16:55, aktualizacja: 15.05.2015 17:08

Użytkownicy dysków sieciowych Synology mogą już śmiałozaktualizować ich oprogramowanie systemowe Disk Station Manager dowersji 5.2. O ile poprzedniaaktualizacja stawiała przede wszystkim na potrzeby zwykłychużytkowników, przynosząc m.in. samouczki, doradcę ds. ustawieńbezpieczeństwa i ulepszenia w popularnych aplikacjach, to tym razemzmiany docenią użytkownicy bardziej zaawansowani.

Na pierwsze miejsce z tych nowości wersji 5.2 wysuwa się obsługasystemu konteneryzacji Docker, tak modnego ostatnio w świecieLinuksa. Dzięki niemu możemy pobrać prekonfigurowaną aplikację zrepozytorium Docker Hub i po prostu ją uruchomić, w izolacji odinnych aplikacji działających w systemie. Kontenery Dockerawspółdzielą jedynie jądro systemowe, dzięki czemu możemyeksperymentować z wieloma wersjami tego samego programujednocześnie, znika nam też problem zależności od innegooprogramowania. Przez interfejs graficzny łatwo jest zarządzaćuruchomionymi kontenerami, podejrzeć generowane przez nie obciążenieprocesora i pamięci czy sprawdzić logi z ich działania. Niestetynie wszystkie modele dysków Synology obsługują Dockera – z listąobsługiwanych urządzeń można zapoznać się na stronieproducenta.

Zarządzanie kontenerami Dockera
Zarządzanie kontenerami Dockera

Kolejną ważną zmianą dla profesjonalistów jest zwiększeniebezpieczeństwa: wprowadzenie ochrony AppArmor nie tylko dlaaplikacji systemowych, ale i dla dodatkowych pakietów – możnaprecyzyjnie kontrolować ich dostęp do zasobów systemowych.Wprowadzono też wsparcie dla szyfrowania w protokole SMB3, dziękiczemu możemy bezpiecznie przegrywać pliki w obrębie sieci lokalnejz udziałem klientów z Windows 8 i serwera Windows Server 2012 (lubnowszych) bez obawy o podsłuch.

Posiadacze modeli Synology z wieloma portami sieciowymi mogąteraz skroić ich zachowanie do swoich potrzeb, wybierając międzywiększą wydajnością a większą niezawodnością. Nie potrzebaspecjalnego switcha, by stosować takie tryby jak Active-standby,802.3ad dynamic, Balanced XOR oraz Adaptive Load Balancing, zmaksymalną przepustowością do 4 Gb/s. Jeśli już o wydajnościmowa, to warto wspomnieć o znacznym zmniejszeniu wykorzystaniapamięci operacyjnej przy stosowaniu bufora SSD, co pozwala stosowaćtę metodę także w urządzeniach z 512 MB RAM.

Nawet niewieki bufor SSD może znacząco przyspieszyć Synology NAS
Nawet niewieki bufor SSD może znacząco przyspieszyć Synology NAS

Nowa wersja DSM przynosi też ciekawe ulepszenia dla domowychużytkowników. Note Station pozwala bezpośrednio przechwycić wokienku przeglądarki dowolną stronę internetową, zaś CloudStation zapewnia już wersjonowanie plików, ułatwia generowanielinków do ich współdzielenia oraz pozwala na pauzowanie iwznawianie synchronizacji.

Wersjonowanie plików ułatwia pracę grupową
Wersjonowanie plików ułatwia pracę grupową

Jeśli chodzi o multimedia, to w DS Audio i Audio Stationulepszono zarządzanie listami odtwarzania i wprowadzano możliwośćautomatycznego transkodowania nagrań w bezstratnych formatach (m.in.FLAC i Apple Lossless) ido bardziej oszczędnej formy. Z koleiprzeglądarkowy odtwarzacz w Video Station doczekał się obsługiskrótów klawiaturowych do przewijania i kontroli głośności. DSPhoto obsługuje zaś urządzenia obsługujące protokół DLNA,pozwalając na zdalne wyświetlanie zdjęć, np. na ekranietelewizora.

Z pełną listą zmian zapoznacie się na stronachSynology. Aktualizacja do wersji 5.2 z poziomu panelu sterowaniaprzeszła bez jakichkolwiek problemów, ale oczywiście zachęcamy dozrobienia na wszelki wypadek kopii zapasowej.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (18)