DSM 6.0 już gotowy do wydania: Synology stawia na własną pocztę i pracę grupową

DSM 6.0 już gotowy do wydania: Synology stawia na własną pocztę i pracę grupową

04.03.2016 13:10

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Oprogramowanie DSM do dysków sieciowych Synology już niebawempojawi się w wersji 6.0. Po miesiącach beta-testów, producentudostępnił wydanie Release Candidate systemu, zapowiadanego jakorewolucja na rynku NAS-ów, choć przez wielu użytkowników betyocenianego jako co najwyżej „wydanie 5.3”. Co faktycznieistotnego nowy system Synology przyniesie dla naszych Disk Stations?

Z perspektywy końcowego użytkownika widać postawienie na pracęgrupową i usługi komunikacyjne. Po premierze DSM 6.0 na naszymNAS-ie będziemy mogli uruchomić własny system pocztyelektronicznej MailPlus, niezależny od usług zewnętrznych iwyposażony w całkiem wygodnego webmaila. Warunki licencjonowania sąskrojone na potrzeby osób prywatnych i małych firm – do pięciukont za darmo, za kolejne zapłacimy w miarę potrzeb.

Obraz

Poczta Synology zapewniać ma ochronę przed malware, dużąodporność na spam za sprawą mechanizmów maszynowego uczenia się,i możliwość zwiększenia niezawodności poprzez rozłożenieobciążeń na dwa urządzenia Disk Station połączone w klaster.Dostępne są też klienckie aplikacje mobilne MailPlus. Wszystkobardzo przypomina Gmaila… tylko że na własnym sprzęcie.

Wraz z 6.0 zadebiutują też na DSM narzędzia do pracy grupowej –Spreadsheet, czyli przeglądarkowy arkusz kalkulacyjny do pracygrupowej oraz Note Station, narzędzie do notatek, wykresów iprezentacji. Współpracuje ono z przeglądarkową aplikacją offlinedla Google Chrome, a stworzone notatki pozwala też przeglądać nasmartfonach z Androidem i iOS-em oraz smartzegarkach Apple'a.

Obraz

Nowa wersja systemu przynosi też istotne zmiany pod maską, naczele z obsługą zaawansowanego linuksowego systemu plików Btrfs.Pozwala on na tworzenie migawek folderów współdzielonych,ustawianie kwot i stosowanie kompresji plików, wersjonowania a takżeautomatycznej defragmentacji. By skorzystać z Btrfs będziemymusieli jednak założyć nowe wolumeny, nie ma możliwościprzekonwertowania standardowych wolumenów ext4 do nowego formatu.

Użytkowników najmocniejszych wersji Synology (z przynajmniej 4GB RAM) zainteresuje nowy moduł – Virtual DSM Manager, dziękiktóremu możemy na jednej maszynie uruchomić wiele instancjisystemu DSM, przeznaczone do innych zadań czy do innychużytkowników. Takie maszyny wirtualne są w pełni autonomiczne,więc możemy śmiało z nimi eksperymentować, bez obaw, że sobiepopsujemy NAS-a.

Rozwija się też wsparcie dla mechanizmów konteneryzacji naDockerze. Dostęp do repozytorium Docker Hub pozwala na wolumenachBtrfs uruchamiać tysiące różnych linuksowych aplikacji dostępnychw tych pakietach. Firma wspomina też o mechanizmie load balanceradla środowisk firmowych z kilkoma urządzeniami NAS orazuruchomienia bramki uwierzytelniającej z monitorowaniem pakietów wruchu sieciowym.

Już niebawem przedstawimy Wam dokładną recenzję możliwości iwydajności tego ciekawego systemu dla poważnych NAS-ów, a niejakiegoś RaspberryPi.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (19)