DuckDuckGo pozwala zablokować śledzenie Google. Twórcy są przeciwko AMP

DuckDuckGo ochroni przed śledzeniem na AMP-ie
DuckDuckGo ochroni przed śledzeniem na AMP-ie
Źródło zdjęć: © GETTY | SOPA Images
Karolina Kowasz

21.04.2022 18:42, aktual.: 21.04.2022 21:20

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Framework AMP, wdrożony przez Google, miał służyć budowie lekkich i szybkich stron internetowych. Twórcy DuckDuckGo uznają jednak, że AMP jest szkodliwy dla prywatności, umożliwiając Google jeszcze większe śledzenie użytkowników, dlatego postanowili go zablokować.

Chociaż AMP, z założenia, jest technologią open source’ową, cały projekt rozwijany jest pod przewodnictwem firmy Google. Nie dziwi więc dystans DuckDuckGo do frameworka, który ma być wykorzystywany według twórców przeglądarki i dodatków do dalszego umacniania monopolu przez Google. W ramach walki ze szkodliwym trendem produkty DuckDuckGo umożliwią użytkownikom zwiększenie prywatności poprzez omijanie wersji AMP przeglądanych stron.

Ominąć AMP-a

Jak wynika z oficjalnych informacji umieszczonych na Twitterze, DuckDuckGo uniemożliwi użytkownikowi wyświetlenie wersji AMP interesującej go strony. W sytuacji, gdy zdecyduje się on załadować lub udostępnić komuś konkretną witrynę, program użyje oryginalnej strony internetowej zamiast jej wersji AMP.

Dotychczas Google wymuszał ​​technologię AMP na wydawcach stron, faworyzując strony wykorzystujące ten framework oraz nadając im priorytet w wyszukiwarkach. Teoretycznie jednak firma rok temu ogłosiła, że korzystanie z formatu AMP nie jest już wymagane, a każda strona, niezależnie od jej wyniku Core Web Vitals lub stanu jakości strony będzie mogła pojawić się w tzw. karuzeli.

Nie oznacza to jednak, że strony, które posiadają wersję AMP swoich stron, nie są dalej promowane w wynikach wyszukiwania. Samo Google nie wypowiada się na ten temat, zaś użytkownicy są podzieleni w swoich opiniach. Wiele osób docenia AMP, ze względu na jego lekkość i szybkość ładowania, z drugiej strony jednak - trudno ignorować wątpliwe kwestie prywatności oraz monopolizacji rynku, na które zwraca uwagę DuckDuckGo.

DuckDuckGo dla przeglądarek Chrome i Firefox na Windowsie i mobilną przeglądarkę dla Androida i iOS-a możecie pobrać z naszego katalogu oprogramowania:

Programy

Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (11)