DxO OpticsPro 10 oczyści niebo i przegoni mgłę

DxO OpticsPro 10 oczyści niebo i przegoni mgłę

DxO OpticsPro 10 oczyści niebo i przegoni mgłę
03.11.2014 15:06, aktualizacja: 03.11.2014 17:28

DxO OpticsPro, świetny program do zarządzania kolekcją zdjęć, retuszu i obróbki, został wydany w kolejnej wersji. Nowy DxO OpticsPro 10 został wyposażony w kolejny autorski mechanizm udoskonalania zdjęć. To wydanie z pewnością ucieszy podróżników i fotoreporterów, którym czasami przeszkadza mgła lub smog, przez który odległe obiekty wydają się mniej wyraźne, a uwiecznione krajobrazy nieatrakcyjne.

Nowy moduł nazywa się DxO ClearView i znajdziemy go w panelu z niezbędnymi narzędziami, razem ze znanym już DxO SmartLighting i podstawowymi narzędziami, używanymi w „cyfrowej ciemni”. DxO ClearView bazuje na algorytmach analizujących składowe barwy każdego piksela i lokalnie poprawia kontrast obrazu. Pozwala to pozornie usunąć mgłę ze zdjęć, gdyż odległe obiekty będą barwne i dużo bardziej widoczne, niż na oryginalnym zdjęciu. Siłę efektu można dostosować do własnych potrzeb, zależnie od tego, czy celem jest obraz realistyczny czy surrealistyczny.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]
  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Efekty potrafią być niesamowite, a do tego nie wymagają godzin pracy ani maskowania obrazu. Jednym kliknięciem można wydobyć barwę z wyblakłych fragmentów zdjęć, a siłę efektu można regulować jednym suwakiem. Wszystko odbywa się szybko (2 sekundy na przetworzenie 12-megapikselowego RAW-a na laptopie z i5) i w pełni automatycznie, a fotografa powinno interesować jedynie to, jak wygląda zdjęcie.

Wprowadzone w wersji 9 programu zaawansowane odszumianie, czyli PRIME (Probabilistic Raw IMage Enhancement), zostało znacząco zoptymalizowane. Proces ten zajmuje od dwóch do czterech razy mniej czasu niż w poprzedniej wersji programu. Ponadto paleta, dająca użytkownikowi dostęp do narzędzia, została poprawiona i pokazuje podgląd efektów odszumiania na większym obszarze.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Ulepszone zostało także flagowe narzędzie wersji 8 programu, czyli DxO Smart Lighting. Algorytmy wyrównujące oświetlenie obrazu bardziej szczegółowo analizują zawartość sceny, dzięki czemu efekty będą dokładniejsze, a szczegóły zagubione w cieniu będą znów widoczne. Suwaki manualnej korekty oświetlenia działają bardziej precyzyjnie od poprzednich wersji programu, co daje poczucie większej kontroli nad efektami pracy.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

DxO OpticsPro oferuje teraz także moc korekcji zniekształceń geometrycznych, dostarczaną przez DxO ViewPoint, bezpośrednio w oknie programu, o ile tylko ViewPoint jest również zainstalowany. Aby z nich skorzystać, należy aktywować wtyczkę powiązaną z programem ViewPoint z menu programu. Paleta narzędzi zawiera te same moduły, co samodzielny program DxO VievPoint i pozwala poprawiać zarówno pojedyncze zdjęcia, jak i całe serie.

DxO OpticsPro 10 zyskał ponadto możliwość pracy z balansem bieli i usuwaniem kurzu w trybie pełnoekranowym, uproszczoną przeglądarkę zdjęć i drobne zmiany w interfejsie użytkownika. Ładowanie zdjęć zostało przyspieszone zarówno na systemie Windows, jak i OS X (na tym drugim wyraźnie zwolniło za to powiększanie). By łatwiej pracowało się z programami Adobe, DxO OpticsPro 10 został wyposażony w możliwość otwierania plików DNG.

Z wydaniem wersji 10 programu zmienił się także model sprzedaży. DxO OpticsPro 10 dostępny jest w dwóch edycjach – Essential i Elite, kosztujących odpowiednio 129 i 199 euro, z możliwością aktywacji tańszej na dwóch stanowiskach i droższej na trzech. Różnicom w cenie towarzyszą różnice w możliwościach – podstawowa wersja Essential nie zawiera odszumiania PRIME, usuwania prążków mory, mgły czy wykorzystania profili ICC skalibrowanych aparatów.

Wersję próbną DxO OpticsPro 10 Elite można znaleźć w naszej bazie programów. Zainteresowanym przypominamy także o możliwości zdobycia zupełnie darmowej licencji na wersję 8 programu.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (10)