Dynamiczne fonty jeszcze w tym roku w Photoshopie CC

Dynamiczne fonty jeszcze w tym roku w Photoshopie CC

Dynamiczne fonty jeszcze w tym roku w Photoshopie CC
02.10.2017 14:45

Cyfrowa typografia zrobi w tym roku kolejny krok w stronę pełnej wolności od stałych wymiarów. W Photoshopie CC, w którym pracuje wielu projektantów i grafików, pojawi się obsługa zmiennych fontów. Tym samym Adobe dołączył do Microsoftu i Google'a w budowaniu solidnych podstaw całkowicie elastycznej typografii.

Demonstrację możliwości można zobaczyć na poniższym filmie. W kolekcji fontów, dostępnych dla Photoshopa, mają znaleźć się różne zmienne kroje. Większość z nich będzie można łatwo znaleźć, korzystając ze słowa kluczowego „variable”.

Photoshop Sneak Peek: Variable Fonts Coming to Photoshop CC | Adobe Creative Cloud

Filmowa demonstracja pokazuje, jak będzie można zmieniać szerokość znaków, wagę czy pochylenie. Przy okazji warto zwrócić uwagę na to, że projektanci fontów zadbali o takie detale, jak drobne zmiany glifów, poprawiające czytelność przy określonych parametrach. Za przykład posłużył znak dolara ($), którego pionowa kreska zmienia się wraz ze zmianą grubości. Bez tego zabiegu znak byłby nieczytelny.

Obraz
Obraz

Warto też wspomnieć, że Adobe w ten sposób wypełnia jeden ze swoich celów sprzed prawie 30 lat. W 1990 roku wprowadził format Multiple Master Fonts (MM), rozszerzający specyfikację Type 1 PostScript. Format ten zawierał dwa „główne” fonty i pozwalał płynnie przechodzić między nimi przez płynną zmianę parametrów. Niezależnie można było zmieniać styl, rozmiar, wagę i szerokość znaków. Wtedy jednak świat nie był gotowy na to rozwiązanie i niewiele programów było w stanie obsługiwać ten typ fontów.

Z czasem MM zostały zastąpione przez fonty OpenType. Wdrażane obecnie zmienne fonty są rozszerzeniem specyfikacji OpenType, opracowanym przez Adobe, Apple, Google i Microsoft, zaprezentowanym we wrześniu ubiegłego roku. Microsoft pokazał już swój font Bahnschrift, Google wprowadził fonty parametryczne do swojego repozytorium, ale to w rękach Adobe leży ogromna odpowiedzialność – dostarczanie narzędzi dla artystów. Od jakości tych narzędzi zależy, jak szybko zmienne fonty będą przechodzić do naszego życia codziennego.

Zmienne fonty pojawią się w Photoshopie CC jeszcze w tym roku.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (15)