Dysk Google doczekał się limitowania połączeń. Wersji na Linuksa wciąż nie ma

Dysk Google doczekał się limitowania połączeń. Wersji na Linuksa wciąż nie ma
Redakcja

15.01.2015 13:35, aktual.: 15.01.2015 19:59

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Google właśnie zaktualizowało klienta swojego dysku internetowego. Niestety nadal nie będziemy mogli skorzystać z tej chmury na Linuksie za pośrednictwem natywnej aplikacji, ale użytkownicy innych platform mają powody do zadowolenia – nareszcie zniknęła jedna z największych bolączek tego programu.

Choć producent w żaden krzykliwy sposób nie informuje o wydaniu nowej wersji, zmiany są widoczne gołym okiem. Zmianie uległ interfejs, bo teraz po kliknięciu ikony Dysku Google w zasobniku systemowym zobaczymy dedykowane okienko, a nie typowe menu kontekstowe. Przedstawia ono informacje o dostępnej i zajętej przestrzeni w chmurze, a także listę ostatnio synchronizowanych plików. W trakcie kopiowania danych z naszego komputera na serwery Google lub odwrotnie lista ta jest w pełni dynamiczna i wyświetla dodatkowo postęp transferu. Z jej poziomu możliwe jest szybkie udostępnienie nowych danych, nie musimy już więc nawet przechodzić do katalogów, w jakim się znajdują. Jak więc widać, firma pracuje nad zwiększeniem wygody nie tylko wersji webowej, ale również desktopowej.

Obraz

Najważniejsze z punktu widzenia użyteczności zmiany znajdziemy po przejściu do ustawień aplikacji. Te również zostały przeprojektowane, bo teraz zawierają trzy osobne zakładki. Pierwsza pozwala na wybór folderów, które mogą być synchronizowane na komputerze (domyślnie klient synchronizuje wszystkie dane), a także uzyskanie dostępu do danych nam udostępnionych. Na drugiej znajdziemy informacje o koncie i wykres kołowy przedstawiający zajęte miejsce. W trzeciej, która dotyczy opcji zaawansowanych znajduje się długo wyczekiwana opcja limitowania przepustowości. W razie potrzeby możemy ograniczyć tak szybkość pobierania jak i wysyłania danych ustawiając ją z dokładnością do 1 KB/s. Nie będzie już więc konieczne rezygnowanie z synchronizacji w sytuacji, gdy nasze łącze jest wykorzystywane przez jakąś priorytetową sprawę jak np. rozmowę wideo. Tego typu funkcje można było znaleźć w aplikacjach innych producentów już od dawna, ale Google nie śpieszyło się z jej wprowadzeniem.

Firma ta nie śpieszy się zresztą z jeszcze jednym zadaniem, jakim jest klient Dysku Google przeznaczony dla systemu Linux. Choć usługa wystartowała niemal trzy lata temu, użytkownicy pingwinka nadal muszą do synchronizacji wykorzystywać inne, zewnętrzne aplikacje i skrypty. Oczywiście dla wielu z nich jest to nawet rozwiązanie lepsze, bo pozwalające nierzadko na znacznie większą elastyczność, ale z drugiej strony takie traktowanie Linuksa wygląda po prostu źle – w ostatnich dniach zostało to jedynie potwierdzone szybkim załataniem luk Flasha w przeglądarce Google Chrome dla Maków i Windowsa. Wersja linuksowa musi z kolei poczekać.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (44)