Dysk wzorowany na Porsche pomoże, gdy MacBookowi zabraknie miejsca

Strona głównaDysk wzorowany na Porsche pomoże, gdy MacBookowi zabraknie miejsca
12.03.2015 12:43
Dysk wzorowany na Porsche pomoże, gdy MacBookowi zabraknie miejsca
Redakcja
Redakcja
bEaagmKu

Malkontenci narzekający na bardzo skromne wyposażenie najnowszego MacBooka pod względem złącz tracą właśnie niektóre ze swoich argumentów. Na rynku pojawił się już pierwszy zewnętrzny dysk twardy korzystający z nowego złącza USB Type-C, które znajdziemy właśnie w nowym ultrabooku od Apple. Jest to co prawda produkt klasy premium już z samej nazwy, ale to dopiero początki wprowadzania do sklepów sprzętu korzystającego z tej bardzo uniwersalnej wtyczki.

bEaagmJN

Przypomnijmy, że zaprezentowany podczas poniedziałkowej mszy Apple nowy MacBook to komputer osobisty, który kontynuuje dotychczasową strategię tej firmy – sukcesywnie zrywa ona z akcesoriami przewodowymi, eliminuje również kolejne złącza stawiając na uniwersalność i standardy bezprzewodowe. Jeszcze nie wszystko da się w ten sposób zrealizować, więc nawet ten komputer został wyposażony w jedno złącze USB Type-C. Pozwala ono na ładowanie, podłączenie zewnętrznego monitora lub projektora, a także innych opcjonalnych sprzętów, choć według głównych założeń powinny one być bezprzewodowe. Teraz będzie można je wykorzystać również do połączenia zewnętrznego dysku twardego.

350132552348231617

Swój produkt postanowiła zaprezentować firma LaCie, słynąca z tworzenia akcesoriów wysokiej jakości. Podobnie jak nowy MacBook, tak i ich dysk twardy jest raczej produktem bezkompromisowym – napęd Mobile Drive posiada wzornictwo firmy Porsche, co ma sugerować naprawdę wysoką szybkość działania. Niestety nie jest złoty, więc według niektórych osób może nie pasować do wzornictwa nowości od Apple. Obudowa jest wykonana z aluminium, została także wzmocniona w celu lepszego zabezpieczenia danych. W sprzedaży dostępne będą trzy warianty. Pierwszy o pojemności 500 GB jest bardzo smukły, jego wymiary to jedynie 79 × 128 × 11 mm, a waga wynosi 182 gramy. W sklepach znajdą się również wersje z dyskami o pojemności 1 i 2 TB, mierzące nieco więcej, bo 77 × 130 × 15 mm i ważące około 240 gramów. Do połączenia z komputerem z systemem OS X lub Windows wykorzystywane będzie złącze USB Type-C.

bEaagmJP

W zestawie znajduje się adapter do pełnowymiarowego USB Type-A, które pozwoli także na połączenie do urządzeń wspierających jedynie USB 2.0. Producent dodatkowo dołącza do dysku oprogramowanie pozwalające na wykonywanie kopii zapasowych, a także aplikację LaCie Private-Public służącą do zamiany dysku w zaszyfrowany przenośny sejf na ważne dane. Jak na razie nie podano cen nowych dysków, ale zapewne nie będą najniższe. Najważniejsze jednak, że producenci zareagowali bardzo szybko na pojawienie się USB Type-C w urządzeniach skierowanych do masowych odbiorców. Możliwe, że dzięki temu wdrażanie nowego złącza przebiegnie znacznie szybciej, niż do tej pory wydawało się wielu osobom.

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Udostępnij:
bEaagmKL