Dyski sieciowe Western Digital narażone na atak: luka znana od ponad roku jest wciąż niezałatana

Dyski sieciowe My Cloud są zagrożone atakiem (depositphotos)
Dyski sieciowe My Cloud są zagrożone atakiem (depositphotos)
Oskar Ziomek

19.09.2018 23:36, aktual.: 24.09.2018 11:10

Aktualizacja, 24 września

Jak wynika z informacji dostarczonych przez serwis ZDNet, aktualizacja oprogramowania dla dysków My Cloud została już udostępniona. Po jej instalacji, urządzenia nie będą już podatne na opisywany atak.

Zła wiadomość dla użytkowników dysków sieciowych Western Digital z serii My Cloud. Jak się okazuje, w oprogramowaniu urządzeń dostępna jest luka, która pozwala atakującemu zyskać uprawienia administratora i dostać się do urządzenia bez poznania i stosowania hasła. Co gorsza jednak, problem został zgłoszony producentowi jeszcze w kwietniu 2017 roku i od tamtego czasu luka wciąż nie została załatana.

Z tego też powodu analityk bezpieczeństwa, który ją odkrył i zgłosił producentowi, postanowił dłużej nie czekać i upublicznić w sieci szczegóły związane z błędem. Informacje zostały opublikowane na łamach serwisu Securify, zaś sama luka oznaczona numerem CVE-2018-17153. Jak się okazuje, błąd w oprogramowaniu dysków dotyczy bezpośrednio sposobu uwierzytelniania użytkowników logujących się do oprogramowania i metody ustanawiania sesji przypisywanych do numerów IP.

Jak wynika z analizy, nieautoryzowany użytkownik (czyli w tym przypadku atakujący) jest w stanie ustanowić poprawną sesję bez konieczności uwierzytelnienia. Wykorzystywany jest do tego moduł CGI, który rozpoczyna sesję administratora przypisaną do konkretnego numeru IP, o ile odpowiadająca temu komenda jest wywoływana z właściwą flagą. Dalej wystarczy już tylko ustawić ciasteczko z nazwą użytkownika admin, by pozostałe komendy były wykonywane tak, jakby gdyby wydawał je uwierzytelniony użytkownik. Więcej szczegółów i szerzej opisany dowód działania znaleźć można we wspomnianym serwisie Securify.

Opisywaną lukę udało sie potwierdzić korzystając z dysku My Cloud WDBCTL0020HWT. Sprzęt działał w oparciu o oprogramowanie o numerze 2.30.172, ale jak zwraca uwagę analityk, to wcale nie oznacza, że tylko ta kombinacja sprzętu i oprogramowania jest zagrożona. Wręcz przeciwnie – okazuje się, że znakomita większość dysków w serii My Cloud dzieli wspólne elementy kodu, toteż z dużym prawdopodobieństwem można założyć, że w praktyce luka może być zagrożeniem dla użytkowników wszystkich sieciowych dysków Western Digital.

Co ciekawe, jak tylko informacje o luce zostały upublicznione (na samym Twitterze nie tylko przez opisywanego analityka, ale także zupełnie inny zespół), Western Digital potwierdził istnienie luki w oprogramowaniu i opublikował nowy wpis na blogu. Jak się okazuje, producent jest w trakcie finalizacji zaplanowanej aktualizacji oprogramowania dysków, a właściwa łatka powinna trafić do użytkowników w ciągu najbliższych tygodni.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (43)