Dyski SSD tańsze już nie będą. Czas na zakupy - wynika z analizy TrendForce

Dyski SSD tańsze już nie będą. Czas na zakupy - wynika z analizy TrendForce

Dyski SSD wkrótce mają znowu drożeć
Dyski SSD wkrótce mają znowu drożeć
Źródło zdjęć: © dobreprogramy | Oskar Ziomek
Oskar Ziomek
20.05.2021 17:51

Nadchodzące miesiące mogą być najlepszym momentem na zakup dysków SSD - sugeruje Samsung, bazując na analizie firmy TrendForce. Jak się okazuje, od kwietnia dyski już nie tanieją, a przez wiele czynników niedługo ceny zaczną znowu rosnąć.

Jeśli więc planujesz zakup dysku SSD, to może być najlepszy moment, by to zrobić i to niezależnie od tego, którego producenta sprzętu chcesz wybrać. Przez zwiększony popyt na podzespoły, zachwiany łańcuch dostaw z uwagi na pandemię koronawirusa, a wreszcie rynek kryptowalut, elektronika zacznie wkrótce drożeć, a dyski SSD nie będą wyjątkiem. Jeszcze w marcu wzrost cen zapowiedziały m.in. firmy Xiaomi i MSI.

„Drugi kwartał 2021 to idealny moment na zakup dysku NVMe lub SATA. Wpływ na to ma bardzo bogata oferta oraz atrakcyjne ceny produktów na rynku pozwalające zakupić 1 GB już za 43 grosze" - komentuje Maciej Bartłomiej Kamiński z Samsung Electronics. "Mając to na uwadze, warto się pospieszyć z wymianą dysku, zanim dojdzie do zapowiadanych przez analityków DigiTime globalnych podwyżek (...) Wpływa na to zwiększone zapotrzebowanie na pamięci (...) Nie bez znaczenia ma także rosnąca popularność nowych kryptowalut takich jak Chia, które wydobywane są przy wykorzystaniu dysków” - dodaje.

Wspomniana kryptowaluta Chia to stosunkowo nowy twór, który przekłada się na ponadprzeciętne zainteresowanie dyskami HDD i SSD na rynku. Jej gromadzenie nie polega bowiem na udostępnianiu mocy obliczeniowej procesora czy układu graficznego, ale na magazynowaniu danych. Już w kwietniu, gdy informowaliśmy o Chia po raz pierwszy, pojawiły się obawy, że zainteresowanie tą kryptowalutą może się przełożyć na docelowy niedobór dysków na rynku.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:dobreprogramy
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (58)