Dyski twarde odchodzą do lamusa. Znaczący spadek zainteresowania

Dyski twarde odchodzą do lamusa. Znaczący spadek zainteresowania

Dyski twarde odchodzą do lamusa. Znaczący spadek zainteresowania
Piotr Urbaniak
20.04.2019 16:16

Wygląda na to, że dyski twarde cieszą się coraz mniejszym zainteresowaniem ze strony użytkowników. Jak wynika z raportu firmy Trendfocus, w I kw. 2019 r. najwięksi dostawcy tego rodzaju nośników musieli znacząco obniżyć liczbę dostaw.

W ciągu zaledwie roku liczba dostarczonych dysków twardych zmalała do około 77 mln sztuk. Eksperci wyliczają, że oznacza to spadek rzędu 18 proc. rok do roku i 12 proc. kwartał do kwartału. Patrząc na poszczególnych producentów, najwięcej straciło WD, dostarczając aż 25,5 proc. nośników mniej. Idąc dalej, Seagate zaliczył na minusie 14 proc., Toshiba zaś – 10 proc.

Do komputerów stacjonarnych trafiło 24,5 mln dysków; 4 mln mniej niż przed rokiem. Do laptopów natomiast – 37 mln, co wiąże się z redukcją dostaw o mniej więcej 6 mln.

Obraz

Tylko centra danych

Co jednak zaskakujące, istnieje gałąź sektora komputerowego, w której popularność HDD nie ucierpiała. Chodzi o centra danych i inne zastosowania klasy przemysłowej.

Duże przedsiębiorstwa zamówiły ponad 11,5 mln dysków twardych, czyli około 1 mln więcej w odniesieniu do okresu między I kw. 2017 r. a I kw. 2018 r. Niemniej nie było to w stanie zrównoważyć strat na rynku konsumenckim, gdzie klienci coraz chętniej sięgają po szybsze nośniki SSD.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (178)