Dyski twarde odchodzą do lamusa. Znaczący spadek zainteresowania

Dyski twarde odchodzą do lamusa. Znaczący spadek zainteresowania
Piotr Urbaniak

20.04.2019 16:16

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Wygląda na to, że dyski twarde cieszą się coraz mniejszym zainteresowaniem ze strony użytkowników. Jak wynika z raportu firmy Trendfocus, w I kw. 2019 r. najwięksi dostawcy tego rodzaju nośników musieli znacząco obniżyć liczbę dostaw.

W ciągu zaledwie roku liczba dostarczonych dysków twardych zmalała do około 77 mln sztuk. Eksperci wyliczają, że oznacza to spadek rzędu 18 proc. rok do roku i 12 proc. kwartał do kwartału. Patrząc na poszczególnych producentów, najwięcej straciło WD, dostarczając aż 25,5 proc. nośników mniej. Idąc dalej, Seagate zaliczył na minusie 14 proc., Toshiba zaś – 10 proc.

Do komputerów stacjonarnych trafiło 24,5 mln dysków; 4 mln mniej niż przed rokiem. Do laptopów natomiast – 37 mln, co wiąże się z redukcją dostaw o mniej więcej 6 mln.

Obraz

Tylko centra danych

Co jednak zaskakujące, istnieje gałąź sektora komputerowego, w której popularność HDD nie ucierpiała. Chodzi o centra danych i inne zastosowania klasy przemysłowej.

Duże przedsiębiorstwa zamówiły ponad 11,5 mln dysków twardych, czyli około 1 mln więcej w odniesieniu do okresu między I kw. 2017 r. a I kw. 2018 r. Niemniej nie było to w stanie zrównoważyć strat na rynku konsumenckim, gdzie klienci coraz chętniej sięgają po szybsze nośniki SSD.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (178)