Dzięki SSD-Z dowiesz się wszystkiego o dyskach w Twoim komputerze

Dzięki SSD‑Z dowiesz się wszystkiego o dyskach w Twoim komputerze

Dzięki SSD-Z dowiesz się wszystkiego o dyskach w Twoim komputerze
Redakcja
16.03.2015 10:16, aktualizacja: 16.03.2015 10:53

W Sieci jakiś czas temu pojawiło się nowe, darmowe narzędzie do diagnostyki i identyfikacji dysków twardych. Jego nazwa wyraźnie sugeruje, dla posiadaczy jakiego typu nośników zostało przeznaczone: SSD-Z to niemalże kopia innych programów tego typu, bardzo wygodna i pozwalająca szybko sprawdzić najważniejsze dane dotyczące dysków zamontowanych w komputerze.

Aplikacja stworzona przez Andersa Jakobsena do złudzenia przypomina popularne programy CPU-Z i GPU-Z. Posiada niemalże identyczny, prosty interfejs zawierający wszystkie najważniejsze informacje. Główne okno wyświetla nazwę dysku, wersję używanego oprogramowania wewnętrznego (firmware), numery seryjne, a także informacje o zastosowanym kontrolerze, komórkach pamięci i technologii ich wykonania. Dzięki programowi można dowiedzieć się jakie funkcje wspiera dysk (np. S.M.A.R.T. , kolejkowanie NCQ), z jakiego interfejsu korzysta i jaką ma temperaturę, o ile producent wyposażył dysk w stosowny czujnik.

Obraz

Aplikacja pozwala również sprawdzić status funkcji TRIM odpowiadającej za informowanie dysku o możliwości zwolnienia konkretnego sektora i tym samym lepszego zarządzania zapisami wykonywanymi na dysku. Program podzielono na zakładki, na drugiej z nich znajdują się dane diagnostyczne z mechanizmu S.M.A.R.T. pozwalające stwierdzić, czy dysk pracuje prawidłowo. Autor wyposażył aplikację także w listę partycji, która zawiera informacje o ich pojemności, przesunięciu, a także dokładnym oznaczeniu. SSD-Z uwzględnia obszar wydzielony do równomiernego rozkładu zapisu (tzw. Over-Provisioning). Program posiada wbudowany prosty tester. Dzięki niemu możemy sprawdzić wydajność w próbkach 4512B, 4K i 128K zarówno w operacjach losowych jak i sekwencyjnych. Możliwe jest ponadto sprawdzanie czasu dostępu do danych

Program jest udostępniany za darmo i nie wymaga instalowania na komputerze (działa w trybie portable). Wspiera dysku SSD, HDD, nośniki wymienne jak np. pamięci flash (pendrive), a także napędy optyczne. Interfejs programu jest dostępny w języku angielskim. To wciąż wersja beta, ale podczas testu nie natknęliśmy się na żadne problemy związane z działaniem tej aplikacji. Zapraszamy do jego wypróbowania, SSD-Z znajdziecie już w bazie programów naszego serwisu. Alternatywnym wyborem może być bardzo popularny CrystalDiskInfo.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (14)