E‑mail kolejną bronią w walce z cenzurą Internetu

Wojciech Cybulski

06.02.2011 11:12, aktual.: 06.02.2011 14:00

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Rząd Stanów Zjednoczonych opracował kolejną metodę walki z cenzurą w Internecie. Technologia Feed Over Email (FOE) umożliwia mieszkańcom takich krajów jak Chiny czy Białoruś dostęp do informacji publikowanych na stronach zablokowanych przez krajowe mechanizmy filtrowania Sieci.

Stacja informacyjna Fox News dotarła do raportu stworzonego przez rządową agencję Broadcasting Board of Governors (BBG), który ujawnia wiele informacji o mechanizmie anty-cenzury nazwanym roboczo Feed Over Email. Z treści raportu wynika, że FOE świetnie sprawdza się przy omijaniu cenzury w Chinach i innych krajach ograniczających swoim obywatelom dostęp do Sieci.

Feed Over Email pozwala użytkownikom na odbieranie wiadomości z kanałów RSS z zagranicznych stron takich jak serwisy informacyjne. Technologia bazuje na protokole SMTP i działa z większością serwerów pocztowych obsługujących standard POP3 i SMTP. By zmylić cenzurę, przesyłane treści są kompresowane i kodowane, a ich odszyfrowywanie odbywa się dopiero po stronie klienta. Od użytkownika wymagane jest jedynie posiadanie konta pocztowego pochodzącego od zagranicznego dostawcy. Niestety zarówno mechanizm FOE, jak i inne rozwiązania takie jak anonimowe serwery proxy lub TOR są nieskuteczne, gdy rząd całkowicie odcina swoich obywateli od Sieci. Taki czarny scenariusz miał miejsce w przypadku Egiptu, kiedy to władze zablokowały wszystkie połączenia ze światowym Internetem.

Technologia Feed Over Email pozostaje cały czas w fazie testów.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (39)