e‑PIT zostanie poprawiony, by nie narażał naszych danych. MF poprawi logowanie

e-PIT zostanie poprawiony, by nie narażał naszych danych. MF przyznało się do błędu
e-PIT zostanie poprawiony, by nie narażał naszych danych. MF przyznało się do błędu

21.02.2019 21:06

System e-PIT, umożliwiający łatwe złożenie deklaracji podatkowej przez Internet, czekają spore zmiany. Po bardzo trudnym starcie platforma została skrytykowana za brak odpowiedniej dbałości o bezpieczeństwo danych. Padło podejrzenie, że pracodawcy mogą uzyskać dostęp do danych podatkowych swoich pracowników. Wszystkie informacje niezbędne do logowania mają podane na tacy.

Logowanie danymi podatkowymi to przeżytek

Przypominam, że do systemu e-PIT można się zalogować na dwa sposoby. Logowanie przez Profil Zaufany nie budzi żadnych zastrzeżeń pod względem bezpieczeństwa. Drugi sposób został odziedziczony po wcześniejszych systemach składania deklaracji podatkowych przez internet. Wymaga on podania numeru NIP lub PESEL, daty urodzenia, kwoty przychodów z PIT-u za 2017 rok oraz jednej z kwot z formularza PIT-11, wydanego przez pracodawcę. Jeśli dana osoba pracowała w 2017 i 2018 roku w tym samym miejscu, a przy tym w 2017 tylko u jednego pracodawcy, ktoś z księgowości ma spore szanse, by się zalogować. Wystarczy, że taka osoba miała dostęp do naszych dokumentów przez dwa lata z rzędu.

W ten sposób można sprawdzić między innymi, czy pracownik ma przychody z innych źródeł i na jaki cel przekazuje 1 proc. swojego podatku. Jeśli rozlicza się wspólnie z żoną lub mężem, wścibska osoba może też podejrzeć wysokość zarobków drugiej osoby. W ekstremalnym przypadku można zmienić adres rozliczającej się osoby i numer konta, na który wysłany zostanie ewentualny zwrot nadpłaty podatku.

Gdy trzeba było przekonywać Polaków do składania PIT-ów przed internet, taki uproszczony system logowania miał jakiś sens, ale na platformie e-PIT w jej obecnym kształcie jest sporym zagrożeniem. Nic dziwnego, że media biją na alarm i krytykują nowe dzieło Ministerstwa Finansów.

MF obiecuje poprawić bezpieczeństwo

Sprawą zainteresował się oczywiście Urząd Ochrony Danych Osobowych i wysłał pismo z prośbą o wyjaśnienia do Ministerstwa Finansów. Odpowiedź już w zasadzie znamy. System e-PIT zostanie wzbogacony o historię logowania i dodatkowy element autoryzacyjny. Będzie to prawdopodobnie inna informacja z ubiegłorocznego formularza PIT. Jednym z kandydatów jest kwota nadpłaty. Niestety na razie nie jesteśmy na etapie, na którym można całkowicie zrezygnować z tej metody logowania.

Osoby dysponujące Profilem Zaufanym będą mogły zdecydować, że będzie to jedyny sposób logowania się do ich konta w systmie e-PIT.

Pora popularyzować Profil Zaufany

Najlepszym rozwiązaniem tego problemu byłoby zachęcanie Polaków, by korzystali z Profilu Zaufanego. Ten cyfrowy dowód tożsamości można załatwić nie wychodząc z domu, gdyż wiele banków oferuje potwierdzenie przez system bankowości online. Uruchomienie systemu e-PIT przekonało w ciągu jednego dnia 32625 osób do tego, by założyć Profil Zaufany. Gdyby ta praktyka była powszechniejsza, w ogóle nie byłoby problemu z kiepskim logowaniem do systemu podatkowego.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (42)