Elon Musk prezentuje Neuralink. W demonstracji pomogła… świnia

fot. Neuralink
fot. Neuralink

29.08.2020 09:28, aktual.: 30.08.2020 15:19

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Stało się, Elon Musk wreszcie pokazał, jak działa system łączenia mózgu z komputerem – Neuralink. Prezentacja odbyła się o północy (w nocy z piątku na sobotę) 29 sierpnia 2020 r.

Technologia Neuralink polega m.in. na stymulacji wypustek nerwowych i ma pomóc pozwolić ludziom między innymi przezwyciężyć choroby, takie jak Parkinsona, czy też kontrolować urządzenia poprzez myśli. Jednakże demonstracja Neuralinka odbyła się przy asyście nie człowieka, lecz… świni.

Zwierzę (na imię ma Gertruda) miało umieszczony implant w mózgu, który Musk określił jako "mieszczący się w czaszce Fitbit, z malutkimi przewodami". Urządzenie można nieinwazyjnie wszczepić, ale i usunąć, co miliarder pokazał na przykładzie innej świni, Dorothy.

Neuralink Progress Update, Summer 2020

Niestety w trakcie prezentacji nie padły żadne "twarde" dane naukowe. Natomiast na specjalnym wyświetlaczu można było obejrzeć przyrost aktywności neuronów, gdy jedna ze świn (Gertruda) dotykała swoim nosem różnych powierzchni w poszukiwaniu pożywienia.

Od strony komunikacyjnej, Neuralink posiada 1024 kanały, każdy zdolny do operacji zapisu i odczytu, a także baterię pozwalającą na pracę przez 24 godziny. Neuralink może łączyć się z telefonem i specjalną aplikacją poprzez Bluetooth Low Energy.

Prezentacja na zwierzętach nie jest w zasadzie dziwna, gdyż obecne procedury medyczne dotyczące badań nad interfejsami człowiek-komputer wykluczają badania na ludziach. Musk otrzymał jednak zgodę amerykańskiej Agencji Żywności i Leków na pierwszą procedurę wszczepienia Neuralinka człowiekowi.

Dlaczego Elonowi Muskowi tak zależy na wprowadzeniu technologii takiej, jak Neuralink? Ekscentryczny prezes Tesli i SpaceX tłumaczy, że to dlatego, że każdy z nas – prędzej czy później – będzie się zmagał z jakimś schorzeniem natury neurologicznej, pogorszeniem pamięci, uszkodzeniami mózgu itd. Neuralink mógłby jego zdaniem pomóc w takich sytuacjach. Trudno oczywiście oczekiwać, że urządzenie Muska będzie złotym środkiem, który rozwiąże wszelkie problemy.

Oprócz medycznych zastosowań, Neuralink ma również w przyszłości na przywoływanie myślami pojazdów Tesli, a nawet na granie w ten sposób w gry wideo.

Programy

Brak danych.
Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (97)