EMUI 9.0 w Chinach blokuje znane launchery. Użytkownicy Honorów i Huawei mają problem

EMUI 9.0 w Chinach blokuje znane launchery. Użytkownicy Honorów i Huawei mają problem

Nakładka EMUI 9.0 w chińskiej wersji nie pozwala korzystać ze znanych launcherów (depositphotos)
Nakładka EMUI 9.0 w chińskiej wersji nie pozwala korzystać ze znanych launcherów (depositphotos)
Oskar Ziomek
19.11.2018 13:10

Jedna z nakładek na system Android, EMUI, która stosowana jest w smartfonach Huawei oraz bliźniaczej marki Honor, okazuje się nie traktować wszystkich użytkowników równo. Jak informuje serwis XDA Developers, w chińskich wersjach smartfonów z EMUI w wersji 9, oprogramowanie blokuje możliwość korzystania z popularnych launcherów, utrudniając użytkownikom personalizowanie Androida, co jest w końcu jedną z jego głównych zalet.

Dotychczasowe spostrzeżenia sugerują, że problem pojawia się wyłącznie w przypadku modeli, które korzystają z chińskiej wersji EMUI 9. W praktyce jest więc mowa o smartfonach kupionych w Chinach lub takich, do których celowo wgrano chińską edycję oprogramowania. Problem z korzystaniem z launcherów nie jest jednak najprawdopodobniej wynikiem błędu, ale celowym ograniczeniem, które zostało wprowadzone przez producenta.

Jak podaje XDA Developers, takie podejście ma pomóc walczyć ze złymi praktykami stosowanymi przez niektórych sprzedawców w Chinach. Problem polega na instalowaniu przez nich podrobionych wersji EMUI, które serwują użytkownikom dodatkowe reklamy. W praktyce takie oprogramowanie to po prostu launchery wyglądające podobnie do systemowej nakładki. Dzięki niewielkim zmianom i implementacji reklam, pozwalają ich twórcom szybko się wzbogacić.

Ustawienia smartfonu Honor Magic 2 i brak możliwości skorzystania z Nova Launcher, źródło: XDA Developers.
Ustawienia smartfonu Honor Magic 2 i brak możliwości skorzystania z Nova Launcher, źródło: XDA Developers.

Choć na razie nie ma oficjalnej informacji, czy blokada działania innych launcherów została wprowadzona właśnie w tym celu, to wiele na to wskazuje. XDA Developers zwraca uwagę, że takie podejście z pewnością jest pomocne, by zapewnić użytkownikom właściwe wrażenia z korzystania ze smartfonów i odciągnąć ich od infolinii, gdzie mogliby zgłaszać problemy w związku z wyświetlaniem reklam (o ile oprogramowanie smartfonu zostałoby wcześniej zmodyfikowane przez nieuczciwego sprzedawcę).

Co ciekawe, problem można jednak we własnym zakresie ominąć. XDA zwraca bowiem uwagę na możliwość odinstalowania oryginalnego launchera, co ma wystarczyć, by móc korzystać z dowolnego innego programu. W tym celu trzeba jednak podpiąć smartfon do komputera i skorzystać z Android Debug Bridge, stosując polecenie adb shell pm uninstall -k --user 0 com.huawei.android.launcher.

Pozostając w temacie nakładki EMUI i jej aktualizacji do wersji 9.0, warto przypomnieć o wznowionym niedawno naborze do testów beta tej wersji. Użytkownicy smartfonów Honor Play oraz Honor 10 mogą zgłaszać swoje kandydatury za pośrednictwem strony z rejestracją, a testy rozpoczną się w grudniu. Szczegóły opisaliśmy w odrębnej publikacji.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (10)