Emulator PC w przeglądarce

Emulator PC w przeglądarce

18.05.2011 16:27

W serwisie The Register pojawiła się dziś informacja o bardzo interesującym projekcie. Francuski programista, Fabrice Bellard, napisał w JavaScript emulator komputera zgodnego z PC.

JavaScript PC Emulator Bellarda jest zdolny do uruchomienia jądra Linuksa w wersji 2.6.20. Projekt można uruchomić w przeglądarkach Firefox 4 i Chrome 11, których silniki JavaScript obsługują ArrayBuffer. Emulator powstał dla zabawy, ponieważ nowoczesne silniki JavaScript są dostatecznie szybkie, żeby wykonywać skomplikowany kod. Ponadto, zdaniem Bellarda, emulator może być wykorzystywany do testowania wydajności JavaScript w przeglądarkach, uruchamiania starych gier, a nawet szyfrowania po stronie klienta. Warto zaznaczyć, że w teście przeglądarek 32-bitowych na silniku V8 z Chrome emulator był dwukrotnie wolniejszy, niż na JaegerMonkey z Firefoksa.

Emulator Bellarda napisany jest w czystym JavaScript z wykorzystaniem ArrayBuffer, nowego API pozwalającego na operacje na danych binarnych. Według specyfikacji program emuluje 32-bitowy procesor kompatybilny z x86, programowalny kontroler przerwań i zegar, oraz UART 16450. Emulowany procesor przypomina 486, ale bez FPU (Floating Point Unit), którą to jednostkę emuluje samo jądro Linuksa.

Bellard ma już doświadczenie w pisaniu emulatorów — jednym z jego projektów jest emulator procesora QEMU. Ponadto znany jest w środowiskach związanych z Open Source jako twórca FFmpeg i klona EmacsaQEmacs.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (40)