Europejski Trybunał Sprawiedliwości zabrania odcinania piratów od Internetu

Europejski Trybunał Sprawiedliwości zabrania odcinania piratów od Internetu

24.11.2011 18:21

Zapadł wyrok Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości w sprawie blokowania podejrzanych o piractwo abonentów przez dostawców internetu na zlecenie właścicieli praw autorskich. Trybunał uznał takie praktyki za niezgodne z prawem.

Oznacza to, że firma fonograficzna lub dystrybutor filmów nie mogą nakazać dostawcy internetu zaprzestania świadczenia usług osobie podejrzanej o posiadanie materiałów naruszających prawa autorskie. Co więcej, Trybunał zasądził, że wytwórnie nie mają prawa wykorzystywać drogi sądowej do nakazywania dostawcom śledzenia potencjalnych piratów.

Już niejednokrotnie w Europie i za Oceanem sądy były instrumentami nacisku w operacjach, których celem było obarczenie operatorów sieci i dostawców łącz winą za piractwo. Przykładowo według brytyjskiego dokumentu Digital Economy Act dostawcy usług mieliby być zobowiązani do monitorowania ruchu w sieci i zgłaszania przejawów naruszania praw autorskich.

Trybunał Sprawiedliwości zarządził, że prawo europejskie wyklucza możliwość używania narzędzi umożliwiających taki poziom inwigilacji. Możemy czuć się nieco bezpieczniej, gdyż nikomu nie zostanie odcięty dostęp do Internetu za odwiedzanie stron umożliwiających pobieranie plików lub stron z torrentami.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (41)