Facebook będzie miał własnego satelitę. Wyniesienie możliwe już za rok

Facebook będzie miał własnego satelitę. Wyniesienie możliwe już za rok

23.07.2018 10:58, aktual.: 23.07.2018 14:09

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Pod koniec czerwca informowaliśmy, że Aquilla, efektowny dron o konstrukcji latającego skrzydła, który miał dostarczać internet na terenach pozbawionych służącej do tego infrastruktury, wylądował na śmietniku historii. Nikt jednak nie podejrzewał, że Facebook ot tak da za wygraną i zrezygnuje z kolejnego miliarda użytkowników, zamieszkujących w większości tereny okołorównikowe.

Aquilla ma już następcę, co ustaliła redakcja Wired. Mark Zuckerberg po porażce drona chce mierzyć znacznie wyżej. I to dosłownie, gdyż Facebook ma w planach wynieść na orbitę własnego satelitę. Wired dotarło do korespondencji z Federalną Komisją Łączności, w której Facebook potwierdza, że prace nad satelitą są już w zaawansowanym stadium i wyniesienia może spodziewać się już na początku przyszłego roku.

Projekt nosi nazwę Athena. Jego celem, tak samo jak w przypadku drona Aquilli, jest dostarczanie internetu na terenach pozbawionych infrastruktury, gdzie doprowadzenie światłowodu byłoby zbyt skomplikowane i kosztowne. Najwcześniejsze maile udostępnione przez Federalną Komisję Łączności pochodzą z roku 2016, co potwierdza, że projekt Aquilla był spisany na straty już od dłuższego czasu. Przedstawiciele korporacji potwierdzili, że prace nad satelitą trwają, jednak nie podzielili się szczegółami:

W tej chwili nie możemy się podzielić informacjami na temat konkretnych projektów, ale wierzymy, że technika satelitarna będzie ważnym impulsem dla następnej generacji infrastruktury szerokopasmowej i umożliwi dostęp na terenach wiejskich, gdzie występują utrudnienia w dostępie do internetu, lub wręcz on nie istnieje.

Satelita może być tylko jednym z przedsięwzięć rozwijanych w ramach Internet.org, co zresztą sugeruje także rzecznik Facebooka. Nie ma jednak wątpliwości, że korporacja jest silnie zdeterminowana, by jako pierwsza (i zapewne w zakresie ograniczonym do własnych usług) dostarczyć internet kolejnemu miliardowi. Na szczegóły, jak choćby technikalia satelity czy wybór kosmodromu, będziemy musieli jeszcze poczekać.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (49)