Facebook będzie szyfrował ID użytkowników

Facebook będzie szyfrował ID użytkowników

Wojciech Cybulski
22.10.2010 10:34

W odpowiedzi na poważne oskarżenia o łamanie zasad prywatności przedstawiciele Facebooka zapowiedzieli, że zapewnią możliwość szyfrowania identyfikatorów UID. Ma to zapobiec procederowi wykradania osobistych danych przez aplikacje, z których korzystają użytkownicy Facebooka.

Facebook wielokrotnie był oskarżany o zaniedbywanie kwestii prywatności użytkowników. Tym razem problem dotyczy tworzonych przez zewnętrzne firmy aplikacji, które są dostępne w ramach tego serwisu społecznościowego. Jak wynika ze śledztwa przeprowadzonego przez The Wall Street Journal, aplikacje te mogą przekazywać nasz UID - unikalny identyfikator użytkownika - firmom reklamowym i różnego rodzaju spółkom prowadzącym działalność w Sieci. Proceder ten zapewnia nieuprawnionym osobom dostęp do nazwisk i list przyjaciół użytkowników Facebooka. Luka dotyczy znacznej części użytkowników serwisu - nawet tych, którzy ustanowili bardzo rygorystyczne reguły prywatności dla swojego konta w Facebooku.

Kilka dni temu przedstawiciele Facebooka oficjalnie przyznali, że faktycznie UID może zostać przypadkowo udostępniony nieuprawnionym podmiotom. Wrażliwe dane są bowiem przechowywane przez przeglądarkę i aplikacje Facebooka. Z informacji WSJ wynika, że w proceder przekazywania UID firmom zewnętrznym zaangażowane były najpopularniejsze aplikacje, w tym mające miliony zwolenników Farmville. By rozwiązać problem, Facebook ma w najbliższym czasie zaoferować użytkownikom usługę szyfrowania identyfikatora i innych parametrów przekazywanych poprzez aplikacje. Szczegóły techniczne nowego rozwiązania zostały omówione w sekcji dla deweloperów.

Zmiany, które Facebook wprowadzi do swojego systemu wymagają współpracy z twórcami aplikacji i ich implementacja musi nieco potrwać. Docelowo nowe mechanizmy bezpieczeństwa obejmą wszystkich użytkowników i uniemożliwią wykradanie prywatnych danych - przynajmniej do momentu znalezienia kolejnej luki w serwisie.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (10)