Facebook blisko ugody z FTC, będzie można usunąć konto?

Facebook blisko ugody z FTC, będzie można usunąć konto?

30.11.2011 12:11

Ilość danych gromadzonych przez Facebooka nie podoba się regulatorom po obu stronach Oceanu. W Stanach Zjednoczonych serwis jest blisko zawarcia ugody z Federalną Komisją Handlu i poprawi ochronę danych użytkowników.

Proces Federalnej Komisji Handlu Stanów Zjednoczonych (FTC) i Facebooka może jeszcze w tym roku zakończyć się ugodą. Sąd dał Facebookowi 30 dni na opracowanie zasad ulepszonej ochrony prywatności i zamknięcia dostępu do nieaktywnych kont użytkowników. Proces rozpoczął się w 2009 roku, po udostępnieniu przez Facebook danych użytkowników, na przykład upublicznienie listy znajomych każdego z nich. FTC oskarżyła wtedy serwis o łamanie prawa federalnego.

Zuckerberg we wpisie na swoim blogu przyznał się do wielu błędów, które zostały popełnione w historii serwisu, i obiecał dalsze udoskonalenia kontroli prywatności. Założyciel serwisu przyznał również, że Facebook wielokrotnie udostępniał publicznie dane, które użytkownicy oznaczyli jako „prywatne”. Teraz na mocy ugody z FTC Facebook będzie musiał nie tylko jasno i czytelnie powiadamiać wszystkich o wprowadzanych zmianach, ale również zapewnić metodę potwierdzenia przez użytkownika chęci udostępnienia czegoś publicznie.

Europejscy regulatorzy do spraw ochrony danych osobowych nadal nie lubią popularnego serwisu społecznościowego. Ruch pod przewodnictwem Viviane Reding, komisarz do spraw praw człowieka, domaga się, aby Facebook zakończył zbieranie danych o naszych opiniach, orientacji seksualnej i lokalizacji bez naszej wiedzy, które obecnie sprzedaje firmom dostarczającym reklamy internetowe. Zdaniem komisarz Reding użytkownicy powinni być informowani o zbieranych danych, o tym jak zostaną wykorzystane, a przede wszystkim serwis powinien respektować ustawienia prywatności użytkowników. Niestety w Europie na razie nie ma widoków na ugodę.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (19)