Facebook prezentuje Aquillę – drona, który pokona cyfrowe wykluczenie

Facebook prezentuje Aquillę – drona, który pokona cyfrowe wykluczenie31.07.2015 14:56
Facebook prezentuje Aquillę – drona, który pokona cyfrowe wykluczenie

Gdy Europejczycy i Amerykanie uznają dostęp do Internetu za oczywistość mającą niebagatelny wpływ na ogromną liczbę aspektów życia, zapomina się nieco o terenach, na których Sieć wciąż jest mało znaną ciekawostką. Na rzecz zmiany takiej sytuacji działa aktywnie Facebook w ramach swojego przedsięwzięcia Internet.org. Zaprezentowany zostały właśnie pełnowymiarowy prototyp drona, które będzie dostarczał Internet na terenach wykluczonych cyfrowo.

W przeciwieństwie do Google, Facebook nie ma zamiaru dostarczać Sieci za pomocą balonów – wybór padł na bezzałogowe statki powietrzne. Jak zaznacza Jay Parikh, wicedyrektor zespołu ds. inżynieryjnych, zaskoczeni będą ci, którzy wyobrażają sobie w tej chwili niewielkie kwadrokoptery. Statek, za pomocą którego Facebook chce dostarczać Sieć społecznościom wykluczonym cyfrowo, to imponujący konstrukcyjnie kolos o rozpiętości skrzydeł dorównującej Boeingowi 737.

Źródło: fastcompany.com
Źródło: fastcompany.com

Jak widać, dron nazwany Aquilą (łac. orzeł, na cześć świętego zwierzęcia i atrybutu Zeusa), jest tak naprawdę wielkim skrzydłem. Prawdopodobnie nie będzie on wyposażony w autonomiczny system sterowania, a o torze jego lotu będą decydować dostawcy Internetu, z którymi współpracuje Facebook.

Zasilana energią słoneczną Aquila będzie ważyć 400 kilogramów i według zapewnień Parikha będzie w stanie utrzymywać się na wysokości od 18 000 do 27 000 metrów przez około 90 dni bez konieczności lądowania. Nieznana jest liczba dronów, które zostaną wyprodukowane. Wiadomo natomiast, że będą się ze sobą komunikować za pomocą laserów – Facebook twierdzi, że dokonał milowego kroku w rozwoju tej techniki, umożliwiając transfer danych z szybkością 10 gigabitów na sekundę. Jeden statek będzie zdolny do dostarczenia Internetu na powierzchni około 80 km².

Testy Aquilli w Stanach Zjednoczonych maja rozpocząć się w ciągu kilku miesięcy. Nieznana jest data startu ich docelowej działalności. Niemniej skonstruowanie pełnowymiarowego prototypu, który ma być podstawą Internet.org, to bardzo istotne osiągnięcie w walce z cyfrowym wykluczeniem.

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (34)