Facebook tłumaczy, jak sztuczna inteligencja eliminuje fałsz związany z COVID-19

Facebook tłumaczy, jak szkoli SI, fot. Getty Images
Facebook tłumaczy, jak szkoli SI, fot. Getty Images
Oskar Ziomek

13.05.2020 13:18

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Pandemia koronawirusa to nie tylko problem zdrowotny, ale także techniczne wyzwanie dla serwisów społecznościowych, gdzie konieczna jest kontrola dezinformacji. By walczyć z fałszywymi wiadomościami związanymi z COVID-19, Facebook wykorzystuje sztuczną inteligencję, której działanie zostało opisane na oficjalnym blogu.

Oprogramowanie analizuje masę wpisów i zdjęć, by na ich podstawie wypracowywać schematy i w razie potrzeby – blokować szkodliwe treści. Facebook podaje, że na bieżąco współpracuje z ponad 60 organizacjami z całego świata, które pomagają w weryfikacji prawdziwości informacji, które umieszczane są w serwisie przez użytkowników w ponad 50 językach.

Sztuczna inteligencja jest dodatkowym mechanizmem, który w czasie pandemii jest wykorzystywany między innymi do tymczasowego banowania reklamodawców, którzy modyfikują swoje treści, bazując na popularności produktów pokroju środków ochrony osobistej.

Sztuczna inteligencja jako wsparcie ludzi

Główną ciekawostką jest natomiast techniczny opis szkolenia sztucznej inteligencji w taki sposób, by stanowiła naturalne uzupełnienie ludzkiej pracy w ramach wspomnianych organizacji. Facebook tłumaczy to na przykładzie hipotetycznego zrzutu ekranu z telewizyjnych wiadomości, gdzie niewielka zmiana w tekście może całkowicie zmienić sens napisu.

Wykorzystywany jest tutaj model SimSearchNet, który został stworzony do wykrywania treści, które na pozór są identyczne. Obraz jest najpierw oceniany przez niezależnych ekspertów, a później wykorzystywany w procesie automatycznej selekcji innych, na pierwszy rzut oka identycznych zdjęć. Celem jest wykrycie drobnych zmian, które całkowicie zmieniają sens udostępnianego obrazu.

Uproszczony schemat analizy zdjęć umieszczanych w postach, fot. Facebook.
Uproszczony schemat analizy zdjęć umieszczanych w postach, fot. Facebook.

Liczby robią wrażenie. Facebook informuje, że tylko w kwietniu ostrzeżenia o możliwości manipulacji faktami zostały umieszczone przy 50 mln wpisów związanych z koronawirusem. Od 1 marca usunięto natomiast ponad 2,5 miliona postów związanych z marketingiem maseczek, środków dezynfekcyjnych czy testów na COVID-19.

Facebook na Androida i iOS-a jest dostępny w naszym katalogu oprogramowania.

Programy

Brak danych.
Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (18)