Facebook uruchomi aplikacje Open Graph

Facebook uruchomi aplikacje Open Graph

18.01.2012 12:01, aktualizacja: 18.01.2012 12:17

Serwis AllThingsD poinformował, że dziś Facebook ma uruchomić nowe aplikacje Open Graph. Aplikacje te pochodzą od zewnętrznych deweloperów i pozwalają na niemal transparentne publikowanie na Facebooku informacji o aktywności użytkownika na innych serwisach.

Będzie to kolejna, po wrześniowej, porcja aplikacji, które po przydzieleniu przez użytkownika odpowiednich uprawnień będą publikować na jego Timeline'ie informacje o wszystkim, co obejrzy, przesłucha lub przeczyta. Pierwsze aplikacje pozwalały na publikację informacji o oglądaniu filmów, słuchaniu muzyki lub czytaniu artykułów, ale w planach Facebooka jest więcej aktywności: bieganie, gotowanie, granie, jazda samochodem i kto wie co jeszcze. Facebook nie skomentował informacji, ale AllThingsD twierdzi, że informacje pochodzą z wiarygodnych źródeł. Jednak zaplanowana na dzisiaj konferencja prasowa Facebooka to bardzo prawdopodobny termin na ogłoszenie wydania kolejnych aplikacji korzystających z Open Graph. Facebook zapowiedział, że w styczniu zacznie zatwierdzać aplikacje zewnętrznych deweloperów.

Sercem Facebooka jest graf społeczny złożony z ludzi i ich aktywności. Open Graph to protokół, który do sieci wprowadził węzły przedstawiające zewnętrzne firmy — Spotify, Netflix, DailyMotion, Hulu, The Guardian i inne. Dzięki temu aplikacje stworzone poza Facebookiem mogą komunikować się z profilem użytkownika i mocno się z nim integrować. Za pośrednictwem API stworzonego przez Facebook zewnętrzne strony publikują na Timeline'ie użytkownika informacje w postaci użytkownik-akcja-obiekt, co pozwala na pojawianie się wpisów w postaci: Xyrcon-czyta-dobreprogramy, lub bardziej prywatnie: Xyrcon-gotuje-rosół. Na szczęście można wybrać które aplikacje będą miały dostęp do profilu i uniknąć zalewania znajomych informacjami z każdej dziedziny życia.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (13)