Facebook wypuści własny system operacyjny. Raczej nie dla smartfonów, ale jednak

fot. Shutterstock.com
fot. Shutterstock.com
Piotr Urbaniak

20.12.2019 07:05

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Facebook nie chce, aby jego sprzęt, taki jak Oculus czy okulary rozszerzonej rzeczywistości, był na łasce Google – pisze reporter The Information, Alex Heath. Właśnie dlatego zlecił Markowi Lucovsky'emu, współautorowi Windowsa NT, zbudowanie własnego rozwiązania z głęboko zakorzenioną siecią społecznościową.

– Naprawdę chcemy mieć pewność, że w kolejnej generacji jest miejsce dla nas – mówi wiceprezes Facebooka ds. sprzętu, Andrew Bosworth. – Nie sądzimy, abyśmy mogli zaufać rynkowi lub konkurentom, chcąc upewnić się, że tak jest. A więc sami to zrobimy – dodaje.

Jasnym jest, że dla Facebooka, który usilnie dąży do uzyskania maksymalnej autonomii, konieczność koegzystowania z platformami tworzonymi przez konkurencję to poważna niedogodność. Firma wielokrotnie spotykała się z oskarżeniami ze strony chociażby Apple, które zarzucało jej zbyt frywolne podejście do gromadzenia danych. W przeszłości gigant społecznościowy już podejmował próby zerwania się z więzów spółek trzecich, choć nieskuteczne.

HTC First i Projekt Oxygen

W roku 2013 na rynku pojawił się HTC First. Miał być pierwszym smartfonem stworzonym od podstaw z myślą o korzystaniu z platformy Facebook. Bazował wprawdzie na systemie Android, ale okraszonym autorską nakładką Facebook Home. Pomimo milionów wpompowanych w marketing, sprzęt kariery nie zrobił. Ponoć sprzedało się tylko 15 tys. sztuk.

Równolegle, jak ujawnił całkiem niedawno Vox, Facebook pracował wówczas nad projektem o kodowej nazwie Oxygen. Miała być to próba wdrożenia na Androidzie własnego kanału dystrybucyjnego dla aplikacji, całkowicie niezależnego od Sklepu Play. Najwyraźniej jednak nic z tego nie wyszło. Mija szósty rok, a efektów nie widać.

Drugi raz do tej samej rzeki?

Tak więc z jednej strony mamy izolacyjne ambicje włodarzy, z drugiej zaś – bolesny dla nich przykład z przeszłości. Powstaje pytanie, czy Facebook zaryzykuje i po raz drugi wejdzie do tej samej rzeki, czy może mówiąc o własnym systemie, ma na myśli tylko napędzenie VR/AR i kilku gadżetów. Tego w tej chwili nie wiemy. Pozostaje cierpliwie czekać na dalszy rozwój wydarzeń.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (23)