Facebook znów w tarapatach. Firma rzekomo szpiegowała użytkowników Instagrama

Strona głównaFacebook znów w tarapatach. Firma rzekomo szpiegowała użytkowników Instagrama
18.09.2020 20:34
Facebook znów w tarapatach. Firma rzekomo szpiegowała użytkowników Instagrama

Facebook Inc. ponownie został oskarżony o szpiegowanie użytkowników Instagrama. Jak podaje Bloomberg, tym razem padły poważne zarzuty o to, że aplikacja bez zgody użytkowników uzyskiwała dostęp do ich aparatów w smartfonach.

bEKfnOZh

Pozew został wniesiony na podstawie lipcowych doniesień, że Instagram wydaje się uzyskiwać dostęp do aparatów iPhone’ów, nawet wtedy, gdy aplikacja nie była używana. Facebook zaprzeczył, by takie sytuacje miały miejsce i zapewnił, że są to tylko plotki niepoparte żadnymi dowodami. Mimo to w czwartek (17 września) do sądu federalnego San Francisco została wniesiona przeciwko firmie skarga.

Użytkowniczka Instagrama z New Jersey, Brittany Conditi twierdzi, że aplikacja korzysta z aparatu bez autoryzacji użytkownika i ma na celu gromadzenie “lukratywnych i wartościowych danych o użytkownikach, do których w innym przypadku nie miałaby dostępu”. Dodaje również, że Facebook oraz Instagram, dzięki temu prowadzą “zyskowne badania rynkowe” wykorzystując swoich użytkowników.

Blomberg wysłał do przedstawicieli Facebooka zapytanie z prośbą o ustosunkowanie się do zarzutów Conditi. Firma jednak odmówiła komentarza w tej sprawie.

bEKfnOZj

[facebook=https://www.facebook.com/dobreprogramy/posts/10157766785030686]

Jest to już kolejny pozew wytoczony przeciwko firmie Marka Zuckerberga i nie pierwszy, który dotyczy nielegalnego wykorzystywania danych pozyskanych bez zgody użytkowników. Warto przypomnieć, chociażby skargę wniesioną w zeszłym miesiącu, która dotyczyła wykorzystywania technologii rozpoznawania twarzy do nielegalnego gromadzenia danych biometrycznych ponad 100 milionów użytkowników Instagrama. Oficjalne stanowiska Facebooka jest takie, że Instagram nie korzysta z takiej technologii.

Kontrowersje wokół tematu rzekomego szpiegowania użytkowników przez media społecznościowe wzbudzają na tyle dużo emocji, że Apple zdecydował się na dodanie nowej funkcji w najnowszej wersji systemu iOS. Użytkownicy iPhone'ów są teraz informowani, kiedy kamera lub mikrofon są używane. Więcej o nowej funkcji dowiecie się tutaj.

[frame]Instagram na Androida lub iOS-a jest dostępny do pobrania przez nasz katalog oprogramowania.[/frame]

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Udostępnij:
bEKfnPaf