Fall Creators Update: jak oszczędzić miejsce z OneDrive na żądanie

Fall Creators Update: jak oszczędzić miejsce z OneDrive na żądanie

19.10.2017 10:30

Jedną z bardziej interesujących i pożytecznych funkcji przyniesionych przez Windows 10 Fall Creators Update jest OneDrive on Demand, czyli OneDrive pliki na żądanie. Z podobną funkcją mogliśmy już zetknąć się w Windows 8, wraz z Windows 10 zniknęła, a teraz powróciła wraz z najnowszą dużą aktualizacją. Pozwala ona zaoszczędzić miejsce na dysku komputera i korzystać plików trzymanych w chmurze OneDrive tak, jakbyśmy pracowali z plikami lokalnymi.

Mimo zainstalowania Fall Creators Update możemy nie mieć dostępu do nowego OneDrive. Bez obaw, Microsoft akurat z tą funkcją zdążył na premierę aktualizacji. Klient OneDrive jest po prostu aktualizowany oddzielnie i możemy poczekać kilka dni na otrzymanie nowej wersji lub pobrać ją ręcznie. Po zainstalowaniu, możemy zostać poproszeni o zalogowanie się na konto Microsoft.

Obraz

W usłudze OneDrive pliki na żądanie, pliki mają trzy stany w Eksploratorze plików – pliki tylko w trybie online, lokalnie dostępne pliki oraz zawsze dostępne pliki. Wchodząc do folderu synchronizowanego z cyberschowkiem jesteśmy informowani o aktualnym stanie konkretnych danych. Poszczególne stany różnią się oferowanym dostępem do danych i to użytkownik może zdecydować, które dokładnie pliki chce mieć zawsze pobrane na dysku urządzenia, a które mają być dostępne po połączeniu się z Internetem.

Pliki tylko w trybie online nie zajmują miejsca na komputerze i przy nich znajduje się ikonka chmury. Nie zostają one pobrane, dopóki ich nie otworzymy. Należy pamiętać, że nie można ich otworzyć bez połączenia z Internetem. Jeśli zostaną już otwarte, to ich stan zmienia się na Lokalnie dostępne pliki, które będziemy mogli otworzyć w dowolnym momencie, nawet bez dostępu do Sieci. [img=One2]Ostatni stan, czyli Zawsze dostępne pliki, to pliki zawsze trzymane lokalnie na danym urządzenie, pobierane automatyczne, nawet bez ich wcześniejszego otworzenia. Mamy do nich dostęp także będąc w trybie offline.

W celu aktywowania plików na żądanie, należy najpierw kliknąć na ikonę OneDrive, która powinna znajdować się w obszarze powiadomień, po prawej stronie paska zadań. Klikamy na ikonkę koła zębatego, która prowadzi do ustawień.

Obraz

Na karcie Ustawienia, w sekcji Pliki na żądanie, należy zaznaczyć opcję Oszczędź miejsce i pobieraj pliki podczas ich używania. Teraz po wejściu do folderu synchronizowanego ze schowkiem Microsoftu, przy konkretnych plikach będzie wyświetlany jeden z trzech stanów.

Nowe pliki utworzone w trybie online lub na innym urządzeniu są wyświetlane jako pliki tylko w trybie online, które jak już wspomnieliśmy, nie zajmują miejsca na dysku. Przy próbie ich otworzenia, rozpoczyna się pobieranie, a po jego zakończeniu, plik zostaje otworzony. Dodatkowo zdobywa on status lokalnie dostępnego.

Film dostępny tylko online przy próbie otworzenia.
Film dostępny tylko online przy próbie otworzenia.

Jeśli potrzebowaliśmy tego pliku tylko raz i chcemy zwolnić miejsce na dysku, to klikamy na niego prawym przyciskiem myszy i z menu wybieramy pozycję Zwolnij miejsce. Po krótkiej synchronizacji, plik ponownie zyska status dostępnego tylko w trybie online, zwalniając miejsce na aktualnie używanym urządzeniu.

Obraz

Jeśli jednak do konkretnego folderu czy pliku chcemy mieć dostęp zawsze, nawet nie mając połączenia z Internetem, to musimy go zapisać na urządzeniu, nadając mu status zawsze dostępnego. W tym celu klikamy na plik prawy przyciskiem myszy i z dostępnego menu wybieramy Zawsze przechowuj na tym urządzeniu.

Obraz

Opcję możemy zastosować bezpośrednio na pliku dostępnym tylko online, bez jego otwierania i automatycznego nadawania ma statusu dostępnego lokalnie. Także pliki zawsze dostępne, możemy od razu zmienić na pliki online, klikając na Zwolnij miejsce.

Nie jesteśmy ograniczeni i możemy dowolnie zarządzać stanami poszczególnym plików. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby wszystkie dane z OneDrive trzymać online lub by mieć do nich zawsze dostęp, nadając wszystkim status zawsze dostępnych. Oczywiście korzystanie z opisywanej funkcji jest opcjonalne i w dowolnym momencie możemy ją wyłączyć w ustawieniach OneDrive.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (19)