Fedora 27 dostępna z GNOME 3.26 i frameworkiem Pipewire

Fedora 27 dostępna z GNOME 3.26 i frameworkiem Pipewire
14.11.2017 19:49
Fedora 27 dostępna z GNOME 3.26 i frameworkiem Pipewire

Na łamach Fedora Magazine ukazał się już komunikat o dostępności nowej wersji rozwijanej pod okiem Red Hat dystrybucji. Przeznaczoną na pulpity Fedorę 27 Workstation można pobierać z wykorzystaniem narzędzia Fedora Media Writer dostępnego na macOS-a oraz Windowsa lub od razu w postaci 64-bitowego obrazu. Dostępna jest także wersja serwerowa oraz kontenerowa Atomic Host.

Po instalacji Fedory 27 Workstation, użytkownik zobaczy domyślne środowisko GNOME Shell w wersji 3.26, a zatem ostatnie stabilne wydanie, jakie trafiło także do ostatniej wersji Ubuntu. To właśnie z nowości w środowisku graficznym wynika większość nowych funkcji nowej Fedory. Najważniejszą z nich jest oczywiście całkowicie nowy panel ustawień, w którym widok siatki zastąpiono widokiem dwukolumnowym, kojarzącym się tabletami z Androidem czy przeglądarkami. Po lewej stronie znajduje się lista kategorii, po prawej wyświetla się ich zawartość. Prosto, może nawet zbyt prosto, ale w przypadku słabo konfigurowalnego za pomocą domyślnych narzędzi graficznych GNOME Shell i tak nie ma to większego znaczenia.

Nowy panel ustawień GNOME Shell – dwukolumnowy układ zastąpił siatkę.
Nowy panel ustawień GNOME Shell – dwukolumnowy układ zastąpił siatkę.

Poza nowymi ustawieniami GNOME 3.26 w Fedorze przynosi poprawki w wyszukiwarce systemowej, między innymi odświeżony wygląd listy wyników. Znacznie bardziej przydatna jest jednak możliwość wywoływania konkretnych działań systemowych: po wpisaniu odpowiedniej frazy w wyszukiwarce, możliwe jest na przykład wyłączenie komputera czy wylogowanie się. Ponadto z tablicy znaków wprowadzać można także kolorowe emoji, zauważalnych poprawek dokonano również w kwestii animacji okien.

Poza nową wersją środowiska graficznego, ważną nowość w nowej Fedorze stanowi implementacja frameworku Pipewire, który ma stanowić nowy pomysł Red Hata na poprawki w zakresie obsługi przez system multimediów – zarówno plików audio, jak i wideo. Pipewire oferuje między innymi izolację aplikacji Flatpak w piaskownicach i obsługę wielu procesów dla odtwarzaczy. Jednym z głównych celów twórców frameworku jest redukcja opóźnień. Według zapewnień Red Hat, Pipewire ma być dla obsługi multimediów tym, czym Wayland jest dla wyświetlania, zaś Flatpak dla dystrybucji oprogramowania. Słowem – przyszłością.

350206605805447105

Poprawek doczekało się także zintegrowane środowisko programistyczne Builder, choć oczywiście nie są to nowości na wyłączność Fedory. Przy tej okazji warto zwrócić uwagę na domyślne pakiety: przeglądarka to Firefox 57, jednak jeszcze nie w udostępnionej dziś stabilnej wersji 57, lecz w wersji beta. Pakiet biurowy to LibreOffice w wersji 5.4. Zdjęcia przeglądać i organizować można w Shotwellu 0.27.1, maile odbierać w najnowszej wersji Evolution, a wszystko to przy akompaniamencie muzyki odtwarzanej przez Rythmboksa 3.4.2. Fedora 27 bazuje na jądrze Linuksa w wersji 4.13.

We wstępie wspominaliśmy o narzędziu Fedora Media Writer, służącym do przygotowywania nośników instalacyjnych. Do niego zawitała także ważna nowość, którą z entuzjazmem powitają użytkownicy jednopłytkowców – FMW pozwala teraz także na zapis obrazu na kartach pamięci, dzięki czemu nośnik z dystrybucją przygotujemy bez problemu także na potrzeby np. Raspberry Pi czy Orange Pi. Fedora Media Writer jest dostępna w systemowym sklepie z oprogramowaniem.

350206605805643713

Nowa Fedora będzie mogła być bootwana przez GRUB-a na maszynach z 64-bitowymi procesorami, jednak z firmware wykorzystującym 32-bitowe UEFI. Ponadto użytkownicy wykorzystujący zaszyfrowane pamięci SSD mogą korzystać z atrybutu TRIM. Dzięki temu system może informować kontroler dysku o zwolnionym miejscu, co powinno przyśpieszyć dysk.

Przydatną nowość przygotowano dla wykorzystujących Fedorę Workstation deweloperów – w hipernadzorcy maszyn wirtualnych GNOME Boxes dodano obsługę oferowanej za darmo od marca zeszłego roku subskrypcji na Red Hat Enterprise Linux. Dzięki temu programiści na Fedorze 27 będą mogli postawić maszynę z RHEL i przetestować działanie aplikacji za darmo.

Przy okazji premiery nowej wersji warto wspomnieć, że zmiany zaszły w także w cyklu wydawniczym. Porzucono bowiem kanał alpha – jego użytkownicy mogą korzystać z wydań Rawhide, które mają być stabilniejsze. Kanał beta zarezerwowany został natomiast dla dużych kompilacji testowych, wnoszących istotne zmiany pomiędzy wydaniami stabilnymi.

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (60)