Fikcyjna grupa RTV EURO AGD to próba oszustwa za pomocą płatnych SMS-ów

Fikcyjna grupa RTV EURO AGD to próba oszustwa za pomocą płatnych SMS‑ów

Fikcyjna grupa RTV EURO AGD to próba oszustwa za pomocą płatnych SMS-ów
04.04.2016 16:18, aktualizacja: 04.04.2016 18:35

Również w polskojęzycznym Internecie nie brakuje prób żerowania na naiwności mniej doświadczonych użytkowników, konsumpcjonizmie, chęci dostania czegoś za darmo. Na Facebooku powstała bowiem grupa, której założyciele podszywają się pod popularną sieć marketów, w celu wyłudzenia danych i pieniędzy.

Dziś na Facebooku powstała grupa RTV EURO AGD Rozdaje Ponad 20 Tys. Sprzętów RTV i AGD Z Rocznika 2014/2015. Jej założyciele podają się za kierownictwo marketu RTV EURO AGD i obiecują rozdanie wartościowego sprzętu wśród osób, które wypełnią formularz swoimi danymi. W rzeczywistości cała akcja ze wspomnianą siecią marketów nie ma nic wspólnego i jest dość prymitywną metodą ataku.

Obraz

Atakujący kuszą użytkowników takim sprzętem, jak telewizory Samsunga, smartfony i tablety Apple oraz wieloma innymi łakomymi kąskami. Wszystko, co wystarczy zrobić, to wypełnić (niedostępny w momencie pisania artykułu) formularz. Po przejściu na adres konkursmedia.pl, który kryje się pod skróconym linkiem opublikowanym na Facebooku, możliwe jest jednak wciąż wzięcie udziału w „promocji”. Wystarczy do tego zweryfikować tożsamość za pomocą numeru telefonu i poprzez wpisanie kodu SMS wysłanego na ten numer.

W ten sposób nikt jednak nie żadnego sprzętu nie otrzyma. Rozpocznie natomiast korzystanie z usługi SMS Premium w ramach której 3 razy w tygodni będzie otrzymywał SMS-a kosztującego go 6,15 zł. Na stronie dostępny jest bowiem słabo widoczny na pierwszy rzut oka link do regulaminu… zupełnie innego serwisu. Po jego kliknięciu zostajemy przekierowani na adres obrazkovo.pl, gdzie przeczytać możemy regulamin jeszcze innego serwisu, tapet0wo.pl.

Wszystkie strony oferują podobne usługi polegające na uszczęśliwianiu użytkowników SMS-em wartym ponad 6 zł trzy razy w tygodniu. W regulaminie znajduje się także informacja o firmie, Xebor Sp. z.o.o. która stanowi łącznik pomiędzy wszystkimi trzema serwisami, co sugeruje, że jest odpowiedzialna także za grupę podszywającą się pod RTV EURO AGD. Wystarczy skorzystać z Google, by napotkać inne ślady jej działalności, która trwa już od wielu miesięcy.

Oszustwo subskrypcje premium i fałszywe strony z telefonami.

Jeszcze w sierpniu zeszłego roku na YouTube pojawił się powyższy film, który wskazuje na Xebor Sp. z.o.o. jako odpowiedzialną za ówczesne fałszywe akcje, dzięki którym można było rzekomo testować nowy sprzęt Samsunga i Apple. W praktyce wykorzystywano tę samą metodą generowania kosztów z wykorzystywaniem płatnych SMS-ów.

Weryfikacja Xebor Sp. z o.o. w KRS pozwoliła na uzyskanie imion i nazwisk członków zarządu firmy. To zaś wystarczy, aby połączyć te sprawę z doniesieniami opublikowanymi 3 miesiące temu na Wykopie. Użytkownik tomilipin opisuje tam kolejne próby wyłudzeń powiązane z obrazkovo.pl i tapet0wo.pl. Nie ma zatem mowy o jakichkolwiek niedomówieniach, a rzekoma akcja rozdawnictwa sprzętu, jak i szereg innych działań Xeboru, ma jedynie na celu sprezentowanie internautom usług SMS Premium.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (20)