Finalne DSM 5.0 dla dysków Synology: odświeżony interfejs i odczuwalnie wyższa wydajność

Finalne DSM 5.0 dla dysków Synology: odświeżony interfejs i odczuwalnie wyższa wydajność

Finalne DSM 5.0 dla dysków Synology: odświeżony interfejs i odczuwalnie wyższa wydajność
11.03.2014 12:36

Właściciele dysków sieciowych Synology wyprodukowanych po 2010roku mogą już bezpiecznie zaktualizować ich oprogramowaniesystemowe Disk Station Manager (DSM) z wersji 4.3 do wersji 5.0. Dwamiesiące po wydaniu pierwszej publicznej bety do testów, finalna,dostępna za darmo wersja trafiła na serwery aktualizacyjne,przynosząc sporo wartych uwagi ulepszeń i odświeżony interfejsużytkownika.

Z aktualizacją nie warto zwlekać – z doświadczeń redakcjiwynika, że nowy DSM 5.0 instaluje się zupełnie bezproblemowo,zachowując nie tylko dotychczasowe ustawienia konfiguracyjne, aleteż wszystkie zainstalowane aplikacje (także pochodzące zrepozytoriów społeczności), nie szkodząc przy tym oprogramowaniudodanemu z poziomu powłoki, przez menedżer pakietów ipkg. Wbrewtemu, co pisały media po pokazaniu pierwszej wersji beta, DSM 5.0nie wprowadza też żadnych rewolucji w zakresie interfejsuużytkownika – każdy, kto radził sobie z interfejsem wersji 4.x,bezboleśnie może korzystać z interfejsu nowej wersji systemu.

Obraz

Zmiany webowego desktopu należałoby określić raczej jakoodświeżenie skórki, która czerpie teraz inspiracje z desktopuWindows 8 (płaskie okienka i ikony), iOS-a 7 (jasne, żywe kolory),czy GNOME3 (panel wyboru aplikacji). Panel logowania może wyświetlaćteraz stację meteorologiczną i zegar, panel statusu otrzymał zaśmożliwość przeniesienia z prawego dolnego rogu w inne miejscadesktopu.

Poza tymi zmianami wizualnymi DSM 5.0 przynosi nową usługęQuickConnect, pozwalającą na szybkie skonfigurowanie zdalnegodostępu do urządzenia przez dynamiczny DNS, w większości wypadkówbez konieczności ręcznego konfigurowania routera. Rozszerzono takżezakres obsługiwanych usług w chmurze firm trzecich – za pomocąCloud Sync możemy synchronizować pliki z Google Drive i Dropboksemoraz chińskim Baidu Cloud (niestety DSM nie wspiera jeszcze dyskuOneDrive Microsoftu). Wszystkie te procesy synchronizacji łatwoskonfigurować za pomocą nowej aplikacji Cloud Station.

Synology postarało się też w kwestii obsługi multimediów –Photo Station pozwala na współdzielenie klipów wideo i fotografiiprzez YouTube i Flickra, VideoStation przynosi możliwośćprzekazywania dźwięku AC3 bez jego obróbki (pass-through),FileStation przynosi podgląd miniaturek, łatwe współdzielenieplików i wygodniejsze archiwizowanie. Z tego co można też wyczytaćw dokumentacji tego wydania, aplikacje mobilne DS audio i DS video (wwersjach na Androida i iOS-a) zapewniają teraz wsparcie dlagoogle'owego Chromecasta.

DSM 5.0 działa wyraźnie szybciej, szczególnie jeślizainstalowaliśmy w urządzeniu napęd SSD, który można wykorzystaćjako bufor zapisu/odczytu. Aktualizacje linuksowego jądra umożliwiłyteż wykorzystanie techniki kompresji pamięci, co zapewniać mapłynniejsze doświadczenie użytkownika.

Pojawiły się też zmiany przydatne dla administratorów,wykorzystujących dyski NAS Synology w warunkach biznesowych.Synology Central Management System pozwala na wygodne zarządzaniesetkami takich urządzeń za pomocą ujednoliconego interfejsu. Łatwema być też tworzenie klastrów SMB/CIFS o pojemności liczonejnawet w petabajtach.

Nową wersję oprogramowania systemowego można zainstalowaćprzez menedżer aktualizacji w panelu sterowania, lub pobrać zestronySynology (trzeba znać numer modelu swojego urządzenia).

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (6)