Firefox 72 zablokuje fingerprinting. Zabezpieczenie ma być domyślnie włączone

Firefox 72 zablokuje fingerprinting. Zabezpieczenie ma być domyślnie włączone

Firefox 72 będzie blokował fingerprinting. Zabezpieczenie ma być domyślnie włączone
Firefox 72 będzie blokował fingerprinting. Zabezpieczenie ma być domyślnie włączone
25.11.2019 13:42, aktualizacja: 03.12.2019 12:35

Przeglądarka Firefox 72 dostanie blokadę fingerprintingu. Wszystko wskazuje na to, że ochrona będzie domyślnie włączona od stycznia 2020 roku.

Mozilla kontynuuje działania mające ochronić naszą prywatność. W 2019 roku w Firefoxie integrowane były mechanizmy chroniące przed śledzeniem przez widżety z serwisów społecznościowych, ciasteczka identyfikujące między stronami i podobne rozwiązania. Standardowa ochrona przed śledzeniem jest włączona od razu po instalacji przeglądarki, a stopień blokowania możemy dopasować samodzielnie, w razie problemów z działaniem stron (na przykład z logowaniem przez Facebooka do usług).

Fingerprinting – co to jest?

Sposobów na śledzenie użytkowników jest więcej. Fingerprinting przeglądarki to identyfikacji na podstawie różnych parametrów jak wersja, system operacyjny, rozmiar okna, język czy rozdzielczość ekranu. Część informacji domyślnie podaje przeglądarka przy odwiedzaniu strony, resztę mogą zdobyć skrypty na odwiedzanej stronie. Na tej podstawie budowany jest profil przeglądarki, co ułatwia kierowanie reklam na różnych stronach, nawet jeśli użytkownik regularnie czyści ciasteczka.

Mechanizmy blokujące fingerprinting są domyślnie włączone w wersji Nightly Firefoxa 72. W stabilnym Firefoxie 70 można je włączyć samodzielnie w ustawieniach blokowania śledzenia.

350328468875398548

Jeśli testy zakończą się pomyślnie, Firefox 72, który zostanie wydany w styczniu 2020 roku, będzie miał domyślnie włączoną także ochronę przed fingerprintingiem. Wszystko zależy od tego, czy często odwiedzane przez użytkowników strony będą działały prawidłowo z włączoną ochroną prywatności. Niestety podobnie jak w przypadku widżetów społecznościowych i ciasteczek, blokowanie ich może zakłócić działanie niektórych funkcji aplikacji webowych.

Najnowsze wersje Firefoxa dla Windowsa i macOS znajdziesz w naszej bazie programów

Firefox 72 zostanie wydany 7 stycznia 2020.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (94)