Firefox coraz lepiej sobie radzi z odtwarzaniem flashowego wideo bez Flasha

Firefox coraz lepiej sobie radzi z odtwarzaniem flashowego wideo bez Flasha

Firefox coraz lepiej sobie radzi z odtwarzaniem flashowego wideo bez Flasha
13.02.2015 15:33

Google już zdecydowało: domyślny odtwarzacz w YouTube niepotrzebuje FlashPlayera. Najpopularniejszy serwis wideo naświecie wykorzystuje teraz w tym celu rozwiązania HTML5. Jednak naYouTube przecież świat internetowych multimediów się nie kończy.Wciąż setki serwisów wymagają od użytkownika flashowegoodtwarzacza, nawet jeśli jest dziś tylko generalnie bezużytecznąluką bezpieczeństwa, której głównym zastosowaniem jestodtwarzanie animowanych reklam na stronach internetowych. Mozillapokazuje jednak, że era Flasha jest bliska końca – nawet jeśliserwisy internetowe nie chcą z niego zrezygnować, zrobić to mogąużytkownicy, bez ograniczania zakresu dostępnych sobie treści.

Shumway to rozwijana przez Mozillę już od ponadpięciu lat implementacja środowiska uruchomieniowego dlaflashowych plików SWF, wykonana w całości w JavaScripcie. Jejpierwsze wersje trafiły do Firefoksa dopiero dwa lata temu, alewzbudziły uznanie społeczności, zarówno za sprawą przemyślanejarchitektury (Shumway składa się z rdzenia odpowiedzialnego zaparsowanie formatu plików, rasteryzację i system zdarzeń,javascriptowego interpretera ActionScriptu 1 i 2, javascriptowegointerpretera ActionScriptu 3 oraz mechanizmu integrującegośrodowisko uruchomieniowe z przeglądarką) jak i niezłejkompatybilności (działają zarówno multimedia, jak i wieleaplikacji, w tym gier).

Obraz

Do zastosowań produkcyjnych Shumwaya było jeszcze daleko, imożna śmiało założyć, że zdecydowana większość użytkownikówFirefoksa wtyczkę Flasha w swojej przeglądarce po prostu miała.Ostatnia czarna seria luk odkrytych we Flash Playerze mogłaniewielką grupę świadomych użytkowników zachęcić dodeinstalacji wtyczki, ale z drugiej strony wydanie wersji 16 wtyczkistało się dla wielu mediów pretekstem do zachwycania się nadzaletami tego środowiska uruchomieniowego.

Mozilla jednak swoje wie, i właśnie deweloperzy Firefoksapoinformowali, że najnowsza wersja przeglądarki z kanału Nightlywykorzystuje domyślnie Shumwaya do odtwarzania flashowych mediów zestrony Amazon.com. Ostatnie poprawki pozwoliły na znacznezwiększenie jego kompatybilności z flashowymi odtwarzaczami wideo,co zaowocowało możliwością wpisania ich na białą listę tegośrodowiska uruchomieniowego.

Możecie sprawdzić to sami, uruchamiając FirefoksaNightly, a następnie odwiedzając np. KindleProduct Tour czy recenzję tegoczytnika na stronie Amazona. Efekty są od razu zauważalne:odtwarzanie flashowego wideo przez Shumwaya wiąże się z nawet30-40% mniejszym obciążeniem procesora, przynajmniej pod OS X10.10. Deweloperzy Mozilli zaznaczają, że demonstracje działająna razie tylko na systemie Apple'a oraz na Windows (w wersjachpóźniejszych niż XP), ze względu na dekodery H.264, niedostępnena Linuksie czy Windows XP.

Postęp jest jednak bardzo widoczny, i niewykluczone że już wtym roku użytkownicy Firefoksa będą mogli na dobre pozbyć sięFlasha i związanych z nim zagrożeń. Zainteresowani testowaniemShumwaya powinni pobrać oficjalnerozszerzenie, a następnie obejrzeć liczne demonstracje,dostępne na stroniegłównej tego projektu.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (60)