Firefox OS na MWC: nowe telefony, nowy tablet, nowe ulepszenia systemowe

Firefox OS na MWC: nowe telefony, nowy tablet, nowe ulepszenia systemowe

Firefox OS na MWC: nowe telefony, nowy tablet, nowe ulepszenia systemowe
24.02.2014 13:17, aktualizacja: 24.02.2014 13:30

Trzecie miejsce na rynku mobilnych systemów operacyjnych bezwątpienia przypadło dziś już Windows Phone, ale miejsce czwarte,praktycznie bez walki zdobył Firefox OS. Wśród tych rozwijanych wostatnich latach nowicjuszy, system Mozilli może nie jest bowiemnajbardziej zaawansowanym technicznie, ale na pewno najbardziej dziśrozpoznawalnym, z największym potencjałem rynkowym, zdobytym dziękirosnącej liczbie telekomów i producentów sprzętu,zainteresowanych urządzeniami z „ognistym liskiem”. Firefox OSto już bowiem nie tylko telefony – we współpracy z Foxconnem iVIA opracowanomodele referencyjnego tabletu, a porozumienie z Panasonikiemstało się początkiem prac nad „sprytnym” telewizorem.

Pierwszy tablet z Firefox OS-em zadebiutować ma już podczaswłaśnie rozpoczętych targów Mobile World Congress. To urządzeniefirmy Alcatel o nazwie Fire One S. Charakteryzować się ono ma7-calowym ekranem o rozdzielczości qHD (540×960 pikseli) iwykorzystywać bliżej niesprecyzowany procesor ARM, taktowanyzegarem 1,2 GHz.

Więcej wiadomo na temat telefonów od Alcatela z Firefox OS-em.Firma wprowadza na rynek nowe słuchawki Fire C (3,5” ekran HVGA, dwurdzeniowy procesor 1,2 GHz, kamera VGA, wszystko w cenie zaledwie59 euro), Fire E (4,5” ekran, dwurdzeniowe CPU, znacznie lepszakamera 5 Mpix z lampą błyskową, cyfrowym zoomem i trybem HDR –za 139 euro) oraz Fire S (4,5” ekran, czterordzeniowe CPU, kamera 8Mpix, obsługa LTE oraz metalowa ramka obudowy – za 169 euro).Modele te mają pojawić się na rynku w drugim kwartale tego roku,przede wszystkim na rynkach europejskich i azjatyckich.

  • Fire E: 80 euro więcej za przyzwoity ekran i kamerę
  • Fire C: najtańszy telefon z Firefox OS-em
[1/2] Fire E: 80 euro więcej za przyzwoity ekran i kamerę

Nazwa „S” w nazwie tabletu może sugerować, że podobnie jakw wypadku nowego modelu telefonu, One Touch Fire S, też będziebędzie miał cztery rdzenie i zapewni obsługę połączeń LTE.

To nie koniec sprzętowych ciekawostek związanych z systememMozilli. Wiadomo już, że rosnące zainteresowanie programistówpodsycić ma jeszcze bardziej nowy referencyjny telefon, Firefox OSFlame. Jego parametry wyglądają znacznie lepiej, niż w wypadkupierwszych deweloperskich telefonów od Geeksphone: ekran 4,5”FWVGA (854×480 pikseli), dwurdzeniowy CPU Qualcomma MSM8210,regulowana ilość pamięci RAM od 256 MB do 1 GB (by ułatwićprogramistom testowanie aplikacji pod słabszymi specyfikacjami),dwie kamery i moduł łączności NFC.

Firefox OS Flame: referencyjny telefon dla programistów
Firefox OS Flame: referencyjny telefon dla programistów

Sporo dzieje się też w warstwie software'owej, zarówno wzakresie interfejsu użytkownika, jak i „pod maską”. Spodziewaćsię można radykalnie odmienionego launchera aplikacji, połączonegoz kontekstową wyszukiwarką, przeszukującą zarówno zasoby lokalnejak i webowe. Najprawdopodobniej będzie on przypominał launcherEverythingMe,dostępny od niedawna dla Androida. Ulepszenia w warstwie Gaia(odpowiedzialnej za rysowanie interfejsu użytkownika) pozwolą nazwiększenie responsywności UI, szczególnie podczas operacjiprzewijania i przesuwania, a klawiatura ekranowa otrzyma algorytmypredykcyjne, by w niewidzialny dla użytkownika sposób powiększaćprzypuszczalne aktywne miejsce dotknięcia następnej litery.

Mozilla powiadomiła też o zintegrowaniu za pomocą ApacheCordova swojego systemu z popularnym multiplatformowym frameworkiemAdobe PhoneGap,dzięki czemu wszyscy ci, którzy piszą za jego pomocą wJavaScripcie i HTML5 aplikacje na Androida czy iOS-a, będą mogliwydać je też na Firefox OS-a. Pokazano również MenedżerAplikacji, pozwalający na prototypowanie w czasie rzeczywistym idebugowanie bez konieczności instalowania specjalnych SDK –wystarczy wykorzystać do tego Firefoksa.

Warto na koniec wspomnieć o rosnącej liczbie webowychinterfejsów programowania Mozilli i ich akceptacji przez producentówsprzętu – ostatnio Samsung dodał Vibration API i Battery StatusAPI do silnika WebKit, a Apache Cordova i Adobe PhoneGap obsługująjuż sześć z trzydziestu wykorzystywanych w Firefox OS-ieinterfejsów.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (11)