Firefox OS na nowych urządzeniach, w tym na telewizorach

Firefox OS na nowych urządzeniach, w tym na telewizorach

Firefox OS na nowych urządzeniach, w tym na telewizorach
07.01.2014 15:29

Wygląda na to, że LG nie jest jedynym producentem, który wprowadzi na rynek telewizory z egzotycznym systemem mobilnym. W ramach dalszego rozszerzania zasięgu platformy, Mozilla podpisała porozumienie między innymi z firmą Panasonic, na mocy którego Firefox OS znajdzie się na kolejnych urządzeniach.

Panasonic zamierza w tym roku wprowadzić na rynek kolejną generację Smart TV, które bazować będą właśnie na Firefox OS i będą częścią budowanego przez Mozillę i jej partnerów, otwartego ekosystemu. Na telewizorach działać będą takie same, webowe aplikacje, jak na smartfonach i tabletach, dzięki czemu nie powinno być żadnych problemów z rozwijaniem ich możliwości. Sprzęt będzie kontrolowany za pośrednictwem opracowanego przez Mozillę WebAPI i Panasonic obiecuje także mechanizmy pozwalające z telewizora zarządzać kamerami, sprzętem AGD, oświetleniem i innymi elementami „inteligentnego domu”.

Zachęcona niezłą sprzedażą smartfonów z Firefox OS w Ameryce Łacińskiej i Europie firma ZTE planuje wprowadzić na rynek kolejne modele, w tym takie z nieco wyższej półki. W tym roku pojawić się ma między innymi Open C i Open C II — pierwsze smartfony z systemem Mozilli i dwurdzeniowym procesorem. Na razie nic więcej na ich temat nie wiemy.

VIA z kolei już jakiś czas temu ogłosiła, że będzie współpracować z Mozillą i przeniesie system Firefox OS na swój komputerek APC Paper and Rock. Wczoraj powiadomiła o dostępności maszynek z podglądową wersją Firefox OS z trybem desktopowym. Jego źródła dostępne są na GitHubie. Osoby, które naprawią zgłoszone błędy, mogą nawet liczyć na darmowy egzemplarz APC Paper and Rock.

Obraz

System wygląda mniej-więcej tak:

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]
  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

W peletonie urządzeń z systemem Mozilli brakuje jeszcze tabletów. Prace nad nimi wydają się przeciągać, mimo że znalazł się już przynajmniej jeden partner (Foxconn), skłonny dostarczyć sprzęt. Specyfikacja platformy referencyjnej to ekran o przekątnej około 10 cali i rozdzielczości 1280×800, 16 GB pamięci wbudowanej, 2 GB RAM-u, WiFi i masa poniżej 600 gramów. W najbliższych tygodniach ruszy program dla partnerów i niezależnych deweloperów, który ma na celu przyspieszenie rozwoju oprogramowania dla tych urządzeń. Każdy deweloper biorący udział w programie otrzyma oczywiście referencyjny tablet do testów.

Widać, że Mozilla nie zwalnia tempa w promowaniu standardów webowych, ale poza przesłaniem, urządzenia te powinny przede wszystkim spełniać wymagania użytkowników. Z tym, jak zdążyliśmy się przekonać, bywa różnie… aczkolwiek coraz lepiej. Czekamy więc na kolejne efekty.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (20)