Firefox Quantum: Quantum CSS, interfejs Photon i duże przyspieszenie

Firefox Quantum: Quantum CSS, interfejs Photon i duże przyspieszenie

26.09.2017 18:00, aktual.: 27.09.2017 19:15

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Firefox Developer Edition to wariant przeglądarki przeznaczony dla webdeweloperów. Mozilla właśnie ogłosiła wydanie nowej wersji programu, która przynosi ogromne zmiany: w wersji 57 korzystać można już z implementacji mechanizmu obsługi CSS Quantum oraz nowego interfejsu Photon. Równocześnie zawitały one także w kanale beta. Według danych opublikowanych przez Mozillę, nowy deweloperski Firefox w benchmarku Speedometer osiągnął dwukrotnie lepszy wynik niż Firefox 52.

Obraz

Quantum CSS

Nowy system obsługi kaskadowych arkuszy stylów, Quantum CSS można było dotąd testować w kanale Nightly. Quantum CSS rozwijany był w ramach pisanego w języku Rust silnika Servo. Za odczuwalne przyśpieszenie ładowania stylów odpowiada tutaj możliwość rozłożenia ich obsługi na kolejne rdzenie procesora. Nie jest to tylko rozkład procesów na wątki – rdzenie mogą także przejmować obciążenie między sobą, jeśli zakończą wcześniej własne zadania.

Obraz

Ponadto Quantum CSS to także obsługa drzewa reguł oraz bufor współdzielenia stylów, czyli możliwość jednokrotnego załadowania stylu, jeśli selektor dziedziczy je z selektora obejmującego. Więcej na temat możliwości i szybkości Quantum CSS pisaliśmy w sierpniu.

Projekt Photon

W Firefoksie Quantum pojawił się także nowy interfejs Photon UI z przebudowanym paskiem narzędziowym. Nie uświadczymy już na nim oddzielnego pola adresu i wyszukiwarki – zostało ono na modłę Chrome połączone w omniboks. Możliwe jest jednak przywrócenie poprzedniego układu. Ponadto otrzymamy także nowe narzędzie testowane w programie Firefox Test Pilot: funkcję zrzutów ekranu ze schowkiem na zewnętrznych serwerach oraz przebudowane menu ustawień.

Obraz

Narzędzia deweloperskie

W Firefox Quantum Developer Edition nie mogło także zabraknąć nowości w samych narzędziach deweloperskich. Należy tutaj wymienić przede wszystkim obsługę CSS Grid, dzięki czemu obiekty można oznaczać na czytelnej siatce. Konsola, debugger i karta przestawiająca ruch sieciowy zostały przepisane do Reacta i Reduxa. W debuggerze pojawiła się także nowa wyszukiwarka i menu. Warto także zauważyć, że poszczególne narzędzia deweloperskie są także dostępne po kliknięciu przycisku na pasku narzędziowym w przejrzystej liście. Takie rozwiązanie sprawdzało się z powodzeniem w popularnym rozszerzeniu Web Developer Tools Chrisa Pedricka.

Obraz

Warto czekać na Firefoksa 57

Wkrótce do Firefoksa zawitają także funkcje rozwijane pod kryptonimem Quantum Render, co poskutkuje częściowym przerzuceniem renderowania stron na GPU. Zaprezentowane dziś w wersji deweloperskiej i becie nowości trafią do stabilnego Firefoksa w połowie listopada. Wygląda na to, że systematyczne implementacja nowości z silnika Servo wychodzi przeglądarce na dobre, być może nawet czeka ją powrót do dawnej chwały. Firefox Quantum znaleźć można w naszej bazie oprogramowania. Dostępny jest też Firefox Quantum w wersji beta – wystarczy wybrać go w menu Wszystkie wersje.

Programy

Brak danych.
Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (112)