Firefox Quantum Developer Edition Firefox Quantum Developer Edition 87.0b1

Strona główna Windows Internet i komunikacja Przeglądarki stron WWW
Pobierz program
zabezpiecz pobieranie

Firefox Developer Edition to specjalna wersja przeglądarki Firefox przygotowana z myślą o programistach i twórcach stron internetowych. Pozwala na to samo, co wersja standardowa, a dodatkowo zawiera rozszerzone narzędzia przydatne w tworzeniu aplikacji internetowych i tych przeznaczonych do pracy na wielu urządzeniach z poziomu przeglądarki internetowej.

Program od standardowej wersji ognistego liska odróżnia się przede wszystkim ciemnym, nieco zmodyfikowanym interfejsem. Znaleźć na nim można przyciski, które umożliwiają natychmiastowy dostęp do wszystkich narzędzi deweloperskich. Wśród nich znajduje się inspektor drzewa DOM pozwalający na edycję kodu HTML i styli CSS, konsola pozwalająca dowiedzieć się o wszelkich programach na stronie internetowej, a także specjalny debugger do sprawdzania poprawności działania kodu JavaScript. Programista może ponadto skorzystać z dedykowanego edytora stylów CSS, monitora sieciowego i narzędzia pozwalającego na sprawdzanie wydajności kodu poprzez rejestrowanie wywołań funkcji JavaScript.

Narzędzia programistyczne pozwalają na podgląd trybu responsywnego, dostępny jest również próbnik koloru, dzięki któremu można poznać wartość koloru danego piksela na ekranie. Przeglądarka zawiera ponadto brudnopis, w którym można wpisywać kod JavaScript, a następnie testować jego działanie. Istotną zaletą jest moduł Firefox WebIDE pozwalający na tworzenie całych aplikacji, a następnie testowanie ich w symulatorze, na zewnętrznym urządzeniu, Chrome Desktop lub Safari dla iOS. Przeglądarka może zostać również połączona z Firefoksem dla platformy Android, w celu testowania i przygotowania aplikacji dla tego systemu.

Wersja Developer Edition bazuje na wydaniach z kanału Aurora, jest więc nowsza niż oficjalne wydanie stabilne i zawiera nowości, na które zwykli użytkownicy muszą jeszcze poczekać. Okupione jest to nieco niższą stabilnością działania – ta edycja może czasami powodować problemy i osoby z niej korzystające powinny być tego świadome. Może być ona instalowana obok zwykłego Firefoksa i nie wpływa na jego działanie. Poza tym zachowuje się jak zwykła wersja: można w niej przeglądać strony, używać komunikatorów, instalować dodatki, a także zmieniać zaawansowane ustawienia.

© dobreprogramy

Recenzje użytkowników

?
Wolałem normalną wersję. Quantum nie działa stabilnie.
ocena użytkownika
02.10.2019 18:36 • Recenzja do wersji 57.0b3

Nie wiem dlaczego bez wiedzy i zgody użytkowników Microsoft wpieprzył samowolnie Firefox Quantum? Tak się nie robi. Tamta wersja Firefox jednak była lepsza, byunajmniej dla mnie. Obecna wersja (Firefox Quantum) jest wolniejsza , nie stabilna i często Wirtualna Polska szwankuje. Teraz nawet nie można otworzyć jakiegokolwiek artykułu żeby przeczytać. Nie wiem co się z WP dzieje. Żeby wejść na pocztę wp.pl , to muszę otworzyć swoją drugą przeglądarkę Baidu Browser i dopiero tam sprawdzić cokolwiek. Czy jest jakaś alternatywa dla Wirtualnej Polski?

wydajność, szybkość, stabilność, design, ochrona prywatności
brak znaczących
ocena użytkownika
19.10.2017 02:37 • Recenzja do wersji 57.0b3

Naprawdę długo korzystam z Chrome'a, można liczyć w latach i przesiadka (póki co "na testa") na nowego Firefoxa Quantum jest dużym zaskoczeniem. Zauważalnie szybciej ładuje strony, oczywiście w porównaniu do Chrome, który jest bez wątpienia liderem wśród przeglądarek. Nowy Firefox jest ładny, nie przesycony śmieciami na siłę. Teoretycznie dba o prywatność, ochronę danych, na co od zawsze w sumie Firefox naciska. Miłe zaskoczenie, oby nie było regresu do wersji stabilnej. Póki co nie zauważyłem żadnych wad. Polecam chociaż przetestować.