Fixstars wprowadza SSD o pojemności 6 TB. O cenę lepiej nie pytajcie

Fixstars wprowadza SSD o pojemności 6 TB. O cenę lepiej nie pytajcie

Fixstars wprowadza SSD o pojemności 6 TB. O cenę lepiej nie pytajcie
Redakcja
12.05.2015 10:55, aktualizacja: 12.05.2015 11:54

Japońska firma Fixstars zamierza solidnie zaatakować rynek dysków SSD. W jej ofercie znajdziemy dyski o naprawdę dużej pojemności, nawet 6 TB, a co ważne, są to produkty konsumenckie. Choć cena będzie dla wielu zaporowa, to istnieje szansa, że za jakiś czas upadnie bariera powstrzymująca niektóre osoby przed sięgnięciem po SSD.

Fixstars nie jest zbyt znanym producentem, sytuacja może jednak ulec zmianie. Wszystko za sprawą dysków 1000M, 3000M, oraz 6000M, które niebawem trafią do sprzedaży. Ich nazwy odpowiadają pojemności, są więc przeznaczone dla osób, które potrzebują sporo miejsca. Z wyjątkiem ilości miejsca reszta parametrów pozostaje na standardowym poziomie, można wręcz mówić o tym, że dyski są „wolne” jak na nowe SSD: zapis na poziomie 500 MB/s i odczyt 540 MB/s nikogo już nie dziwią, a wąskim gardłem jest tutaj wykorzystanie interfejsu SATA 6 Gbps. Ten nie pozwala rozwinąć skrzydeł, jak ma to miejsce w przypadku rozwiązań bazujących na PCI Express.

350136419328747457

Producent w specyfikacji nie informuje o wykorzystanym kontrolerze, znaleźć w niej możemy natomiast nieco o pamięci. Dwa modele o mniejszej pojemności korzystają z układów wykonanych w procesie 19 nm. W przypadku większego konieczne było użycie kości 15 nm. Wszystkie z nich są typu MLC, użytkownicy nie powinni więc przejmować się o żywotność takiego SSD, tym bardziej że ogromna przestrzeń pozwala na zastosowanie wielu komórek zastępczych do wykorzystania, gdy inne przestaną działać. Napędy mają grubość 9,5 mm, nie będzie więc możliwe wykorzystanie ich w niektórych laptopach i ultrabookach. Oczywiście wspierają zarówno TRIM, jak i monitoring za pomocą mechanizmu S.M.A.R.T. Warto dodać, że Fixstars nie po raz pierwszy daje o sobie znać. Już w lutym firma poinformowała o pracach nad modelem 5000M, który jak sama nazwa wskazuje, ma pojemność aż 5 TB.

Niewątpliwym problemem jest cena. Producent nie chce się nią za bardzo chwalić, poinformował jedynie, że cena nośnika 1 TB będzie wynosić około 98 tysięcy jenów. To niemal 3 tysiące złotych, cena absurdalna jak na nośnik SSD o takiej pojemności – dostępne na rynku Cruciale i Samsungi w wersjach 1 TB to koszt około 1500-1800 zł. Nawet nie próbujemy domyślać się na, ile zostanie wyceniony model 6 TB. Ważne jednak, że pojawiają się nośniki o takiej pojemności, to swoisty katalizator do obniżek cen. Wielu użytkowników nie potrzebuje natomiast dużego i bardzo szybkiego dysku, w ich przypadku nadal lepszym wyjściem jest SSD na system i HDD lub hybryda na dane.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (9)