Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Dlaczego firmy zignorują Windows 8

Nie wszyscy lubią Windows 8 (na przykład ja, dosyć szczegółowo wyjaśniłem to w moim poprzednim wpisie o W8) bo czują się niekomfortowo używając tego systemu albo zmiana jest tak drastyczna, że czasami trudno uwierzyć, że jest to następca tak dobrego systemu jak Windows 7.
Decyzja o wdrożeniu Windows 8 w firmach może być podyktowana wieloma względami, choć moim zdaniem takiego dylematu większość z nich nie będzie miała. Poniżej przedstawiłem podstawowe pytania z jakimi zmierzą się kierownicy przy podejmowaniu decyzji o migracji:

1. Czy zmiana na Windows 8 jest priorytetem?

Jeśli większość komputerów działa już na Windows 7, nie widzę tutaj powodu aby migrować na nowy OS. Po za tym faktem jest, że większość firm dopiero skończyła migrację do 7.

2. Czy firmy mogą dalej instalować/używać aplikacje, które mogą okazać się niekompatybilne z Windows 8?

Jeśli chodzi o standardowe aplikacje typu Office, jak najbardziej. Jednak wszyscy wiemy, że firmy mają własne działy programistyczne, które zajmują się pisaniem programów wewnętrznych. Nie sądzę aby większość z nich była gotowa wydawać pieniądze na przygotowanie ich pod W8. Oczywiście W8 oferuje tzw. "Desktop Mode", ale po co się pakować w coś co jest zubożoną, toporną w użyciu wersją W7, z brakującymi elementami jak np. Menu Start.

3. Czy firmy używają ekranów dotykowych, dla swoich komputerach do pracy biurowej oraz czy system dostarcza nowe funkcjonalności dla biznesu?

Co do ekranów dotykowych to wątpię, oczywiście poza przypadkami gdzie kurierzy, serwisanci itp. używają smartphone lub tabletów.
Co do rozszerzeń wersja Windows 8 Enterprise oferuje ich wiele. Z najbardziej przydatnych to:
Windows To Go, VDI enhancements, Direct Access (DA), BranchCache, AppLocker.
Ale czy to wystarczy i przekona?

4. Czy użytkownicy będą w stanie używać Windows 8, bez dostarczenia im odpowiednich szkoleń/ wiedzy?

Po tym jak Microsoft zmienił prawie wszystko w sposobie posługiwania się nowym systemem, nie wydaje mi się aby użytkownicy byli w stanie używać systemu "od razu". Pewnym rezultatem wdrożenia 8 bez odpowiedniego przygotowania pracowników był by paraliż pierwszej linii wsparcia. Jeśli chodzi o szkolenia to następny koszt, z którym trzeba się zmierzyć, a wiadomo mamy czasy jakie mamy i budżety dopinane są na styk.

Te 4 pytania są kluczowe i od nich zależy czy nowa koncepcja systemu przyjmie się w środowisku biznesowym, bo segment ten stanowi bardzo duży kawałek tortu dla MS.

Na koniec jeszcze wyniki ankiety jaką przeprowadziło techrepublic.com.

1. 73,7% respondentów odpowiedziało, że w ich organizacjach nie ma planów wdrożenia Windows 8.

2. Tylko 15,8% respondentów, którzy używają Windows XP ma plan wdrożyć Windows 8.

3. Plany wdrożenia w Australii, Kanadzie, Europie i USA są niższe niż w gospodarkach rozwijających się.

źródło

 

windows

Komentarze

0 nowych
bachus   23 #1 21.11.2012 19:37

Punkt czwarty jest bardzo istotny. Jak już pisałem, są dwie możliwości:
a) Microsoft będzie konsekwentny i firmy będą omijać W8 szerokim łukiem,
b) Microsoft wyda aktualizację (na SP1 pewnie by trzeba było czekać do 2014, dodatkowo Service Pack to jedna z rzeczy, z której MS chce się wycofać w W8): wystarczy dodać kilka prostych łatek, które uruchomią 'Windows 7 mode' - domyślnie włączone MenuStart z pominięciem kafelków (ja to mogę we własnym zakresie zrobić, to czemu MS nie może?).

LonngerM   12 #2 21.11.2012 21:33

@bachus

Nie sądzę, że Microsoft będzie teraz zmieniał system by go upodobnić do Win 7... Jestem bardziej skłonny uwierzyć, że wezmą się w garść i wydadzą system Win9, który będzie tak naprawdę Win8+poprawki+to co napisałeś w pkt "b".

Jednakże mam wrażenie, że MS będzie dążył, aby następny system był w pełni zintegrowany z kontem online na które będzie trzeba się logować i zamiast kupować system będzie się opłacało swego rodzaju abonament, aby dostawać nowe wersje systemu i aktualizacje...

Ostatni Mohikanin   27 #3 21.11.2012 23:14

Osobiście mam wrażenie, jakby Windows 7 pojawił się na rynku ledwie w zeszłym miesiącu. A tu już 8-ką straszą! Za szybko to wszystko. Microsoft prowadzi politykę żywszą niż salony mody. Zapomina jednak, że nowy ciuch kupuje się częściej niż nowy system/komputer.

bachus   23 #4 21.11.2012 23:31

@Ostatni Mohikanin: Microsoft pozazdrościł Apple i Google nowego modelu biznesowego: dajmy użytkownikom system operacyjny za darmo (Google), ale zarabiajmy na tanich aplikacjach (i reklamach w darmowych wersjach). Tu $, tam $... Sam sporo programów kupuję w Google Play.
Teraz...
Wprowadźmy na cito i przytupem nowy system operacyjny, obniżmy jego cenę do granic rozsądku, zabierzmy Menu Sart, żeby były kafelki. No a kafelki zacznijmy sprzedawać.

masakra   5 #5 22.11.2012 00:07

Nie chcę już wchodzić w dyskusję, więc tylko dla zainteresowanych zostawię linka, do stosunkowo krótkiego PDFa, który moim zdaniem całkiem dobrze pokazuje Windows 8 z perspektywy tego, co w nim jest dla biznesu właśnie.

Zachęcam do przeczytania: http://www.microsoft.com/en-us/download/details.aspx?id=28970

masakra   5 #6 22.11.2012 00:21

Aha, a jakby ktoś chciał jednak ciut głębiej pogrzebać w kwestii Windows 8 dla firm (już konkretnie o wdrażaniu) to Microsoft Press opublikował darmową książkę w formacie PDF (drukowana kosztuje 15$). Do pobrania stąd: http://blogs.msdn.com/b/microsoft_press/archive/2012/11/13/free-ebook-introducin...

bachus   23 #7 22.11.2012 00:28

@masakra: Mariuszu, ale my nie dyskutujemy tu o tym, co jest "pod spodem"! Ja sam jestem zafascynowany niektórymi 'ficzerami' W2012 + W8. No ale powiedz mi, czy Panią Krysię z księgowości interesuje, jak się 'wbije' do firmy z domu? Czy poważnie uważasz, że ją obchodzi, co się dzieje w 2/3 warstwie OSI? Albo że jej dysk został zaszyfrowany BitLockerem, a nie jak kilka miesięcy wcześniej Symantec+cośtam, czy TrueCrypt? Nie bałdzo.

fragman78   4 #8 22.11.2012 00:48

@masakra
Jak na mój gust to trochę mało:
"A better business tablet" - nie wyobrażam sobie jak pracownicy biurowi mogą używać nowego UI. Jak dla mnie totalna abstrakcja oderwana od rzeczywistości.
"New possibilities for mobile productivity" - przecież takie rozwiązanie już istnieje od 2 dekad i nazywa się VPN. Co do mobilności w kwestii smartphonów i tabletów, każdy OS (Android czy IOS) oferuje obsługę poczty czy otwieranie popularnych formatów dokumentów. Gdzie tu innowacja?
Natomiast cała lista nowych funkcji i możliwości, jak najbardziej OK, tylko czy wszystkie te rzeczy nie zostaną przyćmione przez całą resztę zmian, które co by nie mówić nie podobają się większości użytkowników...
A co najważniejsze nie będę polegał w podejmowaniu decyzji o migracji do W8 na podstawie broszur i materiałów reklamowych producenta systemu. Będę polegał na własnych odczuciach, na odczuciach kolegów po fachu, społeczności. Na dzień dzisiejszy moja decyzja jest na nie. System nie spełnia moich oczekiwań a ryzyko jest zbyt duże...

dendrytus   5 #9 22.11.2012 08:03

No cóż, kolega @masakra podjarany nowym win8 i surface, zakupił pewnie akcje microsoftu przed premierą, a teraz, po prostu traci kasę, A to jak wiadomo boli.
Ale nie ma się co martwić. Za pół roku microsoft wyda SP1 i przywróci menu START i da możliwość wyboru Metro UI. Decyzja zostanie podjęte po "sukcesie inaczej" surface-a w nadchodzącej gwiazdce. Jak by nie było stanął w szranki z tabletami Samsunga, Nexusem, iPadem i laptopami Apple (które na szczęście nie maja dotykowych ekranów) oraz chińszczyzną z androidem.

PS.
Najzabawniejsze jest to, że microsoft obwinia wszystkich za klęskę win8, tylko nie siebie.

PS2.
Kolego @masakra lepiej zamiast tracić czas na blogach, weź się do roboty sam zrób SP1 z START i bez Metro, w końcu pracujesz w microsoft.

PS3.
Zanim microsoft zaczął bredzić o cudowności rozwiązania jakim jest dotykowy ekran w desktopie, powinien najpierw sobie taki kupić np. HP TouchSmart. Jest dostępny od kilku lat w rozmiarach 20-22". Bezużyteczny gadżet. Wiem, bo mam taki.

Autor edytował komentarz.
bachus   23 #10 22.11.2012 08:37

@dendrytus: po pierwsze, tego typu docinki nie są potrzebne. Gdybyś zadał sobie chociaż odrobinę trudnu i poszperał byś wiedział, że Mariusz jest osobą cenioną w środowisku i nie jest 'domokrążcą'. Szanujmy się, hejtowanie nie jest dobrą drogą do konstuktywnej dyskusji, krytyki.
Kolejna sprawa, że z dużym prawdopodobieństwem nie będzie SP1, MS powoli wycofuje się z idei zbiorczych aktualizacji.
Co do PS2. (p.p.s. ?) - myślę, że Masakra wykonuje swoją pracę bardzo dobrze, chyba nie jesteś od tego, aby mówić co ma robić... On ma Ci napisać SP? O czym Ty mówisz? ;-)
Kolejna sprawa, kto Ci wmówił, że masz używać W8, gdzie każde urządzenie ma ekran dotykowy?

dendrytus   5 #11 22.11.2012 10:37

@bachus "kto Ci wmówił, że masz używać W8, gdzie każde urządzenie ma ekran dotykowy?" Jakimś dziwnym trafem w Metro UI nie działa prawy klawisz myszy. Wyobraź sobie, że czegoś tak oczywistego na windowsie w desktopach, nie ma w Metro.
Skoro niema dotykowego ekranu, to do czego mi Metro UI i dlaczego nie ma możliwości wywalenia go, tak jak innych wynalazków Made in Microsoft jak np. gry czy windows Live?
Metro UI to próba ratowania kasy wywalonych na WP. I tylko tyle. A brednie jakoby Metro było super ekstra to zwykły marketingowy bełkot.
OK.
Jest super. To otwórz dwa PDF-y jednocześnie w metro. Życzę powodzenia. Później napisz dlaczego na 24" monitorze nie mogę mieć otwartych co najmniej dwóch PDF-ów jednocześnie. Podobno win8 na desktopy miał zachwycić biznes.

"Gdybyś zadał sobie chociaż odrobinę trudnu i poszperał byś wiedział, że Mariusz jest osobą cenioną w środowisku" - naprawdę ? to polecam mój wpis na blogu @masakra rozwiązujący najpopularniejsze problemy w win8. http://www.dobreprogramy.pl/masakra/Windows-Fakty-i-mity,37281.html Rozwiania pana eksperta to 7-12minut ( 420sek. - 720sek), moje 0 SEKUND. O dziwo moje rozwiązania gwarantowały sukces win8. Niestety skutkiem ubocznym byłaby klęska surface i WP. Która i tak nastąpi.

"Kolejna sprawa, że z dużym prawdopodobieństwem nie będzie SP1, MS powoli wycofuje się z idei zbiorczych aktualizacji. " -- Nie ma znaczenia co planuje MS z SP. MS planował, że win8 będzie sukcesem, jak na razie jest klapą. Planował też, że na surface rzucą się wszyscy, a jest żałośnie. Nawet oszustwo polegające na zakupie większość surface "sam od siebie" w celu podniesienie sprzedaży, nie poprawiło poziomu sprzedaży. Jak na razie tracą dziesiątki milinów $ dziennie.
MS może dużo planować. Usunięcie SP może spowodować, że nie co druga, a co trzecia czwarta wersji windowsa zdobędzie popularność. Poza tym SP były za darmo. Windows to nie MacOS, za którego aktualizację trzeba płacić.


Dla przypomnienia co planował microsoft, proponuję poszperać w internecie jak okrojona była pierwotna wersja licencji na Vistę. OEM tylko jedna płyta główna i w przypadku awarii płyty, konieczność zakupu nowej licencji, tylko nie wiadomo było kto ma za to płacić. Klient, czy "producent" np. składaka.W wersji BOX dopuszczano zmianę DWÓCH płyt głównych. Jak Vista nie wypaliła, to i rura zmiękła na wszystkie licencje. Dzięki temu w BOX nadal mamy możliwość dowolnych modyfikacji komputera a i w OEM XP złagodzono zapisy.

Ps.
Na szacunek to trzeba zapier**lać całe życie. Z faktu, że jest się cenionym ekspertem w jednej dziedzinie , nie wynika, że zna się na czymkolwiek innym. Patrz noblista Fred Hoyle, genialny fizyk i kompletny ignorant jeśli chodzi o biologię.

PS2
Ten link http://blogs.msdn.com/b/microsoft_press/archive/2012/11/13/free-ebook-introducin... mam dać mojej księgowej?

PS3
A ten http://www.microsoft.com/en-us/download/details.aspx?id=28970 w 95% przypadków kompletnie zbędny.

Autor edytował komentarz.
masakra   5 #12 22.11.2012 10:55

@januszek: Ale wpis na tym blogu jest o tym dlaczego biznes miałby (lub nie) zaakceptować Windows 8. Więc w tym kontekście to co myśli pani Krysia ma mniejsze znaczenie :) Dlatego podałem linki do materiałów dla biznesu.

@fragman78: VPN istnieje, ale to co ma Windows 8 (choć Windows 7 również) to Direct Access i praktycznie przezroczysty VPN (użytkownik go nie inicjuje) + dodatkowo to, że komputer użytkownika jest zawsze wpięty do sieci firmowej (poprawki, kontrola, itp.) i uzytkownik nie musi nic robić.

Co do decyzji - oczywiście zawsze jest w Twoich rękach :) Nie przekonuję na siłę (ani nie zmuszam, jak czasem jest mi zarzucane) - podrzucam jakieś dodatkowe dokumenty, które mogą się przydać. Jak z nich skorzystasz - to Twoja decyzja. Fajnie, że sam patrzysz, myślisz i podejmujesz decyzje a nie opierasz się o to co "słychać" w necie.

@dendrytus: No to sobie porozmawialiśmy...

Odniosę się tylko do Twojego argumentu o "Metro UI to próba ratowania kasy wywalonych na WP. I tylko tyle.". Widać po prostu że nie masz pojęcia o procesie tworzenia oprogramowania, skoro myślisz, że Modern UI powstało PO wydaniu Windows Phone :) czy też na jego potrzeby...

PDFy dwa obok siebie (jeśli masz taką potrzebę) zrobisz w desktopowym trybie. Jak wolisz sobie szukać problemów to gratuluję. Ja wolę patrzeć na rozwiązania a nie problemy...

fragman78   4 #13 22.11.2012 11:23

@masakra
"PDFy dwa obok siebie (jeśli masz taką potrzebę) zrobisz w desktopowym trybie."

Dlatego też nie widzę potrzeby wdrażania Windows 8 skoro mogę używać czegoś lepszego jak Windows 7, gdzie nie trzeba się przełączać miedzy trybami żeby otwierać pdf czy inne dokumenty. Jak napisałem za dużo ograniczeń przy niewielkich korzyściach.

masakra   5 #14 22.11.2012 12:39

@fragman78: Ale właśnie dlatego warto zrozumieć co i dlaczego zmieniło się w Windows 8 (i nie liczę na to u zwykłych użytkowników, ale u tych bardziej zaawansowanych + specjalistów IT). I że aplikacja do otwierania PDFów w trybie Modern UI nie jest dla zaawansowanych prac z PDFami. I ogólnie aplikacje Modern UI mają trochę inny cel niż pełne aplikacje w trybie Desktop.

Pomału powstają biznesowe aplikacje w Modern UI, które realizują określone cele... Przykład - jedna z najlepszych linii lotniczych na świecie wdraża aplikację KIS (w Modern UI) dla swoich załóg pokładowych: http://www.youtube.com/watch?v=Qghgj2mNXN8 - ponad 1000 urządzeń na pokładach będzie pomagało pracownikom linii. I jest to aplikacja dopasowana do ich potrzeb i dużo wygodniejsza niż stosowanie podobnej aplikacji w wersji desktopowej.

Po prostu są elementy, aplikacje czy firmy, które skorzystają z tych możliwości (już są!). Ale oczywiście są firmy/aplikacje/zajęcia, w których jednak lepiej sprawdzą się klasyczne aplikacje... Ale mówienie, że Modern UI nie sprawdza się w biznesie jest trochę z klapkami na oczach (aczkolwiek nie mówię, że Ty tak myślisz/mówisz)...

dendrytus   5 #15 22.11.2012 14:45

@masakra
"Widać po prostu że nie masz pojęcia o procesie tworzenia oprogramowania, skoro myślisz, że Modern UI powstało PO wydaniu Windows Phone :) czy też na jego potrzeby..." ________________Nie ma znaczenia kiedy powstał Metro UI. Na pewno nie powstało z myślą o desktopach i 24" niedotykowych ekranach LCD.
Po wyglądzie interfacu Modern UI wnioskuję, że opracowywany był w połowie lat 80.

"PDFy dwa obok siebie (jeśli masz taką potrzebę) zrobisz w desktopowym trybie. Jak wolisz sobie szukać problemów to gratuluję. Ja wolę patrzeć na rozwiązania a nie problemy..."
"I że aplikacja do otwierania PDFów w trybie Modern UI nie jest dla zaawansowanych prac z PDFami. I ogólnie aplikacje Modern UI mają trochę inny cel niż pełne aplikacje w trybie Desktop. " ________________TO jest bardziej zabawne, niż żałosne, kiedy ekspert z microsoftu uważa, że otwarcie dwóch pdf w jednej aplikacji Modern czy dwóch aplikacji Modern jednocześnie, to ZAAWANSOWANA funkcja. Naprawdę mnie rozbawiłeś twierdząc, że szukam sobie kłopotów. Ja tylko pokazałem jak żałosny jest dodatek microsoft wykonany w Modern UI w win8. Ale jak widać w oczach pracownika microsoftu to super sprawa. Jak ma się takie podejście do rzeczywistości, to niedziwne, że jadą po was jak po łysej kobyle.

Kolejna zabawna sprawa
"ponad 1000 urządzeń na pokładach będzie pomagało pracownikom linii. I jest to aplikacja dopasowana do ich potrzeb i dużo wygodniejsza niż stosowanie podobnej aplikacji w wersji desktopowej" ________________To pewnie dlatego, że desktopy nie maja dotykowych ekranów. Modern Ui na desktopie i usunięciem Start. Genialne.

"Ale mówienie, że Modern UI nie sprawdza się w biznesie jest trochę z klapkami na oczach (aczkolwiek nie mówię, że Ty tak myślisz/mówisz)..."________________ A sprawdza się ? Po wynikach sprzedaży surface widać to najlepiej. Widocznie przeoczyłeś fakt, że firmy nie zamierzają migrować na win8, a jednym z powodów jest Modern Ui. Drugim brak start.

Wszedłem nawet do tego waszego sklepu, aby poznać aplikacje biznesowe i zabłądziłem. Pewnie ten sklep projektował ten sam "geniusz inaczej", który uznał, że metro na desktopie to super sprawa. A czytanie wszędzie w tym waszym sklepie, że nowy system w zasadzie nie robi tylko kawy i lodów, jest trochę męczące.

PS.
Kilka dni temu zadano mi pytanie :
" Ca na gwiazdkę kopić studentce iPad czy androida.?" Wybór padł na Samsunga TAB, ze względu na iż studentka ma już samsunga ACE, a dodatkowo większość aplikacji jest za darmo. Studentka ma też laptopa z Vistą. Jakimś dziwnym trafem nie zadano mi pytania" co z win8 czy może jest jakaś alternatywa dla iPada lub androida. I to wszystko mimo wszechobecnej reklamie win8.

Autor edytował komentarz.
masakra   5 #16 23.11.2012 00:03

@dendrytus: Powtórzę dokładnie to co napisałem Ci w innym miejscu --- No nawet poświęciłem 5 min. na przeczytanie Twoich komentarzy i nawet miałem poświęcić kolejne 5-10 min. na odpowiedzi, ale pomyślałem, że skoro (1) Ty tak dobrze wiesz wszystko i (2) masz swój sztywny punkt widzenia oraz (3) ja nie mam zamiaru nikogo przekonywać na siłę (naprawdę!)... to 1+2+3 = szkoda mi kolejnych 10 min. mojego czasu :) I nie zamierzam więcej odpowiadać na Twoje posty (nawet jeśli stwierdzisz, że "boję się/nie wiem/podkulam ogon/nie mam argumentów" - trudno, na Twojej opinii mi zupełnie nie zależy od tego momentu).

dendrytus   5 #17 23.11.2012 00:56

@masakra
"No nawet poświęciłem 5 min. na przeczytanie Twoich komentarzy"---------------------Moje gratulacje. 5 min robi wrażenie.
To może jakiś kurs szybkiego czytania, a później kurs czytania ze zrozumieniem przeczytanej treści.


PS
Wydaja mi się, że to raczej:
" Ty tak dobrze wiesz wszystko i (2) masz swój sztywny punkt widzenia " i do tego masz dane telemetryczne. W końcu jesteś we wszystkowiedzącej najlepiej, ekipie microsoft.

PS2
A tu panie ekspert 348KB rozwiązujące wszelkie problemy z win8
http://forums.mydigitallife.info/threads/35189-Windows-7-explorer-for-Windows-8

Co najzabawniejsze, te 348 KB i podobne programy przyczyniają się bardziej do popularyzacji win8, niż te wasze brednia o telemetryce i super hiper extra Modern UI. Ja już ma je z głowy.

Te 348 KB pokazuje tylko, że twoje porady, których opanowanie zajmuje aż 12 min, można rozwiązać moim 0sek i tym malutkim programem. To tak żebyś się lepiej poczuł w piątek z rana.

Dodatkową zaletą tych 348KB jest jeszcze szybszy win8.

PS3.
Po instalacji tego programu widać, że win8, to zwykłe win7, a to za co płacimy 130 zł w upgradzie to powinniśmy dostać za darmo w SP do win7.


Brawo opanowałeś już kopiuj/wklej. ja też

Autor edytował komentarz.
fragman78   4 #18 24.11.2012 00:47

"Brawo opanowałeś już kopiuj/wklej. ja też"

No i ja :D

  #19 26.11.2012 11:23

To łatwe do sprawdzenia, ale chyba nie wszyscy uczestnicy dyskusji mają tego świadomość.
Masakra pracuje dla Microsoftu i ma funkcje Technical Evangelist,
patrz: http://blogs.technet.com/b/mkedziora/
czyli ma za zadanie popularyzować ich technologie...