Blog (113)
Komentarze (362)
Recenzje (0)
@CarlitoNeoPodgrzewacze tytoniu sposobem na radzenie sobie z nałogiem?

Podgrzewacze tytoniu sposobem na radzenie sobie z nałogiem?

12.09.2023 18:37, aktualizacja: 12.09.2023 19:22

Żeby była jasność – nie palę, nie podgrzewam tytoniu, nie korzysta z e-papierosów etc. Nie zamierzam i nie widzę w tym niczego fajnego. Mam jednak wokół siebie mnóstwo ludzi, którzy mają problem z uzależnieniem od nikotyny i co prawda większość pali tradycyjne papierosy, ale coraz więcej osób „przechodzi” na elektroniczne wersje. Czy to ma w ogóle sens? Przy okazji konferencji firmy Philip Morris International dowiedziałem się co nieco na ten temat. Wnioski mogą być zaskakujące.

2416349

Palenie szkodzi, powoduje choroby, w tym raka etc. – co do tego nie ma wątpliwości i żadne argumenty, które nie są podparte konkretnymi badaniami, tego nie zmienią. Kropka! Palenie to beznadziejny nałóg i trudno mi zrozumieć, po co ludzie sobie to robią. A jeśli już robią, to czemu nie rzucą? A jeśli rzucają, to dlaczego to takie trudne? A jeśli już nie mogą rzucić (lub nie chcą), to czemu wciąż sięgają po papierosy, skoro są nieco zdrowsze (sic!) alternatywy. Wiem, że nałóg to nałóg i nic nigdy nie będzie zdrowe – szczególnie w odniesieniu do nikotyny – ale skoro wiele badań potwierdza, że podgrzewacze tytoniu mają zdecydowanie mniej szkodliwych substancji, niż tradycyjne papierosy, to czemu by temu nie wierzyć. Ba! Wiele krajów podchodzi do tego tematu w dość ciekawy sposób.

Produkty bezdymne z… rządowym finansowaniem?

W Polsce jest mnóstwo palaczy. Według Polskiej Akademii Nauk, w naszym kraju 28,8% pełnoletnich osób jest palaczami, co w przeliczeniu na konkretne liczby daje aż 8 milionów mieszkańców. Ponad połowa (55,6%) korzysta ze zwykłych papierosów, a 32,3% z e-papierosów. Podgrzewacze tytoniu to zaledwie 0,2%. Jak to się ma do innych krajów? Przykładowo w Szwecji mają najniższy odsetek palaczy papierosów w UE – zaledwie 5,6%. Dzięki masowemu przechodzeniu palaczy z papierosów na produkty bezdymne, głównie snus, Szwecja może stać się pierwszym w UE „krajem wolnym od dymu papierosowego”. Oprócz tego Szwedzi mają najniższy w UE wskaźnik zgonów i zachorowalności na choroby spowodowane paleniem, a zachorowalność na nowotwory związane z paleniem jest niższa o 41% w stosunku do średniej w EU. Z kolej w Stanach Zjednoczonych wyroby nikotynowe różnią się od siebie stopniem ryzyka zdrowotnego, które ocenia U.S. FDA, a IQOS został autoryzowany do sprzedaży w USA jako „produkt tytoniowy zmodyfikowanego ryzyka”. Jeszcze dalej poszła Wielka Brytania, która uruchomiła rządowy program „Swap to Stop”, który refunduje palaczom produkty bezdymne. Tamtejsze ministerstwo zdrowia informuje, że „alternatywy dla papierosów są nawet o 95% mniej szkodliwe niż papieros.” Również u naszych czeskich sąsiadów uznano, że „wspieranie alternatyw dla tradycyjnych papierosów pozwala znacząco obniżyć statystyki przedwczesnych zgonów czy chorób układu krążenia i płuc”.

191984
191985
191983
191986

Mniej szkodliwa alternatywa?

Na konferencji kilkukrotnie wspomniano, że niektórzy palacze nie potrafią lub po prostu nie chcą rzucić palenia, więc skoro nie ma innego wyboru – dosłownie lub w przenośni – lepiej zaproponować mniej szkodliwą (zdrowszą to chyba niekoniecznie trafione określenie) alternatywę. Fakt, nawet sama firma PMI przyznaje, że IQOS nie jest produktem wolnym od ryzyka i dostarcza nikotynę, która uzależnia, ale podgrzewacze tytoniu nie emitują dymu (który jest szkodliwy dla otoczenia i tzw. biernych palaczy), ma ok. 530 zamiast ok. 7000 substancji chemicznych, nie posiadają substancji smolistych, podgrzewają, a nie spalają tytoń, nie produkują popiołu i na pewno nie śmierdzą tak, jak zwykłe papierosy. Można powiedzieć – mniejsze zło. Dla niektórych, mniejsza szkodliwość i ryzyko zachorowania na raka.

Nowości od IQOS: nowa generacja urządzeń z serii Iluma

Flagowym produktem firmy Philip Morris International, która radykalnie zmienia swój model biznesowy, jest system podgrzewania tytoniu IQOS. Najnowszą generacją urządzenia jest IQOS Iluma, który w Polsce debiutuje w trzech odsłonach: IQOS Iluma, IQOS Iluma ONE oraz IQOS Iluma PRIME. W urządzeniach z serii IQOS Iluma po raz pierwszy zastosowano przełomową technologię SMARTCORE INDUCTION SYSTEM™, która podgrzewa tytoń bez jego spalania indukcyjnie i od wewnątrz: bez ostrza grzewczego, bez dymu, bez popiołu i bez konieczności czyszczenia urządzenia z pozostałości tytoniu. To jedyne urządzenia w segmencie podgrzewaczy tytoniu na świecie wyposażone w takie rozwiązanie. Zaprojektowano do nich nowe wkłady tytoniowe, dedykowane do serii IQOS Iluma.

191991
191987
191988
191989
191990

IQOS Iluma, tak jak wszystkie urządzenia IQOS, podgrzewa tytoń bez jego spalania, wytwarzając aerozol nikotynowy zawierający średnio o 95 proc. mniej szkodliwych substancji chemicznych w porównaniu z papierosem*. Urządzenie nie wydziela dymu ani popiołu, a emitowany przez nie aerozol ma znacznie mniej intensywny zapach niż dym papierosowy. Wszystkie urządzenia z serii IQOS Iluma są dostępne w sprzedaży od 12 września 2023 r.

Oczywiście IQOS jest przeznaczony wyłącznie dla pełnoletnich osób palących lub korzystających z wyrobów z nikotyną, które nie zamierzają rzucić nałogu. IQOS nie jest produktem wolnym od ryzyka i dostarcza uzależniającą nikotynę.

Podsumowanie

Temat papierosów, bez znaczenia czy tradycyjnych, elektronicznych, podgrzewaczy tytoniu etc. jest drażliwy i niestety, po części dotyczy nas wszystkich – pośrednio lub bezpośrednio. Koncerny tytoniowe zarabiają na tym niebotyczne pieniądze, ale nie wszyscy starają się szukać w tym wszystkim przyszłości bez dymu papierosowego. Mnie osobiście strasznie drażni, gdy ktoś obok mnie pali i smrodzi mi pod nosem, więc jeśli już musi (chce, nie potrafi, nie chce rzucić etc.), to niech to już będzie podgrzewacz tytoniu, który nie emituje takiego smrodu i mnie nie truje.

*Zwrot „średnio o 95 proc. mniej (...)” – oznacza średnią redukcję poziomów 9 szkodliwych substancji chemicznych, rekomendowanych do ograniczenia w dymie papierosowym przez Światową Organizację Zdrowia, wśród których nie ma nikotyny. Co istotne, nie jest to równoznaczne ze zmniejszeniem ryzyka o 95 proc. Ważna informacja:IQOS nie jest produktem wolnym od ryzyka. Więcej informacji dostępnych można znaleźć na stronie https://pl.iqos.com/pl

Społeczność
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)