Francja zakazuje smartfonów w szkołach. Nie będzie można korzystać nawet na przerwach

Francja zakazuje smartfonów w szkołach. Nie będzie można korzystać nawet na przerwach

Smartfony zostały zakazane, depositphotos
Smartfony zostały zakazane, depositphotos
01.08.2018 16:36

Śledząc ostatnie regulacje prawne w państwach Europy Zachodniej można zauważyć, że coraz więcej rzeczy jest wpisywanych na listę zakazanych. Strach pomyśleć na jakie kolejne pomysły mogą wpaść politycy. Tymczasem we Francji w szkołach zostaną zakazane smartfony.

Według nowej legislacji, wprowadzonej przez francuski rząd, uczniom nie będzie wolno korzystać ze smartfonów i tabletów na terenie szkoły. Celem ma być walka o zdrowie – młodzież jest uzależniona od korzystania ze smartfonów i internetu, a także zachowanie głównego celu szkoły, jakim jest edukacja. Smartfonów nie będzie można mieć przy sobie lub będzie wymagane ich wyłączenie.

Agence France-Presse informuje, że zakaz w łagodniejszej formie obowiązywał już od 2010 roku. Niedozwolone było używanie smartfonu podczas lekcji. Natomiast teraz smartfon i tablet będzie zabroniony podczas przebywania na terenie szkoły. Nie będzie można sprawdzić Facebooka, przejrzeć wiadomości czy wykonać zdjęcia na przerwach pomiędzy lekcjami czy podczas posiłku.

Jean-Michel Blanquer, francuski minister edukacji narodowej, zauważa, że smartfony powinny być produktem postępu technologicznego. Ich zadaniem jest więc ułatwienie życia. Natomiast dla większości młodzieży stały się głównym elementem życia, prowadząc do licznych uzależnień.

Czy podobny zakaz pojawi się w innych krajach? Nie wszystkie państwa są pozytywnie nastawione do zakazu użytkowania smartfonu. Przykładowo Andi Weingarten z Amerykańskiej Federacji Nauczycieli twierdzi, że telefony komórkowe stały się podstawowym narzędziem bezpieczeństwa. To właśnie on umożliwiają kontakt (np. z rodzicami) podczas sytuacji kryzysowych.

Uzależnienie od smartfonów dotyczy także Polski. Wystarczy przejść się po publicznych miejscach lub nawet odwiedzić szkołę, aby zobaczyć, że spora część młodych osób będzie akurat wpatrzona w ekran smartfonu. To właśnie smartfony stały się głównym narzędziem komunikacji czy dostępu do wiedzy. Czy uważacie, że podobny zakaz powinien wejść w Polsce? Czy jednak Francja przesadziła, zabraniając korzystania ze smartfonów?

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (241)