FreeOrion na weekend. Galaktyka tylko czeka, by ją podbić

FreeOrion na weekend. Galaktyka tylko czeka, by ją podbić

FreeOrion na weekend. Galaktyka tylko czeka, by ją podbić
13.06.2015 10:29

Master of Orion był tą legendarną grą lat 90, którazapoczątkowała cały gatunek 4X: eXplore (eksploracja), eXpand(ekspansja), eXploit (eksploatacja) i eXterminate (eksterminacja).Zmagania inteligentnych ras o dominację w galaktyce, łącząc wsobie aspekty gospodarczy, naukowy, dyplomatyczny, konstrukcyjny itaktyczny potrafiły wciągnąć na długie godziny. Na oryginalnymtytule się nie skończyło. Kilka lat później pojawił sięjeszcze lepszy Master of Orion 2, wprowadzający m.in. możliwośćgier wieloosobowych, a następnie Master of Orion 3, który jednakzawiódł graczy. I to właśnie niezadowolenie z „trójki”sprawiło, że społeczność zaczęła tworzyć własnego Oriona.Rozwijany od 2004 roku FreeOrion jest całkowicie wolnymodpowiednikiem słynnego klasyka, który Wam proponujemy w ramachrozrywki na weekend… ale nie oszukujmy się, nie tylko na tenjeden weekend.

Galaktyka może być strasznym miejscem, ale jeśli maszodpowiednio wielką flotę uzbrojonych w miotacze energii idysruptory grawitacji krążowników kosmicznych, to wówczas obcyprzestają budzić lęk. Adresowany głównie do fanów klasycznegoOriona otwarty FreeOrion przenosi oryginalne idee DOS-owej jeszczegry na współczesne pecety, w skromnej wizualnie lecz eleganckiejoprawie, za którą kryje się zaskakująca złożoność rozgrywki.

FreeOrion jest grą turową. Nasze imperium to początkowo jednaplaneta, zamieszkana przez niewielką populację istot wybranegoprzez nas gatunku (oprócz ludzi wybrać można sobie wieleosobliwych ras, w tym świadome drzewa, okrutne wielotrąbowe mamuty,czy pacyfistyczne robaki). Zasoby są skromne, poziom nauki ledwopozwolił na budowę pierwszych statków kosmicznych – i zaczynająctak skromnie, przystępujemy do zmagań o galaktyczną supremację.

Kosmos: na początku same znaki zapytania
Kosmos: na początku same znaki zapytania

Nasi przeciwnicy, nawet na początku, stanowią spore wyzwanie.Zmagając się z ich agresją, budując własne kolonie i próbującniekiedy podbijać ich światy, musimy zadbać o rozwój swojej bazyindustrialnej, konstruowanie statków kosmicznych, zarządzanieflotami i oczywiście rozwój nauki i techniki. To sprawia, że niema oczywistej ścieżki do zwycięstwa. Złożoność drzewa odkryći wynalazków sprawia, że można wymyślać bardzo nawet złożonestrategie, które ostateczne zostaną zweryfikowane w walce. Naszczęście interfejs użytkownika pomaga nam w tym, a nieprzeszkadza, jak to było w Master of Orion 3, gdzie gracz miewałwrażenie, że to właśnie UI jest jego głównym oponentem. Zarównomapy jak i okienka informacyjne są przejrzyste. Opanowaniesterowania grą to kwestia najdalej pół godziny.

Pierwszy krążownik kosmiczny na deskach kreślarskich
Pierwszy krążownik kosmiczny na deskach kreślarskich

Tym czego najbardziej brakuje we FreeOrionie jest poziomindywidualnych bitew. Możemy po swojemu projektować statkikosmiczne, tworzyć z nich floty, które będziemy przemieszczaćmiędzy układami gwiezdnymi, ale gdy napotkamy przeciwnika czykosmiczne potwory kryjące się w próżni, o wyniku starciazadecyduje siła ognia floty, porównanie liczbowych parametrów, anie nasz pomysł na taktykę. W przyszłości ma się to zmienić,trwają prace nad modułem interaktywnej walki kosmicznej(przebiegającej w trójwymiarowej przestrzeni, a nie na płaskiejplanszy jak w oryginalnych Orionach), ale kiedy się on w grzepojawi, tego nie wie nikt. Twórcy gry nie mają zbyt wielu zasobów(może powinni skorzystać z crowdfoundingu?), więc i gra nierozwija się zbyt szybko. Możliwość grania przeciw AI pojawiłasię dopiero w 2012 roku.

Postęp naukowo-techniczny to klucz do zwycięstwa
Postęp naukowo-techniczny to klucz do zwycięstwa

W aktualnej wersji 0.4.4 rozrywka jest jednak przednia, więcjeśli lubicie gry strategiczne z dużą liczbą tabelek i wykresów,to szczerze polecamy Wam przystąpienie do zmagań o dominację nadGalaktyką. FreeOriona w wersji na Windows możecie pobrać z naszejbazyoprogramowania, wersja linuksowa jest obecna w repozytoriachnajpopularniejszych dystrybucji. Więcej informacji znajdziecie jużna stronieprojektu.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Firefall na weekend
Firefall na weekend
Rafał Szramowiat
Trove na weekend
Trove na weekend
Rafał Szramowiat
ArcheBlade na weekend
ArcheBlade na weekend
Rafał Szramowiat
Komentarze (22)