Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Wojna światów – czyli jak zwątpiłem w dystrybucję cyfrową

Cała sprawa dotyczy dwóch podmiotów – platformy Steam oraz serwisu Paypal. Otóż jestem użytkownikiem obu tych elektronicznych usług i w sumie byłbym z nich bardzo zadowolony, gdyby nie ostatnio zaistniała sytuacja.

POCZĄTEK

Zaczęło się od weryfikacji konta Paypal. Otóż będąc w delegacji, na mój mail doszła wiadomość, że konto zostało zablokowane z powodu „rutynowej kontroli bezpieczeństwa” lub jak się wyraziła konsultantka Paypal „podejrzenia włamania na konto”. Ciężko mi powiedzieć, która z tych wersji jest prawdziwa, ale to i tak mało ważne w tej chwili. Dość powiedzieć – konto Paypal zostało zablokowane i aby je odblokować, trzeba było się poddać weryfikacji, która na pierwszy rzut oka wydaje się prosta.

1. Zmień hasło.
2. Zaktualizuj pytanie zabezpieczające.
3. Podaj numer karty kredytowej/debetowej.

Wszystko odbyłoby się błyskawicznie, gdyby nie fakt, że… karty kredytowej/debetowej nie posiadam. Tzn. posiadam, ale nie taką jak trzeba, bo jest określone, że muszą to być karty MasterCard, Visa i coś tam jeszcze.
Ogólnie jak wspomniałem, w chwili gdy konto zostało zablokowane byłem w kilkudniowej delegacji i nie mogłem w jakikolwiek sposób zareagować, gdyż nawet o tejże sytuacji nie wiedziałem. Nie należę do osób, które wszędzie biorą ze sobą laptopa z podpiętym Internetem, ba, nawet posiadając stosowną komórkę, rzadko łącze się w ten sposób, toteż nie zdawałem sobie sprawy z powagi sytuacji. W dodatku byłem w pracy, a więc przez głowę mi nie przeszło, aby bawić się w ten sposób.
CO MA DO TEGO STEAM?

A więc wyobraźcie sobie moją minę, gdy w końcu po powrocie do domu zasiadłem do komputera i przeglądając pocztę na Gmailu, dostrzegłem wiadomość, że z dniem 17 kwietnia moje konto Paypal zostało zablokowane. Nie pamiętam dokładnie tej daty (coś pomiędzy 22-24 kwietnia), a więc kilka dni minęło, toteż mój czas reakcji na zaistniałą sytuację to w najlepszym przypadku 5 dni opóźnienia. I ogólnie wszystko byłoby OK, gdyby nie fakt, że razem z kontem Paypal, zostało mi zawieszone konto Steam!
Początkowo kompletnie nie skojarzyłem ze sobą tych dwóch rzeczy. Tym bardziej zmyliła mnie wiadomość, którą otrzymałem przy próbie zalogowania się na platformę Steam, a mianowicie:

Nie oszukujmy się – ta wiadomość brzmi raczej jako ostrzeżenie, informujące o włamaniu/próbie włamania na konto, a nie o problemie z serwisem płatności internetowej. Nie będę ukrywał, dość mocno oburzyłem się przebiegiem akcji, tym bardziej że go nie rozumiałem. A więc jak najszybciej postanowiłem całą sytuację wyjaśnić.

KROK I

Na pierwszy ogień poszedł Steam. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta – jest dla mnie dużo bardziej cenniejszy. I nie, nie dlatego że jestem fanem gier komputerowych, a dlatego że przez całe lata od momentu założenia konta, całkowity koszt gier na nim wyniósł kilkaset złotych, a gdybym miał patrzeć na ceny w Sklepie Steam, to słowo „złotych” należy zmienić na „euro”. A więc raczej nie powinna nikogo dziwić kolejność wyboru, tym bardziej że na koncie Paypal były w tamtym momencie grosze (a przynajmniej tak mi się zdawało).

Oczywiście napisałem do Supportu Steam, w celu wyjaśnienia – dlaczego konto zostało zawieszone? Dokładnie nie pamiętam daty, było to bodajże 24 kwietnia. Oczywiście z dojściem odpowiedzi trzeba się liczyć, a więc w między czasie postanowiłem rozwiązać problem Paypal.

KROK II

I to właśnie było rozwiązanie – bo gdybym od razu zaglądnął na konto Paypal, wiedziałbym dlaczego moje konto Steam zostało zawieszone. Po zalogowaniu się, zauważyłem pierwszą nieprawidłowość. Oczywiście na miejscu przywitała mnie informacja o zablokowaniu konta oraz mniej więcej opisane, co w tej sytuacji powinienem zrobić. Ale nie to było najdziwniejsze, bo mniej więcej czegoś takiego się spodziewałem. Dużo dziwniejszy był fakt, że na moim koncie widniała kwota około 25zł. Było to dla mnie dziwne, gdyż spodziewałem się kilku złotych – ostatni mój przelew był wykonywany… ZGDANIJCIE… właśnie na Steam.

Przed wyjazdem na delegacje w którejś tam promocji pojawiła się możliwość zakupienia dwóch gier 75% taniej. Ogólnie teraz rzadko zdarza mi się coś kupować (w tej chwili rzadziej, wcześniej kupowałem sporo gier w promocji), ale teraz postanowiłem wyciągnąć te 5 euro (tyle razem kosztowały te gry po 75% upuście) i je zakupić, za pomocą przelewu Paypal. No cóż i wszystko byłoby wspaniale, gdyby nie fakt, że w dzień czy dwa po zakupie moje konto nie zostało zablokowane. Oczywiście wpłata została cofnięta z powrotem na konto Paypal, tylko że już po akceptacji jej przez Steam (dokładnie tego nie wiem, gry zostały już przypisane na moje konto, jak tam dokładnie to wygląda – nigdy się nie interesowałem). Oczywiście Steam nie był z tego zadowolony i jak najszybciej chciał odzyskać kwotę, ale oczywiście w celach bezpieczeństwa, postanowił zawiesić moje konto (nie mylić z wyłączeniem czy zablokowaniem).

Oczywiście wtedy dotarło do mnie, co się mniej więcej stało. A mianowicie tak:

1. Przelew Paypal-Steam.
2. Blokada konta Paypal.
3. Cofnięcie przelewu z powrotem na konto Paypal.
4. Blokada konta Steam.

To tak po krótce, jakby się ktoś zgubił.

CO NA TO STEAM?

Oczywiście wiedząc już, w czym leży przyczyna zawieszenia konta Steam, postanowiłem wysłać zapytanie do Supportu Steam czy konto zostało zawieszone z powodu blokady konta Paypal. W wiadomości, którą otrzymałem 26 kwietnia potwierdzono, że cała sprawa ma związek z Paypal i aby konto odwiesić, muszę przekonać Paypal, aby cofnięte pieniądze, zostały przywrócone na konto Steam, inaczej konto zostanie zablokowane całkowicie. Oczywiście wpłata pieniędzy inną metodą (a więc również przelewem osobnym, na który byłem gotowy), nie była brana pod uwagę. Warto też wspomnieć, że Steam zastrzegł sobie, że jeśli kwota zamiast do nich, trafi z powrotem do mnie (a tak się stało) to konto zablokują…
Ten fakt bardzo mnie zmartwił, toteż w następnym kroku postanowiłem wykonać telefon do Paypal, tym bardziej że czekała mnie jeszcze weryfikacja konta, a bez niej bym się nie ruszył.

CO Z PAYPAL?

Jak już wspomniałem przy weryfikacji konta kompletnie bezproblemowo zmieniłem hasło, zaktualizowałem pytanie zabezpieczające, schody pojawiły się przy podaniu nr karty kredytowej/debetowej spod znaku Mastercard/Visa, gdyż jej po prostu nie posiadam. Oczywiście nie mogłem wtedy dokonać pełnej weryfikacji i postanowiłem zadzwonić do Paypal, aby rozwiązali ten problem. Oczywiście bardzo miła konsultantka dokładnie wyjaśniła mi, jak inaczej dokonać weryfikacji konta (wystarczyło podać nr rachunku bankowego, na który potem w ciągu 2-3 dni zostaną przelane dwie małe kwoty, które to potem będę musiał potwierdzić na koncie Paypal). Oczywiście wyjaśniłem pani, że nie mogę czekać 2-3 dni roboczych, ponieważ zostało mi przy okazji zablokowane inne konto warte sporo kasy i muszę działać stosunkowo szybko. Oczywiście pani to bardzo dobrze zrozumiała i powiedziała, że to przyspieszy i za godzinkę, dwie, mogę się spodziewać rozwiązania problemu. Oczywiście ta godzinka czy dwie były mocno przesadzone, ale w ciągu kilku godzin na konto bankowe kwoty dotarły, dokonałem potwierdzenia przelewu po czym z dniem 27-28 kwietnia konto zostało odblokowane.

Jednak nadal pozostawała kwestia zawieszonego konta Steam. Postanowiłem wykonać drugi telefon do Paypal, w celu wyjaśnienia całej sytuacji, która przecież nie wynikała z mojej winy. Tym razem telefon odebrał konsultant. Po przedstawieniu mu mniej więcej całej sprawy, pan stwierdził, że kompletnie nic nie może zrobić – pieniądze zostały cofnięte, Paypal jest bezradny i umywa rączki. No nic, sobie myślę, co będę z gościem dyskutował.

Postanowiłem złożyć małą reklamację na serwis Paypal. Oczywiście całą sytuację wyjaśniłem bardzo dokładnie w kolejnym już mailu. Po kilku dniach otrzymałem wiadomość, że niestety jest im bardzo przykro z powodu zaistniałej sytuacji, jednak czas jaki upłynął od momentu kontaktu z nimi i od cofnięcia wpłaty na konto był zbyt długi i oni nie są w stanie kompletnie nic zrobić, mimo to zachęcają do ponowienia wpłaty. Oczywiście ogólnie mail był na odczep-się-pan, zresztą niczego więcej się nie spodziewałem. To, że przy okazji przez nich mam problem z innym kontem mało ich obchodzi.

DECYZJA STEAM SUPPORT

Oczywiście w między czasie postanowiłem poinformować Support Steam o odblokowaniu konta Paypal, oczywiście nie wspominając o jakichkolwiek problemach. Napisałem, że moje konto Paypal jest już sprawne, że jestem gotowy zwrócić im pieniądze w jakikolwiek sposób sobie życzą, że nie jest to dla mnie żadnym problemem i zrobię wszystko aby konto odzyskać. Do tego jeśli nie będzie można tego dokonać w ten sposób, to proszę o usunięcie tych 2 gier z konta, jednak bardzo chciałbym je odzyskać, głównie dlatego, że wydałem na nie sporo pieniędzy i ogólnie zrobię wszystko, czego chcą. Ogólnie ostatniego maila napisałem do nich 29 kwietnia i na jakikolwiek odzew musiałem czekać aż do 3 maja.

W wiadomości od Steam, dostałem informacje, że w tej chwili moje konto zostało odblokowane, jednak pod warunkiem, że w ciągu 5 dni będę gotowy dokonać powtórnego zakupu tychże gier, INNĄ METODĄ NIŻ PRZEZ SYSTEM PAYPAL. Jeśli tego nie zrobię, konto zostanie definitywnie zablokowane. Do tego dodali (a jakże), że robią niezwykły wręcz wyjątek, który poniekąd jest niezgodny z ich polityką, jednak jeśli wszystko będzie OK, to są gotowi podjąć taki krok. Dodatkowo jeśli kiedykolwiek w przyszłości dojdzie do podobnej sytuacji, konto zostanie natychmiast zablokowane.

No cóż… Czy miałem jakieś wyjście? Problem okazał się jeden. Gry które kupowałem w promocji były objęte 75% obniżką, to jest po przecenie kosztowały po 2,25 euro każda, a więc za dwie produkcje zapłaciłem niecałe 5 euro. Toteż teraz, gdy promocja dawno się skończyła ich normalna cena to 10 euro, więc za dwie produkcje, musiałem w przeliczeniu na złotówki zapłacić około 80zł. Oczywiście serce zabolało, jednak fakt, że mogę odzyskać konto warte kilkaset złotych z kilkudziesięcioma grami na pokładzie, dając za to te 80zł (a więc taką jedną nową grę) raczej przemówił mi do rozsądku. Mały i szybki przelew za pomocą Paysafecard i po krzyku.

THE END?

6 maja było już po wszystkim - konto zostało odblokowane. Ogólnie przedstawiając wam całość, pewne fakty jeszcze pominąłem, gdyż i tak jest to przydługa opowieść. Dość powiedzieć, że do tej pory byłem bardzo optymistycznie nastawiony na przelewy i dystrybucje internetowe. W tej chwili ten optymizm został bardzo poważnie naruszony, do tego stopnia, że z całą pewnością były to moje ostatnie zakupy za pomocą Paypal. Nie mogę narzekać na Support Steam, bo koniec końców sytuacja była dość nietypowa, ale trochę się naczekać musiałem. Do tego pojechali dość ostro – od razu grożono całkowitym zablokowaniem konta. Mimo to – dobrze, że konto jednak odzyskałem.

 

Komentarze

0 nowych
TestamenT   13 #1 10.05.2011 00:56

Gdy Paypal zablokował konto programiście odpowiedzialnego za grę Minecraft postanowiłem całkowicie zrezygnować z ich usług i twoja niemiła przygoda upewniła mnie w tej decyzji.
W sumie tylko raz płaciłem przez Paypal w Steam potem już bezpośrednio z wirtualnej karty którą mam przypisaną do rachunku bankowego.

Dystrybucja cyfrowa ma swoje wady i zalety.
Najgorszą z wad jest to że jeżeli stracimy konto to wraz z nim gry które tam były.

freeq52   8 #2 10.05.2011 17:01

Wiesz, ja przerzuciłem się już na Paysafecard. Żadnych kont, żadnych danych, tylko kilkunasto cyfrowy kod i tyle. Nie zamierzam się martwić czy przez jakieś chorą politykę firmy, stracę coś naprawdę ważnego. Ogólnie Paypal podszedł daleko w odstawkę.

997   5 #3 11.05.2011 12:52

Zamknęli ci konto bo.... tak sobie wymyślili, że być może coś jest z nim nie tak?

ja bym na twoim miejscu tego nie zostawił tak i wysłał rachunek za zakupione gry do paypalla. Do dyspozycji masz też UOKiK, który powinien mieć obowiązek przyjrzeć się tej sprawie nawet jeśli ty nic na tym nie zyskasz.

Ave5   8 #4 11.05.2011 13:37

Paysafecard to dla mnie również błogosławieństwo, dosłownie wyczekiwałem aż pojawi się w PL i kupiłem kilka jak tylko weszło. Bo tak jak gry preferuję pudełkowe, tak niektórych rzeczy nie kupi się gotówką ;)

freeq52   8 #5 11.05.2011 15:07

@997

Tzn. nie zamknęli, tylko zablokowali. Ogólnie nie byłby to problem, bo przecież bym je bezproblemowo zweryfikował i w końcu odblokował. Gdyby po prostu tejże wpłaty nie cofnęli, tylko pozwolili jej zostać na koncie Steam, to całej sytuacji praktycznie by nie było. A tak - Goodbye Paypal, nie zamierzam się już martwić o jakąś śmieszną/chorą politykę tej firmy.

A co do tego czy coś z tym dalej robić - jedynym krokiem z mojej strony było złożenie reklamacji i tyle. Szczerze? Nie chce mi się. Bo tak naprawdę nic nie straciłem poza czasem i nerwami (chociaż było blisko), a więc co oni mi powiedzą? Ogólnie gra nie warta świeczki...

  #6 11.05.2011 15:35

Miałem identyczną sytuację. Paypal zablokował konto, wycofał wpłatę do Steam, a więc również Steam zamknął mi konto.

Finał mojej historii jest mniej optymistyczny. Straciłem konto Steam z kilkudziesięcioma grami.

Karach   3 #7 11.05.2011 15:47

Tego typu historie tylko utwierdzają mnie w przekonaniu, że nie warto się bawić w cyfrowe dystrybucje. :/ Dużo lepiej mieć tę grę na płycie na półce/strychu/piwnicy/schowku/sejfie. Fakt, że wtedy zwykle odpadają takie "przyjemności" jak wyścig szczurów po osiągnięcia (tak tłumaczą te swoje słynne "achievements"?) i inne społecznościowe bajery, ale... Akurat mnie nigdy to specjalnie nie interesowało, a oszczędzam sobie kłopotów opisanych przez autora, czy podobnych do ostatniej afery z PSN.
A gdybym chciał grać społecznościowo, założyłbym konto na fejsbuku i grał w farmville... :P O! ;)

freeq52   8 #8 11.05.2011 17:01

@Karach

Wiesz, tak naprawdę wtedy musiałbyś zrezygnować kompletnie z jakichkolwiek dystrybucji cyfrowych, które nie oszukujmy się - coraz prężniej poczynają sobie na rynku gier, a im dalej patrząc w przyszłość, tym pewniej można powiedzieć, że taka forma za dobre kilka lat będzie jedyną dostępną, bo po prostu pudełka, płyty, instrukcje, bajery będą nieopłacalne. Oczywiście - na chwilę obecną to nie ma miejsca, ale tak poczekajmy z dobre 5 lat...

A jeśli już chodzi Ci o płyty - takie gry steamowe także znajdziesz również na płytach. I co z nimi zrobisz, jak Ci konto zablokują, skoro dana gra jest przypisana do danego konta? Płyta do śmietnika... No własnie - trzeba zmienić politykę, bez tego takie przypadki mogą mieć dalej miejsce. Mi się akurat udało, ale only_sid stracił konto z kilkudziesięcioma grami (a więc również warte parę stówek) i co? Miejmy nadzieję, że w przyszłości coś się pod tym względem zmieni.

W tym przypadku całą winę ponosi Paypal. Tak naprawdę nie można mieć jakiś ogromnych pretensji do Steama, który bądź co bądź zareagował może i ostro, ale w sumie prawidłowo. Gdyby sobie Paypal wpłaty nie cofnął, to konto Steam nie zostałoby nawet tknięte,a cała sytuacja nie miała miejsca... Osobiście zrezygnowałem z ich usług i chcę o tym incydencie raczej zapomnieć, a dzięki np. Paysafecard jest to możliwe.

  #9 11.05.2011 20:12

@freeq52
Trzeba miec dziecko normalną kartę MC/Visa jak się pracuje i nie zwalać winy na PayPal .

djDziadek   17 #10 12.05.2011 08:42

Zastanawia mnie tylko jedno - gdzie są piewcy z tego forum, zwalczający usilnie zwalczających usilnie... piractwo, jak można zablokować konto, na którym są gry ZA KTÓRE ZOSTAŁY POBRANE PIENIĄDZE i zostały one (gry) nabyte w sposób legalny?
Coś mi tu śmierdzi, zablokowano mi kiedyś konto na Steamie z kilkoma grami na których mój syn sobie eksperymentował z "dodatkami" ale zablokowano tylko możliwość gry on-line, więc albo czegoś nie kumam, albo ktoś tutaj robi kogoś ostro w bambuko, jeśli miałbym (a teraz mam) konto z kilku (nastoma) tytułami, nie pozwoliłbym na zablokowanie mojego konta - niby z jakiej racji?
Chyba że jest jakiś zapis który mówi o takiej możliwości ale znając międzynarodową dbałość o prawa legalnych userów nie wydaje mi się - więc jak to jest?

StawikPiast   11 #11 12.05.2011 10:37

ja tam bym ani grosza wiecej nie zaplacil niz bylo pierwotnie naliczone. Jak nie potrafia sie firmy dogadac, to ich problem a nie twoj. A za zablokowanie konta to bym ich do sadu pozwal i tyle. Pewnie szybko by sprawe wyjasnili, szczegolnie ze to raptem niecale 5 euro a roboty od groma.

freeq52   8 #12 12.05.2011 15:04

@luka j23

A wyjaśnij mi drogie dziecko, co ma teraz do tego karta MC/Visa? Co ona by dała, poza łatwiejszą weryfikacją konta Paypal, która i tak przecież przebiegła stosunkowo łatwo i normalnie? Paypal zawinił, bo przy wymyślnej kontroli bezpieczeństwa i blokadzie konta, postanowił wycofać ostatnią wpłatę. Jakby tego nie zrobił, to problemu ze Steamem nie byłoby żadnego,a tak groziła mi blokada całego konta z kilkudziesięcioma grami na pokładzie. Jeśli mam nie zwalać winy na Paypal,to wyjaśnij mi proszę na co?

freeq52   8 #13 12.05.2011 15:17

@djDziadek

Taka jest śmieszna polityka Steam, której osobiście też nie rozumiem... Co innego walka z cziterami, oszustami, złodziejami itd., ale co innego, gdy mamy problem z systemem płatności. Oczywiście w moim przypadku starałem się całą sprawę bardzo dokładnie wyjaśnić (o czym mówi 9 maili wysłanych do Steam Support, przy 3 odebranych), do tego doszło trochę szczęścia i konto odzyskałem, ale nie oszukujmy się - trzeba to zmienić, aby ludzie zaczęli ufać tego typu dystrybucjom.W tych 3 mailach, które od nich dostałem, w każdym dość wyraźnie podkreślono, że jeśli nie będzie tak i tak, to konto zostanie całkowicie zablokowane. Nic to, że konto mam już kilka lat, kilkadziesiąt gier, zero problemów - nie będzie tak, jak ma być - Goodbye. Dlatego póki coś z tym nie zrobią, to kwestia zaufania będzie bardzo cienka...

@StawikPiast

Wiesz, tak się mówi. Ale jak masz świadomość, że ryzykujesz kontem wartym parę ładnych stówek i jak coś się nie powiedzie, to trafia ono do śmietnika, to jest mniej wesoło... A czy byś to szybko wyjaśnił? Oni mają takich prawników, że nawet byś nie pierdnął, a jakbyś narobił za dużo szumu i naruszył ich dobre imię, to jeszcze ty byś za to odpowiedział. Przecież jakiś czas temu było coś podobnego, gdy ktoś coś źle o kimś powiedział i podali go za to do sądu (bodajże Apple?). Nie pamiętam już dokładnie o co chodziło, ale taka sytuacja miała miejsce. Szkoda nerwów i czasu, a te kilkadziesiąt złotych - niech się udławią...

  #14 13.05.2011 11:15

freeq52
Mam PayPal zweryfikowany z kartą MC banku i nie mam żadnych problemów z posrednikami płatnosci online od kilku lat.

freeq52   8 #15 13.05.2011 15:09

@luka j23

Poniekąd masz racje - gdybym miał zweryfikowaną kartę, to problemu być może by nie było... Tyle, że Paypal tego nie wymaga przy zakładaniu konta, więc również nie powinni wymagać tego przy weryfikacji... Jeśli konto ma status "zweryfikowany" bez podania nr karty, to nie wiem dlaczego nagle nanoszona jest blokada i wycofywana wpłata. Bezsens, dlatego poradzę sobie bez Paypala...

bubon   6 #16 13.05.2011 22:15

O PayPalu napisano już wiele. Pogooglajcie hasło "paypal sukcs" to Wam włosy dęba staną co ta firma potrafi zrobić z kontami i pieniędzmi użytkowników.

NRN   10 #17 14.05.2011 13:54

@997, UOKiK nie będzie się wikłał w sprawy międzynarodowe, to poza ich jurysdykcją, mogą co najwyżej monity i temu podobne wysyłać, ale to już kwestia zbyt dużej wagi dla nich. Dość powiedzieć, że gdy ja miałem rozprawę o 20 zł, a zaraz później wynikające z tego ponad 300 zł z Orange (może kiedyś to tu opiszę), to UOKiK (a dokładniej UKE) i powiatowy RPK (mieszkam o 500 metrów za daleko od miasta, żeby korzystać z usług porządnego, miejskiego Rzecznika...) wysłali mi informacje, że ONI ROZWIĄZALI PROBLEM po... miesiącu od rozwiązania problemu przeze mnie, w dodatku, w 2 miesiące po zgłoszeniu im go. Brawo, brawo...

Nie, UOKiK nie jest tu rozwiązaniem. Za to byłoby wysłanie korespondencji z PayPal'em, w którym przyznają się do cofnięcia przelewu bo tak im się chciało i z żądaniem od Steama karania podmiotu odpowiedzialnego. A przynajmniej tak mi się wydaje.

acabose   2 #18 15.05.2011 17:06

Witam
W moim przekonaniu Steam zachowuje się brzydko .... jeśli masz konto i kilkadziesiąt gier (na których zarobili) i teraz PayPal cofnął kasę za dwie gry to powinni te dwie gry zabrać a resztę zostawić w spokoju ..... można to tak porównać .... kupujesz w salonie nowy samochód, przyjerzdżasz potem dokupić alu felgi i okazuje się, że Ci kartę bank zablokował oraz nie masz gotówki .... to salon zabiera ci alumy i samochód ?!?!

Dla mnie postępowanie Steam jest niepojęte ..... złodzieje w biały dzień kradną. Jak już mieli kilka (a zapewne więcej mieli) takich przypadków to powinni poprawić kod obsługujący konta aby była możliwość blokowania pojedynczych gier w celu ściągnięcia należności.
PayPal swoją drogą zawalił, ale jak już piszecie o budowaniu zaufania do e-biznesu to moim zdaniem najbardziej Steam podkopuje zaufanie.

Faktem też jest że dochodzenie 20 czy 80 zł jest ciężkie, szczególnie w naszym kraju .... USA mają pozwy zbiorowe (u nas niby coś podobnego też istnieje) .... jednak biorąc pod uwagę stratę czasu, zdrowia, kasy i marny efekt prawie nikt nie dochodzi swoich praw. Firmy to widzą i wykorzystują ..... net to dżungla .... niby wszystko w nim można kontrolować, jednak niewielu chce to robić w "imię sprawiedliwości" jeśli się to nie opłaca dla nich (operatory, firmy, sądy i tacy tam) więc rozumiem zarzucenie dalszego drążenia sprawy. Przykre.

  #19 16.05.2011 02:46

@freeq52
Sprawa z PayPal jest taka że jak nie masz wryfikacji to nie wolno się powoływać w innych serwisach_sklepach na PayPal i klikać w to, ponieważ traktują to jako próba wyłudzenia kasy i blokują takie konto...

Od roku jest forma z góry przesłania kasy na konto PayPal i wtedy jak masz tam srodki płatnicze zdeponowane to tak możesz zapłacić ...
Ale tutaj jest też mały kruczek, bo dużo sprzedawców w chwili kupowania usługi,towaru,aplikacji wymaga natychmiastowej płatności i tylko PayPal i jak nie masz kasy to masz takie problemy jak masz...

Ja takich problemów nie mam i miec nie będę z PayPal.