Fresh Paint dla Windows 10: olejem po ekranie malowanie – i nie tylko olejem

Fresh Paint dla Windows 10: olejem po ekranie malowanie – i nie tylko olejem

Fresh Paint dla Windows 10: olejem po ekranie malowanie – i nie tylko olejem
19.05.2015 14:44

Microsoft Paint jest programem związanym z Windows od samego ichpoczątku. Prościutki edytor grafiki rastrowej obecny był wewszystkich kolejnych wersjach desktopowych „okienek”, włączniez Windows 8. Czy jednak pojawi się na pewno w Windows 10? Tego niewiemy, niektórzy mówią, że w końcu zastąpi go aplikacjamalarska o nazwie Fresh Paint, której nowa odsłona dostępna jestjuż w Windows Store.

Fresh Painta możecie pamiętać z premiery Windows 8 –reklamowano wówczas to cudo jako owocprac badaczy z Microsoft Research, którzy w ramach ProjektuGustav próbowali odtworzyć fizykę farb olejnych, płótna i pędzliw cyfrowej formie. Teraz aplikacja dla artystów-hobbystów wraca doWindows 10, użytkownicy testowych wersji Insider Preview mogą jąpobrać bezpośrednio ze sklepu.

Windows 8 Apps: FreshPaint

To wersja beta, więc nie dziwcie się, gdy powstałe we FreshPaincie dzieła sztuki zostaną bezpowrotnie utracone, ale i takprogram zapowiada się obiecująco – szczególnie dla posiadaczytabletów graficznych i ekranów dotykowych. Dostaliśmy bowiemreagujące na siłę nacisku wirtualne pędzle i rysiki, pozwalającemalować zarówno farbami olejnymi jak i pastelami, akwarelami iołówkiem. Rendering grafiki przyspieszany jest przez GPU, cosprawia, że wrażenie malowania jest całkiem realistyczne. Do tegodochodzi możliwość importowania grafiki, której źródłem możebyć też kamera, możliwość drukowania obrazów w dowolnejrozdzielczości i zestaw kolorowanek do zabawy dla dzieci.

350136722258290625

Aplikacja ma oczywiście też swoje wady, i nie chodzi tu wcale onormalne w wersji beta usterki (m.in. są problemy z działaniemUndo, zarządzaniem obrazkami w galerii i importem zdjęć doprogramu). Brakuje porządnych opcji konfiguracji pędzli, systemuwarstw, wygodnego wybieraka kolorów, warto byłoby teżprzeprojektować sam interfejs, usuwając bezsensowne animacje panelii lepiej wykorzystując dostępne miejsce, szczególnie napanoramicznych ekranach. W wypadku aplikacji malarskiej powinniśmymieć też możliwość odpięcia paneli narzędzi od głównegookna, tak jak to jest możliwe w GIMP-ie czy Photoshopie dla OS-a X,wiele osób pracujących z dwoma monitorami może dzięki temu wpełni wykorzystać dostępne sobie miejsce.

Użytkownicy w Windows Store wystawili aplikacji jednak bardzodobrą ocenę – 4,6/5, co świadczy o tym, że Microsoft wykonałtu dobrą robotę. Autor tej notki nie ma wielkich zdolnościplastycznych, więc nie jest w stanie uczciwie ocenić programu, więcza podsumowanie przedstawi opinię plastyka PhilaGallowaya z Wielkiej Brytanii, który o Fresh Paincie napisał:

to jedna z najważniejszych aplikacji, z jakich korzystałem,która całkowicie przemieniła moją sztukę, pracę i mam nadziejęże pozwoli mi zostać artystą na pełen etat. Mam nadzieję, żenowa wersja jest równie dobra co obecna, będąc najbardziejrealistyczną cyfrową symulacją malowania na rynku.

Zainteresowani zabawą z FreshPaintem użytkownicy Windows 10 mogą pobrać wersję beta aplikacjiz WindowsStore. Edycję dla systemu Windows Phone 8 oraz Windows 8.1 znajdziecie w naszej bazie aplikacji.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (18)