Gboard dla Androida – nowa klawiatura Google'a już dostępna w Sklepie Play

Gboard dla Androida – nowa klawiatura Google'a już dostępna w Sklepie Play
Oskar Ziomek

17.12.2016 18:44

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Prowadząc rozmowę za pomocą SMS-ów lub z wykorzystaniem komunikatorów internetowych, coraz częściej stosujemy emoji oraz animacje GIF. Nierzadko przełączamy się również do wyszukiwarki, na przykład by sprawdzić godziny otwarcia sklepu, o którym właśnie rozmawiamy ze znajomym. Google zauważyło ten trend i kilka miesięcy temu stworzyło klawiaturę Gboard dla systemu iOS, w którą wbudowano zarówno wyszukiwarkę, jak i łatwiejszy dostęp do animacji GIF i emoji. Później część tych pomysłów zdecydowano się wykorzystać przy okazji najnowszej aktualizacji Androida, integrując opcję wyszukiwania animacji z systemową klawiaturą. Co więcej, jak niedawno wspominaliśmy, kilka dni temu udostępniono klawiaturę Gboard dla systemu Android, ale dopiero od teraz można ją oficjalnie pobrać ze Sklepu Play.

Gboard to aktualizacja dotychczasowej Klawiatury Google i w dużej mierze jest to po prostu ten sam program. Dodatkiem jest wbudowana w klawiaturę wyszukiwarka, dzięki której bezpośrednio z poziomu, no właśnie – klawiatury – możemy wyszukać przydatne informacje z Sieci. Wystarczy nacisnąć przycisk z symbolem „G”, a następnie wprowadzić interesujące nas hasło: podobnie, jak w „pełnej” wersji wyszukiwarki, również tutaj wystarczą lakoniczne wyrażenia, by szybko znaleźć to, o co nam chodziło:

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

W podobny sposób realizowane jest wyszukiwanie animacji GIF oraz emoji – aby znaleźć odpowiednią ikonkę nie trzeba teraz mozolnie przewijać ich listy, ale zawęzić propozycje, wpisując słownie, o jaki obrazek nam chodzi. Co ciekawe i pozytywnie zaskakujące, wyszukiwarka oczekuje od nas w tym przypadku słów w języku polskim, zatem aby na przykład wybrać uśmiechnięte emoji, wystarczy wpisać w niej „uśmiech”.

W programie udostępniono także tryb komunikowania się w wielu językach jednocześnie. Aplikacja sama rozpozna, w jakim właśnie języku piszemy (bez konieczności ręcznego przełączania się pomiędzy nimi, w ramach jednej konwersacji) i odpowiednio poprawi słowa. Wszystkie nowości bardzo zwięźle przedstawia film udostępniony przez Google (z narracją w języku angielskim):

Gboard: now available for Android

Użytkowników bardziej sceptycznie podchodzących do zmian zaprezentowanych przez Google, powinien natomiast ucieszyć fakt, że Gboard to jednak w głównej mierze ta sama Klawiatura Google, którą znaliśmy dotychczas. Znakomita większość opcji w ustawieniach, w tym możliwości personalizacji pozostały niezmienne, przez co przesiadka na nowy program nie powinna być problematyczna.

Podobnie jak wcześniej, możliwy jest wybór motywu kolorystycznego oraz tworzenie własnego tła klawiatury z dowolnego zdjęcia
Podobnie jak wcześniej, możliwy jest wybór motywu kolorystycznego oraz tworzenie własnego tła klawiatury z dowolnego zdjęcia

Gboard można już pobierać z oficjalnego źródła, korzystając z naszej bazy aplikacji. Znajdziecie w niej zarówno wersję dla iOS-a, jak i opisywaną dziś na Androida. W tym drugim przypadku, jeśli dotychczas korzystaliście z Klawiatury Google, Gboard może zostać zainstalowany automatycznie, wraz z najbliższą aktualizacją.

Programy

Brak danych.
Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (58)