Giganci Internetu łączą siły by ułatwić wdrażanie standardów w Sieci

Wojciech Cybulski

09.10.2012 08:16

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Organizacja W3C, twórcy przeglądarek oraz najwięksi dostawcy usług internetowych ogłosili utworzenie wspólnej inicjatywy Web Platform Docs, która ma doprowadzić do stworzenia jednolitej dokumentacji opisującej wykorzystywanie najnowszych technologii internetowych, takich jak HTML5 czy CSS3.

W projekt zaangażowali się Adobe, Facebook, Google, Microsoft, Mozilla, Nokia i Opera zaś poparli go między innymi Apple i HP. Wszelkie działania odbywają się pod patronatem World Wide Web Consortium (W3C), organizacji zajmującej się ustalaniem standardów, według których należy tworzyć strony internetowe. Web Platform Docs ma wyeliminować odwieczny problem deweloperów, czyli konieczność szukania rozwiązań pozwalających na dostosowanie internetowych treści do konkretnej przeglądarki lub urządzenia (takiego jak smartfon lub tablet) w wielu miejscach i potrzebę eksperymentowania. Tworzona właśnie dokumentacja ma wszelkie te różnice szczegółowo opisać i wskazać konkretny zestaw rozwiązań.

[yt=http://www.youtube.com/watch?v=Ug6XAw6hzaw]Projekt jest obecnie na dość wczesnym etapie rozwoju. Od strony technicznej Web Platform Docs bazuje na systemie Wiki, dzięki czemu wszelkie zmiany można wprowadzać w sposób prosty i przejrzysty. Z merytorycznego punktu widzenia inicjatywa będzie zbiorem wytycznych dla deweloperów, dokumentacji API oraz informacji na temat zgodności przeglądarek z danym rozwiązaniem. Ponadto na WebPlatform.org twórcy stron znajdą także przykłady najlepszych praktyk i aktualny status różnych specyfikacji. Zniknie więc problem z szukaniem rozwiązań dla różnych platform i aplikacji za każdym razem, kiedy rozpoczęty zostanie nowy projekt, bo coś się w międzyczasie zmieniło lub trzeba opanować kolejną platformę — wszelkie informacje zostaną zebrane w jednym miejscu i będą zawsze aktualne.

Programy

Brak danych.
Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (18)