GNOME 3.2 wydane

GNOME 3.2 wydane

Grzegorz Niemirowski
29.09.2011 10:06

Wydano wersję 3.2 środowiska graficznego GNOME.

W tej wersji wprowadzono szereg poprawek i ulepszeń. Wśród drobnych, ale istotnych poprawek należy zmiana rozmiaru przycisków, pasków tytułowych oraz innych kontrolek aby były wygodniejsze w użyciu na małych ekranach. Ponadto w panelu System Settings dodano linki do powiązanych ustawień znajdujących się w innych miejscach systemu. Dodano licznik notyfikacji. Nowością w GNOME 3.2 jest funkcja Online Accounts pozwalająca zarządzać dokumentami, kontaktami i kalendarzami przechowywanymi w Internecie. Inną interesującą funkcją jest możliwość traktowania aplikacji webowych jak tradycyjnych. W przeglądarce Epiphany można wybrać polecenie Save as Web Application i korzystać ze strony jak z programu. Jej działanie jest ograniczone do danej domeny, kliknięcie w link prowadzący na zewnątrz powoduje uruchomienie przeglądarki w oddzielnym oknie.

Wprowadzono aplikację Contacts, która pozwala zarządzać kontaktami niezależnie, czy pochodzą one z Internetu czy też z programów Evolution lub Empathy. W systemowym menedżerze plików dodano funkcję podglądu dla filmów, muzyki, obrazów i innych plików. Nowa wersja GNOME przynosi także odświeżony ekran logowania. Przydatną nową funkcją w programie Movie Player jest możliwość obracania filmów, co ważne jest szczególnie w przypadku nagrań z telefonów komórkowych. W środowisku zawarto nowe wersje bibliotek GNOME: GLib 2.30, GTK+ 3.2 i Clutter 1.8.

Nowe GNOME będzie można wkrótce znaleźć w repozytoriach poszczególnych dystrybucji Linuksa. Można je także skompilować samodzielnie albo potestować korzystając z gotowych obrazów live, opartych o openSUSE. Kolejna wersja GNOME, 3.4, spodziewana jest w kwietniu.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (22)