Google atakuje Microsoft o patenty, Microsoft broni się i też oskarża

Google atakuje Microsoft o patenty, Microsoft broni się i też oskarża

05.08.2011 12:14, aktualizacja: 05.08.2011 12:48

Dalszy ciąg sporu o patenty. Google oskarża Microsoft o złą wolę, firma z Redmond broni się przed zarzutami.

Google oskarżył firmy Apple, Microsoft i Oracle o wszczęcie wojny patentowej skierowanej przeciwko Androidowi. Poszło o patenty Nortela, które zakupiło konsorcjum należące do wymienionych firm. Na zarzuty odpowiedział Brad Smith z Microsoftu twierdząc, że Google mógł przyłączyć się do konsorcjum (ale nie chciał). Opublikowano nawet list potwierdzający takie propozycje. W aktualizacji wpisu wiceprezes Google'a, David Drummond, nazwał takie rewelacje odwracaniem kota ogonem.

Drummond twierdzi, że Google musiał odrzucić ofertę Microsoftu. Wspólne przejęcie patentów firmy Nortel - czytamy na blogu - które daje wszystkim stronom licencje, wyeliminowałoby ochronę tych patentów, które bronią Androida przed atakami Microsoftu i jego partnerów. A zatem zdaniem Drummonda Microsoft proponując przyłączenie się do zakupu, w rzeczywistości chciał oszukać Google’a. Firma z Mountain View dostałaby patenty, ale jednocześnie nie mogłaby ich wykorzystać do ochrony swojego systemu.

Co na to Microsoft? Firma oczywiście odrzuca oskarżenia o nieczystą grę. Frank Shaw z Microsoftu odbił piłeczkę stwierdzając, że Google odmówił udziału we wspólnym zakupie patentów, ponieważ chciał je wykorzystać przeciwko innym. Firmie Google nie zależało zatem wcale na współpracy czy ograniczeniu odpowiedzialności patentowej, podsumowuje Shaw.

Już po tej wymianie zdań widać, że sprawa jest bardziej zagmatwana, niż to wydawało się na początku. Być może Microsoft wcale nie chciał sprzedawać patentów, wiedząc, co to oznacza dla Google’a. Z drugiej strony, przesyłając propozycję współpracy, zabezpieczył się przed ewentualnym śledztwem w sprawie Nortela. Niejasno wygląda też stanowisko firmy Google, która najpierw narzeka na ataki, sama zaś chciała kupić patenty Nortela, aby móc walczyć z konkurencją na rynku smartfonów. Co więcej, Google (a także Apple i Samsung) zabiega obecnie o kolejną partię patentów - tym razem ponad 8 tys. należących do firmy InterDigital.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (30)