Google będzie walczyć z fragmentacją Androida?

Google będzie walczyć z fragmentacją Androida?

Marcin Paterek
16.11.2012 16:06

Fragmentacja środowiska Androida jest jednym z najczęściej padających argumentów przeciwko mobilnemu systemowi Google. Wygląda jednak na to, że koncern szuka możliwości ograniczenia tego zjawiska poprzez… nowe wymagania stawiane deweloperom.

W regulaminie korzystania z Android SDK 4.2 pojawił się wymóg, by deweloperzy nie podejmowali jakichkolwiek kroków, które mogłyby spowodować dalszą fragmentację środowiska. Twórcy aplikacji przyjęli tę zmianę ze zdziwieniem — jak wskazują niektórzy z nich, oprogramowanie ma znikome znaczenie w tej sprawie, a winę za obecny stan rzeczy ponosi samo Google. Strategia polegająca na publikowaniu kolejnych wersji systemu tylko pogłębia problem, bo spora część użytkowników jest pozostawiana na lodzie. Nie bez znaczenia jest też podejście producentów sprzętu, którzy nie zawsze nie zawracają sobie głowy tym, by debiutujące na rynku modele działały pod kontrolą najnowszej wersji Androida (dotyczy to zwłaszcza smartfonów z niższej półki). Trzy grosze dokładają również operatorzy komórkowi, którzy nie kwapią się do aktualizowania brandowanych systemów. Więc jak nowe wytyczne dla programistów mają temu zaradzić?

Obraz

Według statystyk z początku listopada, najpopularniejszą wersją Androida wciąż jest wydany w 2010 roku Gingerbread, z którego korzysta niemal 54 procent urządzeń. Na drugim miejscu znajduje się Ice Cream Sandwich, który kontroluje blisko 26 proc. urządzeń. Ostatnie miejsce na podium należy do starutkiego już Froyo, mającego 12 proc. udziału. Natomiast wersja 4.1, najnowsza uwzględniona w statystyce, osiągnęła pułap zaledwie 2,7 procent.

Programy

Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (39)